Jak założyć profil zaufany? Jak go używać?

Profil zaufany to narzędzie, które umożliwia potwierdzenie swojej tożsamości w systemach internetowych administracji oraz podpisanie elektronicznych dokumentów. Jak jednak go założyć i używać?

Jak założyć profil zaufany? Jak go używać?
  • Damian Jemioło
  • /
  • 2 listopada 2023

Czym jest profil zaufany?

Profil zaufany to elektroniczne narzędzie, które pozwala nam na potwierdzenie naszej tożsamości w sprawach urzędowych. Dzięki niemu możemy również podpisać dokumenty, co jest niezbędne przy załatwianiu wielu kwestii online. Profil ten jest używany wyłącznie do kontaktów z administracją publiczną.

Co warto wiedzieć przed rejestracją spółki?Co warto wiedzieć przed rejestracją spółki? Redakcja dziennikprawny.pl

Kto może założyć profil zaufany?

Profil zaufany może założyć każda osoba, która spełnia pewne warunki – mianowicie musi posiadać numer PESEL, który jest podstawowym elementem tożsamości. Konieczne jest również posiadanie ważnego dowodu osobistego lub paszportu.

Osoba, która chce założyć profil zaufany, musi też posiadać pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych – czyli, innymi słowy, być pełnoletnim. W niektórych przypadkach profile zaufane mogą założyć też osoby małoletnie. Trzeba jednak zaznaczyć, że osoby ubezwłasnowolnione oraz dzieci przed ukończeniem 13 r. ż. nie mogą posiadać profilu zaufanego.

Co można sprawdzić za pomocą profilu zaufanego?

Profil zaufany oferuje wiele przydatnych funkcji. Dzięki niemu możemy:

  • Sprawdzić swoje punkty karne;

  • Weryfikować dane w Rejestrze Dowodów Osobistych;

  • Sprawdzić status dowodu osobistego;

  • Weryfikować dane w rejestrze PESEL;

  • Sprawdzać swoje dane medyczne w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP);

  • Podpisywać dokumenty związane np. z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jak założyć profil zaufany?

Profil zaufany można założyć na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest posiadanie konta w jednym z wybranych banków. Dzięki niemu mamy możliwość założenia profilu zaufanego. Oczywiście – jeśli nasz bank obsługuje tę opcję. 

Organizacje, które to umożliwiają, to: Alior Bank, Bank Pekao, BOŚ Bank, Millennium, Kasa Stefczyka, VELO Bank, Envelo, Credit Agricole, BNP Paribas, ING Bank Śląski, Bank PKO, Bank Spółdzielczy, Santander, mbank czy Inteligo. 

Zakładanie profilu zaufanego

Profil zaufany możemy też założyć z wykorzystaniem dowodu osobistego z warstwą elektroniczną (e-dowód) i czytnika NFC. Można również skorzystać z opcji wideoczatu z urzędnikiem, który potwierdzi nasze dane. Ostatnią opcją jest założenie profilu zaufanego za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Aby stworzyć profil zaufany trzeba ustalić unikalną nazwę użytkownika oraz bezpieczne hasło. To musi mieć minimum 8 znaków, w tym 1 dużą literę, 1 małą oraz 1 cyfrę lub 1 znak specjalny. Do założenia potrzebny jest również adres e-mail, a także numer telefonu, który może odbierać SMS-y. A zatem telefony stacjonarne są tutaj wykluczone.

Cały proces rejestracji profilu zaufanego można przeprowadzić na stronie: https://pz.gov.pl/pz/registerMainPage.

Jak unikać pułapek kredytowych?Jak unikać pułapek kredytowych?Katarzyna Leszczak

I to wszystko, czego potrzeba do założenia i korzystania z profilu zaufanego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!