Pomoc de minimis - czym jest i kto może z niej skorzystać?
Pomoc de minimis jest szczególną kategorią wsparcia udzielanego przez państwo. Ze względu na swoją małą wartość nie zakłóca ona bowiem konkurencji w wymiarze unijnym. Jakie są aktualne zasady jej przyznawania? Wyjaśniamy.
- Jakub Stasak
- /
- 23 maja 2024
Czym jest pomoc de minimis?
Według postanowień Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, państwa członkowskie Wspólnoty nie mogą przyznawać pomocy, która w jakikolwiek sposób groziłaby zakłóceniem konkurencji w wymiarze unijnym.
Powyższy stan rzeczy wynika przede wszystkim z faktu, że sprzyjanie wybranym przedsiębiorstwom bądź produkcji konkretnych towarów jest niezgodne z rynkiem wewnętrznym, ponieważ wykazuje niekorzystny wpływ na wymianę handlową między krajami UE.
Czym jest i co zakłada Krajowy Plan Odbudowy?Jakub Stasak
Od wspomnianej zasady przewidziano jednak szereg wyjątków, jeden z nich stanowi zaś właśnie pomoc de minimis.
Koncepcja analizowanej formy wsparcia wywodzi się z założenia, iż pomoc o stosunkowo niskiej wartości nie narusza konkurencji, ani nie wywiera negatywnego wpływu na handel wewnętrzny Unii.
Kraje członkowskie samodzielnie decydują więc o wysokości przyznawanej pomocy de minimis, która nie podlega ponadto procedurze zgłaszania.
Jakie są aktualne zasady udzielania pomocy de minimis?
Aktualne regulacje w sprawie udzielania pomocy de minimis weszły w życie 1 stycznia 2024 roku i mają obowiązywać do 31 grudnia 2030 roku.
Jakie są założenia Europejskiego Zielonego Ładu?Jakub Stasak
Rozporządzenie Komisji (UE) 2023/2831 (tzw. ogólne rozporządzenie de minimis) przewiduje:
• zwiększenie limitu pomocy de minimis do kwoty 300 tysięcy euro w okresie 3 lat dla jednego przedsiębiorcy (dotychczas 200 tysięcy euro),
• usunięcie odrębnego limitu pomocy de minimis dla przedsiębiorstw prowadzących działalność zarobkową w zakresie drogowego transportu towarów (dotychczas 100 tysięcy euro, obecnie ogólny limit 300 tysięcy euro),
• usunięcie zakazu wykorzystania pomocy de minimis na nabycie pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego towarów,
• zmianę sposobu obliczania 3-letniego okresu przy sumowaniu limitu de minimis z lat podatkowych (bieżący rok podatkowy plus 2 poprzednie lata podatkowe) na okres 3 minionych lat,
• dopuszczenie udzielania pomocy przedsiębiorcom prowadzącym działalność w sektorze przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury (pod warunkiem że kwoty pomocy nie ustalono na podstawie ceny lub ilości produktów nabytych bądź wprowadzonych do obrotu),
• wprowadzenie obowiązku prowadzenia przez państwa członkowskie centralnego rejestru pomocy de minimis na poziomie krajowym lub unijnym.
Pomoc de minimis – przeznaczenie
Pomoc de minimis może zostać spożytkowana jedynie na z góry określony (w dokumentach programu) cel.
Które prawo jest ważniejsze, polskie czy unijne?Jakub Stasak
Najczęściej są to zaś:
• specjalistyczne szkolenia i usługi doradcze,
• inwestycje,
• zwolnienia podatkowe,
• umorzenia odsetek ZUS,
• kredyty i pożyczki preferencyjne.
W przypadku przyznania pomocy, odpowiedzialny za nią podmiot wydaje (z urzędu) stosowne zaświadczenie, co następuje w dniu przyznania wsparcia lub wydania odpowiedniej decyzji (jeśli pomoc de minimis udzielana jest na podstawie decyzji).
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.