Surowsze kary dla pijanych kierowców - 14 marca 2024 wchodzą w życie nowe przepisy

Już 14 marca 2024 roku wchodzą w życie nowe przepisy Kodeksu karnego. Nowelizacja zakłada surowsze kary dla nietrzeźwych kierowców — kluczową zmianą jest możliwość konfiskaty samochodu. Działania te kładą większy nacisk na kary, które mają na celu prewencję i ochronę życia wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Surowsze kary dla pijanych kierowców - 14 marca 2024 wchodzą w życie nowe przepisy
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 8 marca 2024

Konfiskata pojazdu pijanym kierowcom

Nowelizacja Kodeksu Karnego zakłada, że od 14 marca 2024 nietrzeźwemu kierowcy, który będzie miał powyżej 1,5 promila alkoholu we krwi, będzie skonfiskowane auto, niezależnie od tego, czy spowodował wypadek, czy nie. W pierwszej kolejności samochód zostanie tymczasowo zajęty przez policję na okres do 7 dni. Następnie prokurator zabezpieczy pojazd, a sąd orzeknie utratę samochodu. Sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku w sytuacji, gdy nie doszło do wypadku lub jeżeli istnieje wyjątkowy przypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami. 

Samochody stracą natomiast osoby, które spowodowały wypadek, mając co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy. Po konfiskacie samochodu i prawomocnym wyroku pojazd zostanie przekazany na rzecz Skarbu Państwa i sprzedany na licytacji komorniczej.

Jaki mandat za nieważne prawo jazdy?Jaki mandat za nieważne prawo jazdy?Jakub Stasak

Co w przypadku, gdy auto, które prowadzi pijany kierowca, nie jest jego własnością? Nowe przepisy uwzględniły również i taką sytuację, gdy pojazd jest w leasingu, we współwłasności lub wynajęty. Wówczas orzekany ma być przepadek równowartości samochodu, co oznacza, że kierowca będzie musiał zapłacić tyle, ile kosztuje samochód, którym spowodował wypadek lub został zatrzymany przez policję. Przy określaniu wysokości kary, będzie brana pod uwagę wartość polisy ubezpieczeniowej, a w razie jej braku — średnia wartość rynkowa odpowiadająca wartości podobnych pojazdów. Przepisy jasno określają: “oszacowanie średniej wartości rynkowej pojazdu będzie następować bez przeprowadzania indywidualnej oceny jego stanu, a więc jeżeli np. w czasie wypadku pojazdu uległ uszkodzeniu – nie będzie to obniżało kwoty stanowiącej równowartość pojazdu, co zapobiegnie uprzywilejowaniu sprawców wypadków, w których pojazd uległ uszkodzeniu” 

Nowelizacja zakłada również maksymalną karę, którą można nałożyć nietrzeźwemu kierowcy za spowodowanie wypadku skutkującego ciężkimi obrażeniami lub śmiercią. Do tej pory była to kara pozbawienia wolności do 12 lat, a od 14 marca 2024 będzie to już 16 lat. 

Kiedy nie będzie można dokonać konfiskaty samochodu?

Zajęcie samochodu nie będzie mogło mieć miejsca w sytuacji, gdy kierowca prowadził pojazd służbowy w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Chodzi tutaj m.in. o niektórych kurierach, taksówkarzach, kierowcach ciężarówek lub autobusów. W takich przypadkach sąd nakłada obowiązek wpłaty określonej kwoty pieniężnej na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!