Rozwód a separacja. Podstawowe różnice
Rozwód czy separacja. Przed takim dylematem staje każdego roku wiele małżeństw. Obie te instytucje prawne, chociaż są do siebie podobne, mają wiele różnic. Rozważając rozwód lub separację warto wiedzieć, które rozwiązanie będzie korzystniejsze. Kiedy zdecydować się na separację, a kiedy na rozwód? Mimo podobieństw separacja i rozwód działają na innych zasadach.
- Redakcja dziennikprawny.pl
- /
- 20 października 2023
Rozwód i separacja – podobieństwa
Z żądaniem separacji jak i rozwodu może wystąpić każdy z małżonków. Zarówno o rozwodzie jak i separacji orzeka sąd. Podobnie jak w przypadku rozwodu również w przypadku separacji konieczne jest wskazanie kto ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego. Pojmowanie winy jak i kryterium ustalania kto jest winny jest takie samo w obu przypadku. Na wyraźne i zgodne żądanie małżonków sąd może zaniechać orzekania o winie.
Orzekając separację podobnie jak w przypadku rozwodu sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej i kontaktach z małoletnim dzieckiem. Sąd podejmuje również decyzję o alimentach.
Orzeczenie separacji podobnie jak rozwodu znosi wspólność majątkową. Małżonkowie będący w separacji nie dziedziczą po sobie majątku.
Więcej o separacji na stronie https://kancelaria-szeffner.pl/oferta/rozwod-i-separacja/separacja/.
Rozwód i separacja – różnice
Separacja i rozwód na pierwszy rzut oka są podobne. Jest jednak kilka różnic.
Teoretycznie separację jest łatwiej uzyskać. Separacja może doprowadzić zarówno do decyzji o pojednaniu się małżonków, jak i do decyzji o definitywnym zakończeniu małżeństwa rozwodem. Małżonkowie mogą także przez lata pozostać w separacji i nie podejmować w tym zakresie żadnych działań. W praktyce taka postawa małżonków podyktowana jest najczęściej względami religijnymi.
Drugą bardzo istotną różnicą pomiędzy separacją a rozwodem jest możliwość ponownego zawarcia małżeństwa. W przypadku rozwodu nie ma z tym problemu, będąc jednak w separacji nie jest możliwe zawarcie nowego małżeństwa, gdyż poprzednie jeszcze formalnie trwa.
Trzecia istotna różnica dotyczy powrotu do wspólnego życia. W przypadku separacji sprawa jest dość prosta. Na zgodne żądanie małżonków sąd orzeknie zniesienie separacji. W przypadku rozwodu nie ma takiej możliwości.
Kolejną różnicą jest możliwość powrotu do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa. W przypadku rozwodu wystarczy złożyć oświadczenie w urzędzie stanu cywilnego. Przepisy nie przewidują powrotu do poprzedniego nazwiska w przypadku separacji.
Kiedy rozwód a kiedy separacja?
Rozwód można rozważyć w sytuacji kiedy małżonkowie nie widzą żadnych szans na dalsze wspólne życie i chcą definitywnie zakończyć swój związek. Należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku, gdy byli małżonkowie są rodzicami wspólnych małoletnich dzieci, to co do zasady powinni oni współdziałać w zakresie wychowania i utrzymania dzieci.
Separacja będzie natomiast lepszym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy pomiędzy małżonkami się nie układa, ale widzą oni nadzieję na naprawę związku. Separacja może być zarówno wstępem do rozwodu jak i sposobem na pogodzenie się małżonków.
Separacja a opieka nad dziećmi
Orzekając separację, gdy w grę wchodzą małoletnie dzieci sąd rozstrzyga również o władzy rodzicielskiej, o kontaktach rodziców z dzieckiem. Orzeczenie sądu obejmuje też informację w jakiej wysokości każdy z małżonków zobowiązany jest ponosić koszty utrzymania i wychowania dziecka.
Podczas orzekania sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Porozumienie małżeńskie zawiera informacje o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Jeżeli dobro dziecka nie wymaga innej decyzji, to kodeksową zasadą jest, aby rodzeństwa nie rozdzielać.
Artykuł powstał przy współpracy z https://kancelaria-szeffner.pl/.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.