Polska idzie na współpracę z Koreą. Kupi sprzęt, który odstraszy agresora

- Korea ma wyzwanie w postaci swojego sąsiada z północy, który też prowadzi agresywną politykę, a więc naszym zadaniem jest wyposażenie Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt. Sprzęt, który odstraszy agresora. Takim sprzętem jest niewątpliwie ten produkowany w Korei — powiedział minister Błaszczak.

Polska idzie na współpracę z Koreą. Kupi sprzęt, który odstraszy agresora
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 31 maja 2022

Szef MON w Korei

29 maja szef MON rozpoczął wizytę w Korei Południowej, podczas której spotkał się z ministrem Kang Eun-ho, Szefem Agencji Planowania Zakupów Obronnych (DAPA) oraz przedstawicielami południowokoreańskiego przemysłu zbrojeniowego. Minister odbył również rozmowę z panem Jaeil Son, prezesem Koncernu Hanwha Defense.

Podczas spotkań w Seulu minister Błaszczak rozmawiał o wzmacnianiu potencjału obronnego Wojska Polskiego z udziałem południowokoreańskich przedsiębiorstw zbrojeniowych.

- Dlaczego sprzęt z Korei jest sprawdzony? Dlatego, że Korea ma wyzwanie w postaci swojego sąsiada z północy, który też prowadzi agresywną politykę, a więc naszym zadaniem jest wyposażenie WP w nowoczesny sprzęt. Sprzęt, który odstraszy agresora. Takim sprzętem jest niewątpliwie ten produkowany w Korei. Rozmawialiśmy na temat przyśpieszenia dostaw, na temat zwiększenia liczby tej broni, która trafi do Wojska Polskiego. W mojej delegacji jest pani prezes w Banku Gospodarstwa Krajowego, a więc rozmawialiśmy także o sposobie finansowania tych zakupów. Niewątpliwe podstawą jest ustawa o obronie Ojczyzny, która gwarantuje wzrost nakładów na obronność. Ale także Bank Gospodarstwa Krajowego na podstawie umowy z Ministerstwem Obrony Narodowej prowadzi Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych – mówił minister.

Szef MON zwrócił uwagę na konieczność zwiększenia dostaw armatohaubic Krab oraz nawiązania współpracy w zakresie nowego bojowego wozu piechoty południowokoreańskiej produkcji. 

Współpraca musi nadal się rozwijać

- Nasz partner koreański jest zainteresowany współpracą z Polską. Ta współpraca toczy się od kilku lat. W przypadku armatohaubic Krab, dziś musimy przyśpieszyć te dostawy, musimy zwiększyć charakter współpracy, także jeżeli chodzi o bojowe wozy piechoty. Ja jestem zachwycony krajowym bojowym wozem piechoty, który powstaje w Polsce, ale możliwości produkcji tego wozu są ograniczone, w stosunku do potrzeb jakie ma Wojsko Polskie. Moim zadaniem jako ministra obrony narodowej jest jak najszybsze wyposażenie Wojska Polskiego w tą właśnie broń. A więc w bojowe wozy piechoty i armatohaubice KRAB – podkreślił Mariusz Błaszczak.

W poniedziałek minister Mariusz Błaszczak spotkał się również ze swoim koreańskim odpowiednikiem —  ministrem Lee Jong-sup. Ministrowie podpisali porozumienie o współpracy.

Wspólne badania, by produkować nowoczesną broń

- Z ministrem obrony Republiki Korei podpisaliśmy list intencyjny, który stanowi o możliwościach rozwoju wspólnych badań. Chodzi o badania związane z możliwością późniejszej produkcji nowoczesnej broni. To jest rzeczywiście bardzo dobre rozwiązanie, dlatego, że daje szansę również polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu oraz polskim instytucjom naukowym. Musimy takie działania podejmować, gdyż nikt za nas tych działań nie przeprowadzi. To jest szansa dla polskich naukowców, dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Niebawem polscy eksperci przyjadą do Seulu, żeby omówić szczegóły. Nie możemy pozwolić sobie na zaniechania, naszym zadaniem jest rozwijanie zdolności Wojska Polskiego, zdolności obronnych Wojska Polskiego, jego wzmacnianie, nikt za nas tego nie zrobi. To wszystko służy odstraszaniu agresora. To wszystko służy temu, żeby Moskwa nie poważyła się na zaatakowanie naszego kraju – mówił po podpisaniu porozumienia szef polskiego resortu obrony. 

Modernizacja Wojska Polskiego

Jednym z tematów rozmów ministrów obrony były także kwestie związane z modernizacją Wojska Polskiego.

- Naszym zadaniem jest w maksymalnie krótkim czasie rozbudowanie Wojska Polskiego, wzmocnienie Wojska Polskiego, wyposażenie go w nowoczesny sprzęt. Nikt za nas tego nie zrobi, jeżeli sami nie będziemy dbać o to, żeby Wojsko Polskie było silne. W związku z tym współpraca z Koreą Południową. Koreańczycy mają dobrą broń, sprawdzoną broń. Jest ona interoperacyjna z bronią, którą my posiadamy, bo powstała na bazie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, a więc otwiera nam się kolejne źródło możliwości. W krótkim czasie, jestem o tym przekonany, że znacząco wzmocnimy polskie siły zbrojne. Ja bardzo doceniam polski przemysł zbrojeniowy i będziemy rzeczywiście wspierać polski przemył zbrojeniowy, żeby mógł budować na przykład bojowe wozy piechoty. Ten proces zajmuje dużo czasu, a wojna na Ukrainie pokazuje nam, że czasu nie mamy.  Wcześniej byłem krytykowany za to że, zamówienia, które kierowałem głownie do Stanów Zjednoczonych, ale też do krajowego przemysłu zbrojeniowego były zbyt małe. To była konsekwencja możliwości budżetowych. Dziś możliwości budżetowe są dużo większe. Mamy nową ustawę o obronie Ojczyzny, Fundusz Wparcia Sił Zbrojnych – powiedział minister Błaszczak. 

Atak na Polskę im się nie opłaci

Podkreślił też, że jego priorytetem jest w znaczące wzmocnienie Wojska Polskiego w krótkim czasie, poprzez wyposażenie go w nowoczesny, sprawdzony sprzęt, który zastąpi sprzęt posowiecki. 

- Żeby Wojsko Polskie było silne musi być liczne. Kiedy będzie liczne, musi być wyposażone w ten nowoczesny sprzęt. Stąd też zamówienia, które kierujemy do naszych partnerów są zamówieniami o dużej skali. Ale to wszystko jest niezbędne do tego, żeby Polska była bezpieczna, żeby odstraszyć agresora, żeby władze Kremla wiedziały, że atak na Polskę im się nie opłaci – dodał szef MON. 

Źródło i zdjęcie: Ministerstwo Obrony Narodowej

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!