Uber zmienia zasady działalności

Uber posypuje głowę popiołem i wdraża w Polsce pionierski pakiet rozwiązań dla kierowców, które — jak twierdzą w koncernie — pozwolą odzyskać utracone zaufanie. Ale na to może być już za późno — czytamy w środowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Uber zmienia zasady działalności
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 24 kwietnia 2019

Jak działa Uber?

W Sejmie trwają prace nad reformą ustawy o transporcie, która ma zmienić znacząco funkcjonowanie m.in. Ubera. W największym skrócie chodzi o ograniczenie działalności firm takich jak Uber. Mają lepiej weryfikować swoich kierowców, a także partnerów biznesowych, którzy zatrudniają kierowców.

– Wprowadzamy zmiany w swoim modelu biznesowym, starając się być lepszym partnerem dla miast, w których oferujemy swoją aplikację. Rozumiemy, że naszym pierwszym zadaniem jest odzyskanie zaufanie regulatorów, kierowców, konsumentów i opinii publicznej – powiedziała w rozmowie z "Rzeczpospolitą" rzeczniczka Ubera Ilona Lartigue.

Sprawdź także: Uber Lex. Co zmieni ustawa o transporcie?

Dziennik przypomina, że amerykańska firma oskarżana jest o to, że działa na granicy prawa, wykorzystuje kierowców, którzy – wynajmowani przez partnerów firmy – często pracują na czarno, a czasami nie mogą wywalczyć należnego im wynagrodzenia. Zdarza się, że firmy, które pracują dla Ubera nie płacą podatków. Jako przykład można podać fundację Incolumis Civis. Kierowcy otrzymywali kieszonkowe, a nie wynagrodzenie za pracę. Uber chce się więc wybielić. Wprowadza w Polsce kodeks postępowania, który reguluje współpracę z partnerami flotowymi. Zgodnie z nim firmy muszą zapewnić, że będą przestrzegały przepisów, nie dopuszczą do jakiejkolwiek dyskryminacji w zatrudnieniu (ze względu na rasę, religię i wiek) i zapewnią godne traktowanie pracowników (nie mogą być oni narażeni na przemoc czy wykorzystywanie natury słownej, psychologicznej lub fizycznej), a wszyscy partnerzy muszą się zobowiązać do zagwarantowania kierowcom terminowej i pełnej wypłaty.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!