UFG. Ile trzeba zapłacić w 2024 roku za brak ubezpieczenia samochodu?

Posiadacze pojazdów mimo dużej liczby codziennych zajęć i obowiązków powinni pamiętać o terminach opłaty ubezpieczenia OC. Jakie kary w mogą być nałożone, jeśli wpłata nie dotrze w odpowiednim czasie?

UFG. Ile trzeba zapłacić w 2024 roku za brak ubezpieczenia samochodu?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 19 stycznia 2024

Czym jest UFG? Dlaczego niezbędne jest opłacenie ubezpieczenia OC samochodu?

UFG to skrót od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jest to instytucja, która w Polsce działa na rzecz ochrony poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, w przypadkach, gdy sprawca zdarzenia nie jest znany albo osoba, która wyrządziła szkody, lub brała udział w zdarzeniu nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Jak sprawdzić, czy auto ma OC?Jak sprawdzić, czy auto ma OC? Rafał Stępniewski

Ubezpieczenie OC chroni poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, pokrywając koszty szkód osobowych i materialnych. Posiadanie ważnej polisy jest obowiązkowe dla właścicieli pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Polsce.  Jego brak może skutkować karą finansową. W przypadku wypadku drogowego lub kolizji ubezpieczenie OC umożliwia pokrycie szkód wyrządzonych innym uczestnikom ruchu drogowego. W razie braku ubezpieczenia sprawca musi pokryć koszty szkód z własnych środków.

Dotyczy pojazdu, nie kierowcy.

Jakie kary za brak ubezpieczenia OC?

Kary nałożone za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC są zróżnicowane, zależą od rodzaju pojazdu oraz długości przerwy w jego opłacaniu. Dla samochodów osobowych i dostawczych kary mogą wynosić 700, 4250, 8480 zł (do 3 dni, od 4 do 14 dni, powyżej 14 dni). Jeśli nie zostanie wpłacone ubezpieczenie motocyklu, czy motoroweru użytkownicy sprzętów muszą przygotować się na kary w wysokości 280, 710 lub 1410 zł.  Gdy nastąpi przerwa w płatnościach za ubezpieczenie OC ciężarówek i autobusów kierowcy za jego brak do 3 dni zapłacą 2550 zł, jeśli przerwa wynosić będzie od 4 do 14 dni finanse uszczuplą się o 6370 zł. Najwięcej trzeba zapłacić, gdy przerwa wynosi powyżej 14 dni: aż 12 730. Kolejna zmiana kwot nastąpi w lipcu 2024 roku.

Warto pilnować terminów związanych z polisą ubezpieczeniową: pozwala to uniknąć konsekwencji finansowych.

Czy UFG może umorzyć należność lub rozłożyć ją na raty

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) zajmuje się m.in. regulacją szkód wynikających z wystąpienia wypadku komunikacyjnego lub innych działań, w których ucierpiał pojazd. Jeśli występują zaległości związane z opłatą ubezpieczenia OC skutki są poważne: nałożona zostaje duża kara pieniężna. Gdy jest to spowodowane trudnościami finansowymi istnieje możliwość uzyskania pewnych ułatwień lub elastyczności w uregulowaniu zobowiązań.

Unikanie oszustw przy kupnie samochodu. Jakie kroki podjąć?Unikanie oszustw przy kupnie samochodu. Jakie kroki podjąć?Małgorzata Łaziuk

Ważnym krokiem jest złożenie wniosku o umorzenie należności lub rozłożenie kwoty na raty.

W szczególnych przypadkach UFG może przychylić się do prośby. Jest to jednak zazwyczaj stosowane w sytuacjach wyjątkowych, na przykład w przypadku trudności finansowych trwale uniemożliwiających uregulowanie długu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!