Problem z lekami na przeziębienie. Lista leków wycofanych przez GIF

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu 13 popularnych leków stosowanych przy przeziębieniu i grypie. Wszystko przez substancję czynną – fenspiryd. Według przeprowadzonych badań "stosunek korzyści do ryzyka produktów leczniczych zawierających fenspiryd nie jest korzystny".  

Problem z lekami na przeziębienie. Lista leków wycofanych przez GIF
 • Martyna Kowalska
 • /
 • 23 sierpnia 2019

Decyzja związana z wycofaniem z obrotu leków, które są stosowane przy przeziębieniu i grypie to konsekwencja decyzji z lutego 2019 roku. Wtedy Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał w obrocie na terenie Polski 13 leków. Poszło o fenspiryd, substancję czynną, która jest stosowana w tych preparatach.

Czy można oddać lekarstwa do apteki? A z apteki internetowej?Czy można oddać lekarstwa do apteki? A z apteki internetowej? Martyna Kowalska

W związku z tym francuska agencja ds. leków wystosowała pismo do Europejskiej Agencji Leków by ta rozpoczęła pilnie procedurę unijną, której celem miała być ponowna ocena korzyści do ryzyka produktów leczniczych zawierających fenspiryd.

Komitet zdecydował, że "stosunek korzyści do ryzyka produktów leczniczych zawierających fenspiryd jest niekorzystny". Z tego względu 22.08.2019 roku GIF podjął decyzję o całkowitym wycofaniu z obrotu 13 popularnych w Polsce leków na przeziębienie.

Lista leków wycofanych z obrotu

 •  Pulneo o smaku coli 2mg/ml, podmiot odpowiedzialny Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.;
 •  Pulneo 2 mg/ml, podmiot odpowiedzialny Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.;
 •  Pulneo 25 mg/ml, podmiot odpowiedzialny Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.;
 •  Fosidal o smaku pomarańczowym 2 mg/ml, podmiot odpowiedzialny Medana Pharma S.A.;
 •  Fosidal o smaku malinowym 2 mg/ml, podmiot odpowiedzialny Medana Pharma S.A;
 •  Fenspogal 2 mg/ml, podmiot odpowiedzialny Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy Galena;
 •  Eurespal 80 mg, importowany do Polski przez Laboratorium Galenowe Olsztyn Sp. z o.o.;
 •  Eurespal 80 mg, podmiot odpowiedzialny w kraju eksportu Les Laboratoires Servier, importer równoległy

          Forfarm Sp. z o.o.;

  •  Eurefin 2 mg/ml, podmiot odpowiedzialny Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.;
  •  Elofen 2 mg/ml, podmiot odpowiedzialny Polfarmex S.A.

  Decyzja GIF ma rygor natychmiastowej wykonalności. Wszystkie komunikaty znajdują się na stronie GIF. Oznacza to, że leki muszą natychmiast zostać wycofane.

  Leki na e-receptę w sprzedaży wysyłkowej? Już od 1 lipca 2019Leki na e-receptę w sprzedaży wysyłkowej? Już od 1 lipca 2019 Dorota Kraskowska

  Co to jest fenspiryd?

  Fenspiryd to organiczny związek chemiczny, który stosuje się jako jako lek przeciwzapalny w infekcjach górnych dróg oddechowych. Działa też przeciwuczuleniowo i rozkurczająco na oskrzela, a także hamuje wytwarzanie histaminy i serotoniny. Związek ten stosuje się też do tego by zmniejszyć obrzęk błony śluzowej układu oddechowego. Leki z fenspirydem przepisywane są w celu łagodzenia kaszlu i odkrztuszania w przebiegu chorób zapalnych płuc i oskrzeli.

  Leki zawierające fenspiryd zostały wycofane z obrotu ze względu na znaczące ryzyko wywołania poważnych zaburzeń rytmu serca.  

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

  Czy ten artykuł był przydatny?

  Czym jest wiza humanitarna?
  Aktualności

  Czym jest wiza humanitarna?

  Czym jest wiza humanitarna? — to pytanie wiele osób zadaje w związku ze sprawą 25-letniej białoruskiej lekkoatletki, która z powodów politycznych nie chciała wracać z igrzysk w Tokio do Mińska....

  Newsletter

  Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!