Nielegalny handel bronią. Na posesji 52-latka znaleziono prawdziwy arsenał

Amunicję, proch strzelniczy oraz 184 sztuki różnego rodzaju nielegalnie posiadanej broni znaleźli na posesji pewnego 52-latka dolnośląscy policjanci. Z ustaleń śledczych wynika, że mieszkaniec województwa lubelskiego trudnił się również jej sprzedażą wbrew przepisom ustawy o broni i amunicji. Mężczyzna usłyszał już prokuratorskie zarzuty i został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy.

Nielegalny handel bronią. Na posesji 52-latka znaleziono prawdziwy arsenał
  • Jakub Stasak
  • /
  • 4 sierpnia 2023

Akcja zakończona sukcesem

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego oraz Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, wspierani przez ekspertów z Laboratorium Kryminalistycznego zatrzymali 52-letniego mieszkańca  województwa lubelskiego.

Jaką broń można posiadać w Polsce bez pozwolenia?Jaką broń można posiadać w Polsce bez pozwolenia?Redakcja dziennikprawny.pl

Wcześniej śledczy otrzymali informację o tym, że mężczyzna może bez wymaganego prawem zezwolenia posiadać duże ilości broni i amunicji.

Czynności powyższe realizowane były w ramach postępowania przygotowawczego nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Legnicy.

Widok wchodzących na jego posesję funkcjonariuszy kryminalnych z Wrocławia, wyraźnie zaskoczył podejrzanego.

Strzał w dziesiątkę

Podjęte działania zaowocowały zabezpieczeniem łącznie 184 sztuk broni, w tym między innymi pistoletów, karabinów maszynowych, strzelb, rewolwerów oraz działek lotniczych, przejęto również amunicję i proch strzelniczy.

Przechowywanie broni oraz akcesoriów – o czym musimy pamiętać?Przechowywanie broni oraz akcesoriów – o czym musimy pamiętać?Rafał Stępniewski

Po zakończeniu przeszukania, właściciela arsenału przewieziono do policyjnego pomieszczenia dla osób zatrzymanych, aby następnie doprowadzić go do legnickiej prokuratury i sądu.

W toku są obecnie czynności, mające na celu ustalenie źródła pochodzenia zabezpieczonej broni i amunicji, mundurowi nie wykluczają więc kolejnych zatrzymań w sprawie.

Tymczasowe aresztowanie i oczekiwanie na proces

Zgromadzony w śledztwie materiał dowodowy dał podstawę do zastosowania wobec 52-latka środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Zostawił broń w pociągu. To przestępstwo. Jest poszukiwanyZostawił broń w pociągu. To przestępstwo. Jest poszukiwanyMonika Świetlińska

Mężczyzna oskarżony zostanie o posiadanie broni i amunicji bez wymaganego zezwolenia w celu jej dalszej dystrybucji, czyli czyny, do których odwołują się pierwsze dwa paragrafy artykułu 263. Kodeksu karnego, stanowiące, że:

„Kto bez wymaganego zezwolenia wyrabia broń palną albo amunicję lub nią handluje, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!