Projekt ustawy odraczającej Krajowy System e-Faktur przyjęty

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczającej obligatoryjne wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur. Przesunięcie wspomnianego terminu na 1 lutego 2026 roku ma związek między innymi ze zdiagnozowaniem w Systemie istotnych błędów.

Projekt ustawy odraczającej Krajowy System e-Faktur przyjęty
  • Jakub Stasak
  • /
  • 10 maja 2024

Ministerialny audyt

Zgodnie z przepisami ustawy dnia 16 czerwca 2023 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, obowiązkowy Krajowy System e-Faktur powinien wejść w życie od 1 lipca 2024 roku.

Przeprowadzony na zlecenie resortu finansów audyt informatyczny wykazał jednak, że niezbędne jest przesunięcie tej daty na 1 lutego 2026 roku.

Jak działa Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców?Jak działa Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców?Jakub Stasak

Komentując wyniki kontroli, minister Andrzej Domański stwierdził:

„Krajowy System e-Faktur ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Jeszcze w grudniu 2023 roku moi poprzednicy zapewniali mnie, że system jest gotowy do wdrożenia 1 lipca 2024 roku, jednak decyzja o przeprowadzeniu audytu okazała się słuszna. Raport z badania zawiera kilkaset szczegółowych informacji o błędach, uwag i zaleceń do architektury, kodów źródłowych oraz bazy danych. Jako Ministerstwo Finansów jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczne funkcjonowanie obrotu gospodarczego, dlatego, na podstawie otrzymanych wyników, podjęliśmy decyzję o istotnym przesunięciu terminu obowiązkowego KSeF”.

Wobec powyższego, konieczne stało się przyjęcie przez rząd projektu ustawy nowelizującej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przewidującego odroczenie daty wejścia w życie obowiązku KSeF.

Dodatkowe odroczenia

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy zakłada, że obowiązek wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur obejmie w tym samym terminie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT).

Dokument przewiduje równocześnie odpowiednie przesunięcie wszystkich zawartych w ustawie wprowadzającej KSeF terminów oraz dodatkowych obowiązków związanych z wdrożeniem Systemu.

Łatwiejsze założenie i prowadzenie firmy? — ministerstwo ma planŁatwiejsze założenie i prowadzenie firmy? — ministerstwo ma planJakub Stasak

Dotyczy to przede wszystkim wskazania:

• okresu przejściowego dla wystawiania faktur z kasy rejestrującej,

• odroczenia obowiązku dokonywania płatności przelewem z podaniem numeru KSeF,

• odroczenia kar wobec podatników za błędy związane ze stosowaniem obowiązku KSeF,

Utrzymane zostały zatem zarówno dodatkowe odroczenia zawarte w ustawie, jak i półroczny okres przejściowy.

Pozostałe prace legislacyjne

Co niezwykle istotne, przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych będą ponadto dalsze uproszczenia poszczególnych związanych z wdrożeniem KSeF obowiązków.

Drugi projekt legislacyjny zawiera bowiem propozycje Ministerstwa Finansów dotyczące etapowego wejścia w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur.

Zmiany w Kodeksie pracy — zdrowie pracowników będzie lepiej chronioneZmiany w Kodeksie pracy — zdrowie pracowników będzie lepiej chronioneJakub Stasak

Resort proponuje między innymi, aby od 1 lutego 2026 roku obowiązek objął przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 roku 200 milionów złotych, pozostałych przedsiębiorców natomiast od 1 kwietnia 2026 roku.

Projekt ten również zostanie wcześniej poddany szczegółowym konsultacjom publicznym i opiniowaniu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!