Umowa sprzedaży samochodu

W przypadku sprzedaży samochodu niezbędnym elementem jest zawarcie stosownej umowy. Najlepszym rozwiązaniem jest podpisanie jej na piśmie.

Umowa sprzedaży samochodu
  • Iga Gradzka
  • /
  • 7 maja 2019

Umowa sprzedaży samochodu

W przypadku sprzedaży samochodu niezbędnym elementem jest zawarcie stosownej umowy. Najlepszym rozwiązaniem jest podpisanie jej na piśmie, wówczas żadna ze stron nie będzie miała wątpliwości co do prawidłowości jej brzmienia. Umowa sprzedaży samochodu albo innego pojazdu czy przedmiotu zawierać powinna kilka podstawowych elementów.

Umowa sprzedaży samochodu — elementy

Standardowym działaniem jest podanie podstawowych danych dotyczących kupującego i sprzedającego. Jedną z podstawowych informacji jest nazwa (imię i nazwisko, ewentualnie dane firmowe, jeżeli kupuje je przedsiębiorca), adres, numer dowodu osobistego, PESEL lub numer NIP.

Dalsze informacje powinny wiązać się bezpośrednio z pojazdem, którego dotyczy sprzedaż: marka, model, rok produkcji, przebieg na liczniku oraz numer VIN, na podstawie którego sprawdzić można także wiele informacji dotyczących samochodu. Kupujący pojazd powinien dokładnie wczytać się w informacje przekazywane przez sprzedającego, aby w tym zakresie nie doszło do żadnych nieporozumień.

Bardzo istotnym elementem umowy sprzedaży pojazdu są informacje na temat ostatecznej ceny zakupu, a także sposobów jej zapłaty (gotówka, przelew). Jeżeli obie strony zgadzają się na przykład na płatność ratalną, podane muszą być również konkretne daty, w których należności zostaną uregulowane.

Umowa sprzedaży samochodu kończyć się powinna podpisem obu stron transakcji poświadczającym zrozumienie i zgodę na warunki w niej zawarte.

Sprawdź też:Umowa sprzedaży motocykla

Kiedy zawierana jest umowa sprzedaży samochodu?

Umowa sprzedaży samochodu jest zawierana zarówno w sytuacji, kiedy kupowany pojazd jest używany, jak również wówczas, kiedy jest on nowy. Dealerzy samochodowi zazwyczaj mają swój własny formularz, który należy tylko uzupełnić odpowiednimi danymi. Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja, w której zakup pojazdu jest finansowany poprzez kredyt bankowy.

W przypadku umowy zawieranej pomiędzy dwoma osobami prywatnymi, taka umowa jest z reguły prostym dokumentem, nie dłuższym niż jedna kartka A4. Warto pamiętać, że dodatkowe zapisy, na przykład popularne: „nabywca jest świadomy stanu technicznego pojazdu i przyjmuje go bez uwag” z mocy prawa nie mają żadnej mocy. Także w przypadku zakupu samochodu używanego od osoby prywatnej obowiązuje bowiem prawo do reklamacji z uwagi na rękojmię.

Sprawdź też:Pismo od komornika. Co robić?

Rękojmia przy sprzedaży

Rękojmia jest to ustawowa odpowiedzialność osoby sprzedającej za oferowaną przez siebie rzecz. Jest zapisana w Kodeksie cywilnym. Jednocześnie rękojmia nie jest wcale taka łatwa do udowodnienia. Przede wszystkim to strona kupująca musi udowodnić, że o istnieniu wady nie wiedziała. Dodatkowo udowodnić należy, że wada nie jest wynikiem naturalnego zużywania się pojazdu albo cech dla niego charakterystycznych. Oczywiście nie jest to łatwe, okazać się może konieczne powołanie biegłego sądowego, który przeprowadzi swoją ekspertyzę. Dlatego w ramach rękojmi kupujący nie może reklamować wady, która jest naturalnym elementem zużywania się pojazdu z uwagi na jego wiek oraz przebieg. Dużo bardziej prawdopodobne jest odzyskanie środków, jeżeli ukryta była przeszłość pojazdu, na przykład zafałszowany został przebieg albo udział auta w wypadku drogowym.

W przypadku prawa do rękojmi kupujący żądać może od sprzedającego usunięcia wady albo obniżenia ceny samochodu. Raczej trudno będzie bowiem zrealizować prawo do wymiany uszkodzonego pojazdu, jeżeli po prostu kupiło się prywatny samochód należący do osoby fizycznej.

Umowa sprzedaży samochodu jest niezbędna sprzedawcy pojazdu w celu udowodnienia, że faktycznie pojazd zbył i nie jest już jego właścicielem. To istotne, jeżeli na przykład kupujący miałby wypadek samochodowy. Wówczas odpowiedzialnym za niego jest nowy właściciel.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!