Czy polski rynek pracy jest gotowy na pokolenie Z?

Przemiany demograficzne znajdują swoje odzwierciedlenie we wszystkich dziedzinach życia, dzieje się tak, ponieważ każda generacja posiada własne, unikalne cechy. Czy polski rynek pracy jest zatem gotowy na pokolenie Z?

Czy polski rynek pracy jest gotowy na pokolenie Z?
  • Jakub Stasak
  • /
  • 26 lutego 2024

Kim są przedstawiciele pokolenia Z?

Podział społeczeństwa na pokolenia pomaga dostrzegać i charakteryzować zachodzące w nim zmiany.

Bezrobocie rejestrowane w styczniu — ponad 96 tys. wolnych miejsc pracyBezrobocie rejestrowane w styczniu — ponad 96 tys. wolnych miejsc pracyJakub Stasak

Choć granice pomiędzy pokoleniami bywają niekiedy niezwykle płynne, to współczesna literatura socjologiczna wyróżnia następującą typologię poszczególnych generacji:

pokolenie BB (określane również jako baby boomers, boomers, bumerzy) – to osoby urodzone w przypadającym na lata 1946-1964 powojennym szczycie demograficznym.

pokolenie X – urodzeni w latach 1965-1980,

pokolenie Y (millenialsi) – urodzeni w latach 1981-1996,

pokolenie Z (generacja Z, gen Z) – urodzeni w latach 1997-2012.

Szukają zdrowego balansu

Reprezentanci pokoleń Y i Z mają ze sobą wiele wspólnego, powszechnie przyjmuje się jednak, że to „zetki” są pierwszą generacją dorastającą w świecie w pełni scyfryzowanym, wobec powyższego doskonale odnajdują się pracując na stanowiskach związanych z branżą IT.

Zdaniem specjalistów najpowszechniej spotykaną w okresie wchodzenia na rynek pracy millenialsów postawą, była chęć szybkiego zbudowania atrakcyjnej ścieżki kariery, osiągania zawodowych benefitów i awansów.

Osoby zaliczane do pokolenia Y pracowały więc z pełną świadomością faktu, że powinny (również kosztem swojego czasu wolnego) stawiać czoła kolejnym zawodowym wyzwaniom – naturalnym elementem opisywanego systemu był tzw. wyścig szczurów.

Jak rozliczyć PIT, gdy masz dochody z kilku źródeł?Jak rozliczyć PIT, gdy masz dochody z kilku źródeł?Jakub Stasak

Wśród osób urodzonych po 1997 roku wspomniane podejście występuje zdecydowanie rzadziej – ważniejsze niż kariera i sukcesy odnoszone na polu zawodowym jest dla nich bowiem spełnienie w życiu prywatnym, realizacja własnych pasji i zamiłowań.

Co ciekawe, pokolenie Z postrzega aktywność zawodową jako czynnik mający nawet ułatwić realizację tych planów (możliwość podróżowania, rozwoju osobistego, działalności obywatelskiej itp.).

Cenią empatię

Generacja Z to pokolenie społecznie zorientowane i zaangażowane, jej przedstawiciele przejmują się problemami takimi jak katastrofa klimatyczna, sceptycznie podchodzą do systemów politycznych i autorytetów.

Jako pracownicy „zetki” chcą rozumieć sens podejmowanych przez siebie działań, nie należą wiec do osób ślepo wykonujących każde polecenie, a na ich szacunek zdecydowanie trzeba sobie zasłużyć.

Jakie są zasady rozliczania PIT dla osób otrzymujących dochody z zagranicy?Jakie są zasady rozliczania PIT dla osób otrzymujących dochody z zagranicy?Jakub Stasak

Jak podkreślają eksperci, przedstawiciele pokolenia Z oczekują od menedżerów wspierającego stylu zarządzania i empatii, co z kolei wymaga od pracodawców użycia innych niż dotąd argumentów już na etapie rekrutacji.

Młodzi pracownicy chcą dostawać od przełożonych informacje zwrotne na temat swojej pracy, czuć się szanowani i docenieni, w zamian oferują zaś zdolność do szybkiego uczenia się i dużą elastyczność.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!