Ułatwienia w prowadzeniu biznesu - minister spotkał się z przedsiębiorcami

Szef resortu rozwoju i technologii Krzysztof Hetman oraz ministerialny pełnomocnik do spraw deregulacji i dialogu gospodarczego Mariusz Filipek wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami organizacji zrzeszających przedsiębiorców. Głównym tematem rozmów był pakiet deregulacyjny, zgodnie z zapowiedziami znaleźć ma się w nim szereg rozwiązań ułatwiających prowadzenie biznesu.

Ułatwienia w prowadzeniu biznesu - minister spotkał się z przedsiębiorcami
  • Jakub Stasak
  • /
  • 29 lutego 2024

Współpraca, dialog i zaufanie

W siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii odbyło się pierwsze posiedzenie reaktywowanego Zespołu do spraw doskonalenia regulacji gospodarczych, jego głównym tematem był pakiet deregulacyjny.

Rozmowom przewodniczył szef resortu Krzysztof Hetman, który podczas swojego wystąpienia zapewniał:

„Dotrzymujemy słowa. Wspólnie ze środowiskiem przedsiębiorców będziemy pracować nad przejrzystymi przepisami, które ułatwią prowadzenie biznesu i funkcjonowanie firm. Zależy nam na współpracy, dialogu i zaufaniu. W ostatnich latach ten dialog nie wyglądał dobrze, a Zespół nie realizował należycie przypisanych mu zadań. Dziś reaktywowałem ten Zespół, aby wspólnie wykorzystać jego potencjał. Będziemy wspólnie pracować nad poprawą warunków prowadzenia biznesu w Polsce”.

Co grozi za niewłaściwe dokumentowanie procesów rekrutacyjnych w firmie?Co grozi za niewłaściwe dokumentowanie procesów rekrutacyjnych w firmie?Anna Pakaszewska-Cetera

O najważniejszych szczegółach dotyczących tzw. pakietu deregulacyjnego oraz roli, jaką w jego tworzeniu mieliby odgrywać sami przedsiębiorcy, mówił zaś ministerialny pełnomocnik do spraw deregulacji i dialogu gospodarczego Mariusz Filipek:

„Przy tworzeniu pakietu deregulacyjnego niezwykle istotny jest dla nas głos przedsiębiorców. To przede wszystkim oni będą korzystać z nowych przepisów. W pakiecie znajdą się rozwiązania ułatwiające m.in. kontrolę działalności gospodarczej czy zawieranie umów leasingu i przyspieszające postępowania administracyjne. Chcemy o nich rozmawiać”.

Zespół już działa

Zespół do spraw doskonalenia regulacji gospodarczych powołany został w celu aktywnego wspierania szefa resortu rozwoju i technologii w zakresie kształtowania oraz poprawy warunków podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w kraju.

Do zadań jego członków należeć będzie m.in. analiza obowiązującego prawa i zgłaszanie propozycji zmian.

Ruszyły konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-FakturRuszyły konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-FakturJakub Stasak

Stanowisko pełnomocnika do spraw deregulacji i dialogu gospodarczego objął pod koniec stycznia radca prawny dr Mariusz Filipek, którego kompetencje obejmują przede wszystkim:

• analizowanie oraz monitorowanie warunków podejmowania, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej,

• przedstawianie propozycji działań, w tym legislacyjnych, związanych z prowadzeniem biznesu,

• przygotowywanie i przedstawianie opinii, analiz lub rekomendacji związanych z identyfikacją barier prawnych w rozwoju przedsiębiorczości oraz poprawą jakości prawa w tym obszarze,

• wykonywanie zadań związanych z podejmowaniem dialogu gospodarczego z przedsiębiorcami.

Czym jest pakiet deregulacyjny?

Sednem pakietu deregulacyjnego będzie oparcie go na sugestiach zgłaszanych przez środowiska polskich przedsiębiorców.

Jak unikać konfliktów w rodzinnych przedsiębiorstwach?Jak unikać konfliktów w rodzinnych przedsiębiorstwach?Katarzyna Leszczak

Pakiet zawierać ma szereg propozycji dotyczących inwestowania, usprawnień postępowań administracyjnych czy pracy poszczególnych urzędów.

Znajdą się w nim m.in. rozwiązania ułatwiające kontrolę działalności gospodarczej oraz wspierające leasing.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!