Rządowe wsparcie dla sieci spożywczych

20 czerwca odbyło się spotkanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa oraz sekretarza stanu Rafała Romanowskiego z przedstawicielami polskich sieci sklepów spożywczych dotyczyło konieczności udzielenia wsparcia tych sieci.

Rządowe wsparcie dla sieci spożywczych
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 26 czerwca 2023

Wsparcie dla polskich sieci sklepów

Podczas spotkania, Minister Robert Telus wysłuchał opinii przedstawicieli polskich sieci sklepów spożywczych, którzy zaznaczyli trudności, z jakimi się borykają w kontekście przewagi obcych sieci i dyskontów na rodzimym rynku.

Czy można sprzedawać ziemię cudzoziemcom?Czy można sprzedawać ziemię cudzoziemcom?Anna Petynia-Kawa

Zdaję sobie sprawę z trudności. Oczekuję od Państwa konkretnych pomysłów dotyczących wsparcia, którego może udzielić resort rolnictwa – powiedział minister.

Nowa, wspólna platforma sprzedaży 

Reprezentanci polskich sieci sklepów spożywczych zaproponowali utworzenie wspólnej platformy sprzedaży internetowej jako jedno z rozwiązań. Według informacji przekazanych przez przedstawicieli branży, obecnie trwają pierwsze testy tej platformy, a ich rezultaty są obiecujące.

– Wspólna sprzedaż produktów na takiej platformie mogłaby dać polskim sieciom przewagę konkurencyjną – przyznał wiceminister Romanowski.

Krajowa Grupa Spożywcza 

Wiceminister Rafał Romanowski zaznaczył, że jedną z możliwości wspierania polskich sieci sklepów spożywczych jest nawiązanie współpracy z KGS. Sekretarz stanu powiadomił, że te firmy mogą korzystać z dostaw towarów od polskich producentów, którzy są członkami Grupy.

Sankcje finansowe dla klientów zagranicznych sieci 

Reprezentanci polskiego sektora sklepów spożywczych poruszyli kwestię sankcji finansowych nałożonych na zagraniczne dyskonty przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Podkreślili, że wysokie dochody tych dyskontów sprawiają, że kary te nie są dla nich obciążeniem, szczególnie gdy informacje o nich rzadko docierają do konsumentów.

Czy i kiedy przedsiębiorca może odmówić sprzedażyCzy i kiedy przedsiębiorca może odmówić sprzedażyMichał Górecki

Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu jest zaangażowanie mediów publicznych, zgodnie z sugestią przedstawicieli branży. Według ich zdania, takie media mogłyby poinformować konsumentów o nałożonych karach i naruszeniach zagranicznych sieci handlowych oraz dyskontów. Minister Telus zapewnił, że skontaktuje się z kierownictwem UOKiK w celu omówienia tej kwestii.

Minister Telus zapowiada dalsze rozmowy o problemach polskich sieci sklepów

Dobrze, że to spotkanie się odbyło. Niech będzie ono początkiem dyskusji o możliwych rozwiązaniach w zakresie wsparcia sieci polskich sklepów spożywczych. Umówmy się na kolejne rozmowy, podczas których przedstawią Państwo więcej propozycji konkretnych działań – podsumował i zaproponował na koniec minister Telus.

Leki na e-receptę w sprzedaży wysyłkowej? Już od 1 lipca 2019Leki na e-receptę w sprzedaży wysyłkowej? Już od 1 lipca 2019Dorota Kraskowska

Jakie sieci sklepów spożywczych są w Polsce? 

Sieci sklepów spożywczych działające na terenie Polski to m.in. Biedronka, Carrefour, Tesco, Lidl, Kaufland, Auchan, Intermarché, Żabka, Stokrotka, Netto, Aldi, Piotr i Paweł, Eurocash, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Społem, oraz lokalne sklepy i markety spożywcze. Wiele z nich to sklepy zagranicznych sieci, z którymi trudno konkurować polskim sieciom spożywczym.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!