Rząd zapowiada finalne konsultacje Krajowego Systemu e-Faktur

Według zapowiedzi resortu finansów finalne konsultacje Krajowego Systemu e-Faktur rozpoczną się na przełomie października i listopada 2024 roku. Mają one dotyczyć ustawy wdrażającej obligatoryjny KSeF, a także struktur logistycznych.

Rząd zapowiada finalne konsultacje Krajowego Systemu e-Faktur
  • Jakub Stasak
  • /
  • 17 października 2024

Czym jest Krajowy System e-Faktur?

Krajowy System e-Faktur umożliwia wystawianie i udostępnianie ustrukturyzowanych faktur elektronicznych, co w znacznym stopniu przyczynia się do optymalizacji procesu fakturowania.

Ponad 2 miliardy zł na rozwój polskich przedsiębiorstwPonad 2 miliardy zł na rozwój polskich przedsiębiorstwKatarzyna Leszczak

Głównym celem tego ogólnokrajowego systemu informatycznego jest centralizacja procesu rejestracji faktur w obrocie gospodarczym poprzez skierowanie ich do jednego wspólnego miejsca.

Co niezwykle istotne, KSeF gwarantuje autentyczność pochodzenia każdej faktury, a także całkowitą integralność jej treści oraz pełną czytelność.

System wdrożono niespełna trzy lata temu – możliwość dobrowolnego skorzystania z niego polscy podatnicy otrzymali 1 stycznia 2022 roku.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami przedstawicieli resortu finansów, obowiązek e-fakturowania miał wejść w życie 1 lipca 2024 roku, a w przypadku małych i średnich firm zwolnionych z podatku VAT od 1 stycznia 2025 roku.

Decyzję o rezygnacji z powyższych terminów minister Andrzej Domański argumentował:

„Zdiagnozowaliśmy błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur w zakładanym terminie. Dlatego podjąłem decyzję o przeprowadzeniu zewnętrznego audytu informatycznego i przesunięciu terminu wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur. System nie wejdzie w życie w 2024 roku”.

Nowe rozwiązania i finalne konsultacje

Specjaliści Ministerstwa Finansów opracowali założenia do drugiej ustawy nowelizującej przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz uzupełnienie założeń dotyczących rozwiązań biznesowych.

Czy restrukturyzacja wstrzymuje komornika?Czy restrukturyzacja wstrzymuje komornika?Jakub Stasak

Wspomniane regulacje powstały z myślą o ułatwieniu wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur – pozostają one jednocześnie w pełnej zgodności z założeniami przedstawionymi w trakcie spotkania konsultacyjnego, które odbyło się w połowie lipca bieżącego roku.

Jak zaznaczono w opublikowanym w serwisie internetowym resortu komunikacie, finalne konsultacje KSeF rozpoczną się na przełomie października i listopada.

Z uwagi na fakt, że System dotyczy niemal całego rodzimego sektora biznesu, rozmowy niniejsze mają w sposób szczególny uwzględniać potrzeby i priorytety przedsiębiorców związane z przeciwdziałaniem skutkom powodzi.

Przedsiębiorcy mają głos

Ministerstwo zapewnia o priorytetowym znaczeniu projektu KSeF, podkreślając przy tym, że kontynuacja dialogu i rzetelnych konsultacji projektowanych przepisów z przedsiębiorcami jest kluczowa dla opracowania odpowiedniej jakości rozwiązań.

Rząd zapowiada pomoc finansową dla przedsiębiorców dotkniętych powodziąRząd zapowiada pomoc finansową dla przedsiębiorców dotkniętych powodziąJakub Stasak

Prace nad projektem stosownej ustawy będą odbywały się więc z uwzględnieniem potrzeby przeprowadzenia szerokich konsultacji społecznych.

Jeden z najważniejszych elementów całego analizowanego przedsięwzięcia stanowić zaś mają jego aspekty o charakterze typowo biznesowym i technicznym.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2025 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.