Zakaz handlu w niedziele nadal dzieli, ale będzie likwidacja
Podział w społeczeństwie dotyczący zakazu handlu w niedziele się pogłębia. Poparcie dla niego spada poniżej 50%. Galerie i centra handlowe opowiadają się za zniesieniem zakazu, podczas gdy opinie sieci spożywczych są podzielone. Koalicja Obywatelska planuje jego zniesienie, obiecując pracownikom dwa wolne weekendy miesięcznie i podwójne wynagrodzenie za pracę w święta. Termin wprowadzenia nowych regulacji pozostaje niepewny, a MRPiPS wskazuje na konieczność przeprowadzenia szeregu działań przed ich implementacją.
- Monika Świetlińska
- /
- 27 lutego 2024
Akceptacja dla zakazu handlu w niedziele wzrasta
Od marca 2018 roku, kiedy wprowadzono ograniczenia dotyczące handlu w niektóre niedziele, sklepy mogą być otwarte tylko w ograniczoną liczbę dni w roku, z wyjątkiem małych placówek prowadzonych przez właścicieli. Najnowsze badanie UCE RESEARCH i Grupy Offerista pokazuje, że 46% Polaków jest za powrotem handlu we wszystkie niedziele, podczas gdy 44% jest przeciwnych. 10% nie ma wyrobionego zdania. To zmiana w porównaniu do wrześniowego sondażu, gdzie 54% wyrażało poparcie dla liberalizacji zakazu.
– 2% to różnica na poziomie błędu badawczego. Pokazuje to, iż społeczeństwo nadal jest podzielone w tym zakresie. Zatem 46% do 44% nie wykazuje, która grupa ma przewagę, jeżeli chodzi o to, czy niedziele powinny być handlowe. Dla wielu pracowników możliwość posiadania wolnych niedziel jest wartością samą w sobie. Warto też dodać, iż z punktu widzenia małych i średnich przedsiębiorstw obecna sytuacja jest korzystna o tyle, że pozwala im nawiązać walkę konkurencyjną z sieciami dyskontów, które używają agresywnych narzędzi marketingowych, żeby przekierować ruch konsumentów na piątki i soboty – powiedział Maciej Ptaszyński, prezes zarządu Polskiej Izby Handlu.
Jakie są ryzyka prawne umów zawartych drogą elektroniczną?Anna Pakaszewska-Cetera
Mężczyźni częściej niż kobiety popierają pomysł przywrócenia handlu we wszystkie niedziele. Głównym zwolennikami tej zmiany są osoby w przedziale wiekowym 18-24 lata, zarabiające miesięcznie netto od 7000 do 8999 zł, posiadające wyższe wykształcenie oraz mieszkańcy miast z populacją przekraczającą 500 tysięcy.
– Polacy są coraz mocniej podzieleni w kwestii zakazu handlu w niedziele. Widocznie ubywa osób chcących powrotu do sytuacji, która miała miejsce przed 1 marca 2018 roku – zauważył Robert Biegaj, ekspert rynku retailowego z Grupy Offerista.
– Czym dłużej trwa ta sytuacja, tym bardziej słabnie niechęć wobec niej. I to właśnie widać po wynikach tego badania. Teraz pierwszy raz spadł odsetek przeciwników zakazu handlu poniżej progu 50%. Wynika to przede wszystkim z faktu, że Polacy przyzwyczaili się już do obecnej sytuacji i coraz mniej im ona przeszkadza – dodał ekspert.
Handel w niedziele wraca
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.