Rządowe wsparcie dla sieci spożywczych
20 czerwca odbyło się spotkanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa oraz sekretarza stanu Rafała Romanowskiego z przedstawicielami polskich sieci sklepów spożywczych dotyczyło konieczności udzielenia wsparcia tych sieci.
- Anna Petynia-Kawa
- /
- 26 czerwca 2023
Wsparcie dla polskich sieci sklepów
Podczas spotkania, Minister Robert Telus wysłuchał opinii przedstawicieli polskich sieci sklepów spożywczych, którzy zaznaczyli trudności, z jakimi się borykają w kontekście przewagi obcych sieci i dyskontów na rodzimym rynku.Czy można sprzedawać ziemię cudzoziemcom?Anna Petynia-Kawa
– Zdaję sobie sprawę z trudności. Oczekuję od Państwa konkretnych pomysłów dotyczących wsparcia, którego może udzielić resort rolnictwa – powiedział minister.
Nowa, wspólna platforma sprzedaży
Reprezentanci polskich sieci sklepów spożywczych zaproponowali utworzenie wspólnej platformy sprzedaży internetowej jako jedno z rozwiązań. Według informacji przekazanych przez przedstawicieli branży, obecnie trwają pierwsze testy tej platformy, a ich rezultaty są obiecujące.
– Wspólna sprzedaż produktów na takiej platformie mogłaby dać polskim sieciom przewagę konkurencyjną – przyznał wiceminister Romanowski.
Krajowa Grupa Spożywcza
Wiceminister Rafał Romanowski zaznaczył, że jedną z możliwości wspierania polskich sieci sklepów spożywczych jest nawiązanie współpracy z KGS. Sekretarz stanu powiadomił, że te firmy mogą korzystać z dostaw towarów od polskich producentów, którzy są członkami Grupy.
Sankcje finansowe dla klientów zagranicznych sieci
Reprezentanci polskiego sektora sklepów spożywczych poruszyli kwestię sankcji finansowych nałożonych na zagraniczne dyskonty przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Podkreślili, że wysokie dochody tych dyskontów sprawiają, że kary te nie są dla nich obciążeniem, szczególnie gdy informacje o nich rzadko docierają do konsumentów.
Czy i kiedy przedsiębiorca może odmówić sprzedażyMichał Górecki
Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu jest zaangażowanie mediów publicznych, zgodnie z sugestią przedstawicieli branży. Według ich zdania, takie media mogłyby poinformować konsumentów o nałożonych karach i naruszeniach zagranicznych sieci handlowych oraz dyskontów. Minister Telus zapewnił, że skontaktuje się z kierownictwem UOKiK w celu omówienia tej kwestii.
Minister Telus zapowiada dalsze rozmowy o problemach polskich sieci sklepów
– Dobrze, że to spotkanie się odbyło. Niech będzie ono początkiem dyskusji o możliwych rozwiązaniach w zakresie wsparcia sieci polskich sklepów spożywczych. Umówmy się na kolejne rozmowy, podczas których przedstawią Państwo więcej propozycji konkretnych działań – podsumował i zaproponował na koniec minister Telus.
Leki na e-receptę w sprzedaży wysyłkowej? Już od 1 lipca 2019Dorota Kraskowska
Jakie sieci sklepów spożywczych są w Polsce?
Sieci sklepów spożywczych działające na terenie Polski to m.in. Biedronka, Carrefour, Tesco, Lidl, Kaufland, Auchan, Intermarché, Żabka, Stokrotka, Netto, Aldi, Piotr i Paweł, Eurocash, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Społem, oraz lokalne sklepy i markety spożywcze. Wiele z nich to sklepy zagranicznych sieci, z którymi trudno konkurować polskim sieciom spożywczym.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.