Sprzedawcy DAF założyli kartel? UOKiK bada sprawę

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko pięciu dilerom samochodów ciężarowych holenderskiej marki DAF w sprawie stworzenia kartelu. Zarzuty otrzymało dziewięciu menedżerów. Grożą im kary nawet do 2 mln zł.

Sprzedawcy DAF założyli kartel? UOKiK bada sprawę
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 11 kwietnia 2019

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeciw kartelom

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów kartel mogły założyć firmy DBK z Olsztyna, ESA Trucks Polska z Komornik koło Poznania, TB Truck & Trailer Serwis z Wolicy pod Warszawą, Van Tilburg-Bastianen Groep z Bredy w Holandii, a także WTC z podwrocławskiej Długołęki.

Sprawdź także: Multikino i Cinema City pod lupą UOKiK

– Podejrzewamy, że co najmniej od 2011 r. DBK i WTC wspólnie z ESA Trucks Polska dzieliły rynek sprzedaży ciężarówek marki DAF. Najpóźniej w 2016 r. do porozumienia mogła dołączyć firma TB Truck & Trailer Serwis za zgodą i wiedzą kontrolującej ją spółki Van Tilburg-Bastianen Groep – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK. – Mamy informacje, że holenderski przedsiębiorca był informowany przez jednego z pracowników, że w Polsce funkcjonuje porozumienie ograniczające konkurencję. Nie podjął jednak kroków, żeby zakończyć udział swojej spółki-córki w kartelu – dodaje.

Sprzedawcy DAF w kartelu

Przedsiębiorcy ci, według UOKiK i policji podzielili między siebie rynek. Ustalili, że będą sprzedawać samochody na podległym im terenie i nie będą rywalizować o klientów w innych częściach Polski. Ustalenia te dotyczyły też przetargów na dostawy ciężarówek. Informowali się również o cenach oferowanych klientom, dzięki czemu zniechęcali potencjalnych kupców do tego, żeby kupowali u innego dealera. Przykład? Jeżeli klient z terenu, który kontrolowała firma DBK chciał kupić ciężarówkę np. w Wolicy, to w Wolicy dawano mu wyższą cenę tylko po to, by mógł skorzystać z oferty swojego sprzedawcy z regionu.

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy, a menadżerom zaangażowanym w naruszenie kara do 2 mln zł.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!