Sprzedaż majątku w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym

Dowiedz się, dlaczego ustawy o prawach konsumenta nie stosuje się do sprzedaży dokonywanej w postępowaniu egzekucyjnym oraz postępowaniu upadłościowym.

Art. 3 ustawy o prawach konsumenta

2. Przepisów ustawy nie stosuje się do sprzedaży dokonywanej w postępowaniu egzekucyjnym oraz postępowaniu upadłościowym w związku z likwidacją masy upadłości.

Ustawy tej nie stosuje się do sytuacji, w której sprzedawany jest majątek w ramach postępowania egzekucyjnego, czy upadłościowego w związku z likwidacją masy upadłości, a więc na przykład sprzedaży majątku dłużnika celem uzyskania pieniędzy dla zaspokojenia wierzyciela.

Uprawnienia np. do odstępowania od umowy w wypadku, gdy konsument byłby świadomy celu w jakim dany majątek jest sprzedawany, kłóciłyby się z celami w jakim postępowanie egzekucyjne, czy upadłościowe jest prowadzone i wprowadzałoby znaczący element niepewności w zakresie tego, czy po sprzedaży można uznać, że pieniądze na zaspokojenie wierzycieli zostały już zdobyte, czy też jeszcze nie.

Sprzedaż dokonywana w postępowaniu upadłościowym ma skutki sprzedaży egzekucyjnej. Przepisy dotyczące sprzedaży dokonywanej w postępowaniu egzekucyjnym uregulowane są w art 864 i nast. kodeksu postępowania cywilnego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!