Jakie są założenia Europejskiego Zielonego Ładu?
Europejski Zielony Ład to przyjęta przez państwa członkowskie Unii Europejskiej strategia, zakładająca osiągnięcie całkowitej neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jakie działania mają pomóc w osiągnięciu tego celu? Wyjaśniamy.
- Jakub Stasak
- /
- 18 marca 2024
Porozumienie paryskie
W dniach od 30 listopada do 12 grudnia 2015 roku w stolicy Francji odbyła się Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu.
Zwieńczenie międzynarodowych obrad stanowiło tzw. porozumienie paryskie – dokument zobowiązujący swoich sygnatariuszy do przedstawienia do 2020 roku długoterminowych scenariuszy ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (zgodnie z metodologią przyjętą przez Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu).
Porozumienie paryskie jednogłośnie zaakceptowało wszystkie 195 uczestniczących w spotkaniu państw, a datę rozpoczęcia składania podpisów ustalono na 22 kwietnia 2016 roku.
Państwa członkowskie Unii Europejskiej reprezentowane były podwójnie – zarówno przez poszczególne delegacje krajowe, jak i przez władze Wspólnoty.
W imieniu Polski, podczas zorganizowanych w Nowym Jorku specjalnych uroczystości, dokument podpisała ówczesna premier Beata Szydło.
Komisja Europejska zdecydowała — fundusze dla Polski odblokowaneJakub Stasak
Wyrażony w artykule 2. niniejszego aktu prawnego długoterminowy cel porozumienia to:
„Intensyfikacja globalnej odpowiedzi na zagrożenie związane ze zmianami klimatu, w kontekście zrównoważonego rozwoju i wysiłków na rzecz likwidacji ubóstwa”.
W osiągnięciu wspomnianego założenia pomóc mają m.in.:
• ograniczenie wzrostu średniej temperatury globalnej do poziomu znacznie niższego niż 2°C powyżej poziomu przedindustrialnego oraz podejmowanie wysiłków mających na celu ograniczenie wzrostu temperatury do 1,5°C powyżej poziomu przedindustrialnego, uznając, że to znacząco zmniejszy ryzyka związane ze zmianami klimatu i ich skutki,
• zwiększenie zdolności do adaptacji do negatywnych skutków zmian klimatu oraz wspieranie odporności na zmiany klimatu i rozwoju związanego z niską emisją gazów cieplarnianych w sposób niezagrażający produkcji żywności,
• zapewnienie spójności przepływów finansowych ze ścieżką prowadzącą do niskiego poziomu emisji gazów cieplarnianych i rozwoju odpornego na zmiany klimatu.
Wprowadzenie Europejskiego Zielonego Ładu jest wypełnieniem unijnych zobowiązań, wynikających bezpośrednio właśnie z podpisania i ratyfikacji porozumienia paryskiego.
Całkowita neutralność klimatyczna do 2050 roku
Główne założenia Europejskiego Zielonego Ładu Komisja Europejska przedstawiła w komunikacie z 11 grudnia 2019 roku.
Eksport żywności z Polski — padł nowy rekordJakub Stasak
Dokument ten określa nadrzędny cel zaprezentowanej strategii jako:
„Przekształcenie UE w sprawiedliwe i prosperujące społeczeństwo żyjące w nowoczesnej, zasobooszczędnej i konkurencyjnej gospodarce, która w 2050 roku osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto i w ramach której wzrost gospodarczy będzie oddzielony od wykorzystania zasobów naturalnych”.
Motorem napędowym wprowadzanych zmian jest ponadto:
„Ochrona, zachowanie i poprawa kapitału naturalnego UE oraz ochrona zdrowia i dobrostanu obywateli przed zagrożeniami i negatywnymi skutkami związanymi ze środowiskiem”.
Z jakich elementów składa się Europejski Zielony Ład?
Europejski Zielony Ład składa się z takich elementów jak:
• bardziej ambitne cele klimatyczne,
• dostarczanie czystej, przystępnej cenowo i bezpiecznej energii,
• zmobilizowania sektora przemysłu na rzecz czystej gospodarki o obiegu zamkniętym,
• budowanie i remontowanie w sposób oszczędzający energię i zasoby,
• ochrona i odbudowa ekosystemów i bioróżnorodności,
• przyspieszenie przejścia na zrównoważoną i inteligentną mobilność,
• "Od pola do stołu" — stworzenia sprawiedliwego, zdrowego i przyjaznego środowisku systemu żywnościowego,
• zerowy poziom emisji zanieczyszczeń na rzecz nietoksycznego środowiska.
Które prawo jest ważniejsze, polskie czy unijne?Jakub Stasak
Zmniejszenie emisyjności gospodarki skupi się w naszym kraju przede wszystkim na systemie energetycznym, budownictwie, przemyśle, transporcie oraz modelu funkcjonowania gospodarstw domowych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.