Przerwa w pracy. Jak ją spędzić?
Warto pamiętać, że jeśli jest to możliwe — należy korzystać z przerwy. To czas podczas pracy, który można poświęcić na krótki odpoczynek, czy zjedzenie posiłku. Nie powinno się z tego rezygnować, choćby dlatego, że zrelaksowany pracownik ma większą motywację oraz zapał do wykonywania zadań zawodowych.
- Małgorzata Łaziuk
- /
- 11 listopada 2024
Czy można wychodzić poza teren firmy?
Możliwość wychodzenia poza teren firmy podczas przerwy zależy od wewnętrznych regulaminów — tak naprawdę pracodawca nie powinien ingerować w to, w jak zatrudniony spędza przysługujący mu czas (czy wychodzi do restauracji lub sklepu w celu zakupu posiłku). Jednak, co ważne, w przypadku, kiedy wyjście poza teren przedsiębiorstwa może zagrażać bezpieczeństwu — istnieje możliwość wystosowania takiego zakazu.
Zgodnie z przepisami w Polsce, pracownik zatrudniony na pełen etat, którego dzień pracy wynosi co najmniej 6 godzin, ma prawo do co najmniej 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy.
Prawa pracowników związane z godzinami pracy i przerwami Małgorzata Łaziuk
Dłuższe przerwy mogą być niezaliczane do godzin pracy, co daje pracownikowi większą swobodę. W takich przypadkach można opuszczać teren zakładu pracy, by na przykład udać się na posiłek poza firmą, zrobić zakupy lub załatwić inne sprawy.
Czas na regenerację — jak go spędzić?
Przerwa w pracy to czas nie tylko na odpoczynek, ale przede wszystkim zadbanie, aby odzyskać energię i poprawić koncentrację.
Jednym z najczęściej spotykanych udogodnień są pokoje socjalne, które służą jako wygodne miejsce do spędzenia przerwy, zjedzenia posiłku. Mogą być wyposażone w podstawowe urządzenia, takie jak lodówka, kuchenka mikrofalowa, czajnik, czy ekspres do kawy, co umożliwia pracownikom przyrządzanie prostych posiłków i napojów. Dzięki takim udogodnieniom osoby preferujące domowe jedzenie mogą przynosić własne posiłki, przechować je i podgrzać w pracy. Dla wielu osób jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala im mieć pełną kontrolę nad tym, co jedzą, i zachować regularność posiłków.
Coraz bardziej na popularności w firmach zyskuje także catering. Wiele zakładów współpracuje z firmami cateringowymi, które codziennie dostarczają pracownikom różnorodne dania – od kanapek i sałatek, po obiady w formie dań głównych. Wybór posiłków bywa szeroki, dostosowany do różnych diet, co umożliwia pracownikom wybór posiłków wegetariańskich, bezglutenowych czy niskokalorycznych. W niektórych miejscach pracy katering jest dofinansowany przez pracodawcę, co dodatkowo zachęca pracowników do korzystania z tego rozwiązania.
Zwolnienie lekarskie na problemy związane z pracą, psychiką. Czy przysługuje?Małgorzata Łaziuk
Również stołówki znajdujące się na terenie zakładów pracy mogą oferować wybór dań i często uwzględniają różnorodne diety i preferencje kulinarne. Jedzenie na miejscu ma tę zaletę, że pozwala zaoszczędzić czas, który w przeciwnym razie byłby potrzebny na wyjście z firmy w poszukiwaniu posiłku. Ponadto umożliwiają wspólne spożywanie posiłków z kolegami z pracy, co sprzyja integracji zespołu i poprawia atmosferę w firmie.
Czasem też dostępne są również automaty z przekąskami i napojami. Choć nie zastąpią pełnowartościowego posiłku, są wygodnym rozwiązaniem dla tych, którzy potrzebują drobnej przekąski czy kawy w biegu.
Niezależnie od wyboru, przerwa na posiłek powinna być czasem na chwilowe oderwanie się od obowiązków, krótki odpoczynek, co pozytywnie wpływa na efektywność oraz nastrój. Zróżnicowanie dostępnych opcji daje pracownikom elastyczność w wyborze najlepszego sposobu na zadbanie o swój komfort i potrzeby żywieniowe podczas dnia pracy.
Chwila poświęcona na ćwiczenia — długoterminowy zysk
Dla wielu osób pomysł poświęcenia kilku minut na ćwiczenia fizyczne w pracy może wydawać się dziwny — w końcu to miejsce, gdzie priorytetem jest wykonywanie obowiązków zawodowych. Jednak coraz więcej badań i doświadczeń z różnych firm pokazuje, że wykorzystanie krótkich przerw na aktywność fizyczną przynosi długoterminowe korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla samej organizacji.
Regularne, choćby kilkuminutowe ćwiczenia, takie jak rozciąganie, krótkie spacery po biurze czy lekkie ćwiczenia oddechowe, pomagają zredukować napięcie mięśniowe i stres, a także poprawiają koncentrację. Dzięki temu pracownicy wracają do swoich zadań bardziej skoncentrowani, co przekłada się na wyższą efektywność. Ćwiczenia fizyczne stymulują także wydzielanie endorfin, czyli „hormonów szczęścia”, co może poprawić nastrój, zmniejszyć zmęczenie psychiczne oraz wpłynąć pozytywnie na ogólną atmosferę w zespole.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.