Komisja Europejska zdecydowała - fundusze dla Polski odblokowane

Niedawna wizyta w naszym kraju Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz premiera Belgii Alexandra De Croo zaowocowała jasną deklaracją o odblokowaniu Funduszy Europejskich dla Polski. Blisko 600 miliardów złotych ma pobudzić gospodarkę i inwestycje, co stanie się m.in. poprzez zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, innowacyjność czy wykorzystanie nowoczesnych technologii.

Komisja Europejska zdecydowała - fundusze dla Polski odblokowane
  • Jakub Stasak
  • /
  • 7 marca 2024

Gigantyczne środki odblokowane

Przewodnicząca Komisji Europejskiej oraz premier Belgii spotkali się z szefem polskiego rządu Donaldem Tuskiem.

Które prawo jest ważniejsze, polskie czy unijne?Które prawo jest ważniejsze, polskie czy unijne?Jakub Stasak

Cytowana przez serwis internetowy Kancelarii Premiera Ursula von der Leyen podkreślała:

"Jesteśmy pod wrażeniem waszych wysiłków oraz wysiłków Polaków w kierunku odtworzenia praworządności jako kręgosłupa społeczeństwa. Społeczeństwa, w którym każdy trzyma się zasad. Społeczeństwa, w którym ludzie i firmy, biznesy mają zaufanie do instytucji i są w stanie pociągnąć do odpowiedzialności władze. Wspólnie będziemy chronić praworządność w całej Europie".

Oczywistą konsekwencją wspomnianych zmian jest odblokowanie środków europejskich – to blisko 137 miliardów euro (około 600 miliardów złotych).

Krajowy Plan Odbudowy

Pierwszy polski wniosek dotyczący wypłat środków z Krajowego Planu Odbudowy trafił do Komisji Europejskiej w połowie grudnia zeszłego roku.

Oficjalna decyzja w tej sprawie została już podjęta, a pieniądze najprawdopodobniej trafią do naszego kraju w kwietniu.

Eksport żywności z Polski — padł nowy rekordEksport żywności z Polski — padł nowy rekordJakub Stasak

Analizowane fundusze pozwolą na zrealizowanie inwestycji takich jak m.in.:

• Czyste powietrze – dofinansowanie termomodernizacji budynków mieszkalnych jednorodzinnych, wymiana starych źródeł ciepła na nowe,

• poprawa bezpieczeństwa ruchu kolejowego – m.in. modernizacja przejazdów kolejowych,

• vouchery na laptopy dla nauczycieli,

• poprawa bezpieczeństwa transportu – m.in. modernizacja niebezpiecznych punktów, budowa obwodnic oraz instalacji urządzeń nadzoru ruchu drogowego,

• cyfryzacja transportu – wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań cyfrowych (m.in. systemy ERTMS, zdalnej kontroli, zarządzania ruchem),

• wyposażenie i modernizacji infrastruktury w sektorze rolno-spożywczym,

• wsparcie systemu kształcenia zawodowego,

• dofinansowanie dla miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 – żłobki i klubiki dziecięce,

• zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego Internetu na obszarach tzw. białych plam.

Jeszcze w tym roku Polska planuje złożenie czterech kolejnych wniosków o środki z KPO – dwa pierwsze trafią do władz Wspólnoty w połowie roku, dwa kolejne natomiast pod koniec 2024 roku.

Polskie rolnictwo z unijnym wsparciem

Niezwykle istotnym tematem rozmów były także formy unijnego wsparcia dla krajowego rolnictwa.

Ursula von der Layen zauważyła, że Europa aktywnie wspiera już ten sektor polskiej gospodarki, chociażby poprzez zaoferowanie 22 miliardów euro w ramach wspólnej polityki rolnej:

„Pierwsza płatność w ramach kolejnego funduszu to 1,4 miliardów euro, które będą dostępne bezpośrednio dla polskich rolników, aby pomóc im w modernizacji swojej produkcji i w wejściu na nowe rynki”.

Czy muszę mieć EKUZ, wyjeżdżając za granicę?Czy muszę mieć EKUZ, wyjeżdżając za granicę?Monika Świetlińska

Za podjęte do tej pory kroki podziękował Donald Tusk, premier podkreślił jednocześnie potrzebę dalszych wspólnych działań i wysiłków ukierunkowanych na poprawę bieżącej sytuacji polskich rolników oraz producentów rolnych:

„Musimy znaleźć rozwiązanie – te kroki, jakie podjęliście, są w dobrym kierunku. Pewne ułatwienia dotyczące tzw. green deal, jeśli chodzi o rolnictwo – to są także kroki w dobrym kierunku, ale niewystarczającym z punktu widzenia bardzo wielu rolników, producentów rolnych. Będę w Brukseli, Warszawie, wszędzie szukał wspólnie rozwiązań i argumentów tak, żeby wszystkich naszych partnerów w Europie przekonać, że potrzebne są kroki jeszcze ambitniejsze”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!