Eksport żywności z Polski - padł nowy rekord

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poinformował, że polscy przedsiębiorcy sprzedali za granicę towary rolno-spożywcze o łącznej wartości 51,8 miliarda euro (około 236 miliardów złotych), czyli za kwotę o 8,1% wyższą niż rok wcześniej. Największe przychody przyniósł eksport mięsa i produktów mięsnych.

Eksport żywności z Polski - padł nowy rekord
  • Jakub Stasak
  • /
  • 28 lutego 2024

Kolejny dobry rok

Wśród głównych czynników, które przyczyniły się do osiągnięcia omawianego rezultatu, bez wątpienia wymienić należy m.in. fakt, że produkty znad Wisły są wyjątkowo konkurencyjne, zarówno pod względem swojej jakości, jak i ceny.

Pomoc dla zadłużonych rolników praktycznie nie działaPomoc dla zadłużonych rolników praktycznie nie działaMonika Świetlińska

Co niezwykle istotne, w porównaniu z rokiem 2022 zmniejszyły się także koszty importu zaopatrzeniowego, transportu, energii i paliw.

Według specjalistów z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa równocześnie nie bez znaczenia dla polskiego eksportu pozostał bezcłowy dostęp do rynku Unii Europejskiej dla ukraińskich produktów rolnych – większa ich podaż na rynku unijnym stanowiła konkurencję dla towarów krajowych.

Głównym partnerem Unia Europejska

Do krajów Wspólnoty trafiło ponad 73% ogółu polskiego eksportu towarów żywnościowych, wartość wspomnianych produktów to 38 miliardów euro (około 173 miliardy złotych) – kwoty niniejsze oznaczają wzrost o 7 punktów procentowych w porównaniu z rokiem 2022.

Czy polski rynek pracy jest gotowy na pokolenie Z?Czy polski rynek pracy jest gotowy na pokolenie Z?Jakub Stasak

Największym odbiorcą krajowej żywności były Niemcy – za Odrę wyeksportowaliśmy w ciągu minionych dwunastu miesięcy towary rolno-spożywcze warte 13,3 miliarda euro (wzrost o 11%).

Znaczącą rolę odegrały w analizowanym kontekście również Niderlandy (3,2 miliarda euro, wzrost o 2%), Francja (3 miliardy euro, wzrost o 4%.), Włochy (2,5 miliarda euro, wzrost o 7%) i Czechy (2,4 miliarda euro, wzrost o 9%).

Państwa członkowskie Unii Europejskiej w 2023 roku kupowały od Polski głównie:

wyroby tytoniowe – o wartości 4,6 miliarda euro,

mięso drobiowe – 3,1 miliarda euro,

produkty mleczne – 2,2 miliarda euro,

pieczywo i wyroby piekarnicze – 2,1 miliarda euro,

mięso wołowe – 1,8 miliarda euro,

karmę dla zwierząt domowych – 1,7 miliarda euro,

wyroby czekoladowe – 1,7 miliarda euro.

Eksport poza Unię Europejską

W porównaniu z rokiem 2022 wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do krajów spoza Unii Europejskiej wzrosła o 11%, sięgając 13,8 miliarda euro, czyli około 63 miliardów złotych.

Poza Wspólnotę sprzedawaliśmy w 2023 roku przede wszystkim:

pszenicę – 4,7 miliona ton o wartości 1,2 miliarda euro,

produkty mleczne – 1,1 mld euro,

mięso drobiowe – 530 tysięcy ton, 961 milionów euro,

pieczywo i wyroby piekarnicze –192 tysiące ton, 937 milionów euro,

wyroby tytoniowe – 49 tysięcy ton, 821 milionów euro,

czekoladę i wyroby czekoladowe – 149 tysięcy ton, 798 milionów euro.

Co grozi za palenie ogniska na działce?Co grozi za palenie ogniska na działce?Katarzyna Leszczak

Najwięksi odbiorcy powyższych towarów to zaś odpowiednio:

Wielka Brytania (przychody z eksportu na poziomie 4,2 miliarda euro, wzrost o 14%),

Ukraina (1,03 miliarda euro, wzrost o 9%),

Stany Zjednoczone (870 mln euro, wzrost o 13%.).

Polski handel zagraniczny produktami rolno-spożywczymi odnotował w minionym roku dodatnie saldo obrotów handlowych, wynoszące 18,6 miliarda euro (około 85 miliardów złotych).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!