Ułatwienia w prowadzeniu biznesu - minister spotkał się z przedsiębiorcami
Szef resortu rozwoju i technologii Krzysztof Hetman oraz ministerialny pełnomocnik do spraw deregulacji i dialogu gospodarczego Mariusz Filipek wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami organizacji zrzeszających przedsiębiorców. Głównym tematem rozmów był pakiet deregulacyjny, zgodnie z zapowiedziami znaleźć ma się w nim szereg rozwiązań ułatwiających prowadzenie biznesu.

- Jakub Stasak
- /
- 29 lutego 2024
Współpraca, dialog i zaufanie
W siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii odbyło się pierwsze posiedzenie reaktywowanego Zespołu do spraw doskonalenia regulacji gospodarczych, jego głównym tematem był pakiet deregulacyjny.
Rozmowom przewodniczył szef resortu Krzysztof Hetman, który podczas swojego wystąpienia zapewniał:
„Dotrzymujemy słowa. Wspólnie ze środowiskiem przedsiębiorców będziemy pracować nad przejrzystymi przepisami, które ułatwią prowadzenie biznesu i funkcjonowanie firm. Zależy nam na współpracy, dialogu i zaufaniu. W ostatnich latach ten dialog nie wyglądał dobrze, a Zespół nie realizował należycie przypisanych mu zadań. Dziś reaktywowałem ten Zespół, aby wspólnie wykorzystać jego potencjał. Będziemy wspólnie pracować nad poprawą warunków prowadzenia biznesu w Polsce”.
Co grozi za niewłaściwe dokumentowanie procesów rekrutacyjnych w firmie?Anna Pakaszewska-Cetera
O najważniejszych szczegółach dotyczących tzw. pakietu deregulacyjnego oraz roli, jaką w jego tworzeniu mieliby odgrywać sami przedsiębiorcy, mówił zaś ministerialny pełnomocnik do spraw deregulacji i dialogu gospodarczego Mariusz Filipek:
„Przy tworzeniu pakietu deregulacyjnego niezwykle istotny jest dla nas głos przedsiębiorców. To przede wszystkim oni będą korzystać z nowych przepisów. W pakiecie znajdą się rozwiązania ułatwiające m.in. kontrolę działalności gospodarczej czy zawieranie umów leasingu i przyspieszające postępowania administracyjne. Chcemy o nich rozmawiać”.
Zespół już działa
Zespół do spraw doskonalenia regulacji gospodarczych powołany został w celu aktywnego wspierania szefa resortu rozwoju i technologii w zakresie kształtowania oraz poprawy warunków podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w kraju.
Do zadań jego członków należeć będzie m.in. analiza obowiązującego prawa i zgłaszanie propozycji zmian.
Ruszyły konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-FakturJakub Stasak
Stanowisko pełnomocnika do spraw deregulacji i dialogu gospodarczego objął pod koniec stycznia radca prawny dr Mariusz Filipek, którego kompetencje obejmują przede wszystkim:
• analizowanie oraz monitorowanie warunków podejmowania, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej,
• przedstawianie propozycji działań, w tym legislacyjnych, związanych z prowadzeniem biznesu,
• przygotowywanie i przedstawianie opinii, analiz lub rekomendacji związanych z identyfikacją barier prawnych w rozwoju przedsiębiorczości oraz poprawą jakości prawa w tym obszarze,
• wykonywanie zadań związanych z podejmowaniem dialogu gospodarczego z przedsiębiorcami.
Czym jest pakiet deregulacyjny?
Sednem pakietu deregulacyjnego będzie oparcie go na sugestiach zgłaszanych przez środowiska polskich przedsiębiorców.
Jak unikać konfliktów w rodzinnych przedsiębiorstwach?Katarzyna Leszczak
Pakiet zawierać ma szereg propozycji dotyczących inwestowania, usprawnień postępowań administracyjnych czy pracy poszczególnych urzędów.
Znajdą się w nim m.in. rozwiązania ułatwiające kontrolę działalności gospodarczej oraz wspierające leasing.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.