UOKiK ostrzega: uwaga na serwisy pseudopożyczkowe!

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał ostrzeżenie przed firmą GELDOR Artur Karwot z Rybnika, która prowadzi co najmniej 81 serwisów pożyczkowych. Jej działalność może narazić wielu konsumentów na znaczne straty finansowe. Wbrew pozorom nie oferuje ona pożyczek, tylko zbiera dane osobowe i pobiera bezzwrotne opłaty.

UOKiK ostrzega: uwaga na serwisy pseudopożyczkowe!
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 17 stycznia 2019
  • Przedsiębiorca utworzył internetowe serwisy pseudopożyczkowe.
  • Działalność firmy polega na zbieraniu danych osobowych.
  • Zgodnie z ustawą, UOKiK wydaje ostrzeżenie konsumenckie.

Przedsiębiorca utworzył co najmniej 81 serwisów internetowych, w których zachęca do brania pożyczek. Są to m.in.: alisto-pozyczki.pl, as-chwilowka.pl, bezbiku.pro, gotowkanadowod.pl, gotowka.online, kredyt-na-pesel.pl, pozyczkanatelefon24.pl, stopkomornikowi.pl, tysiaczek.pl. Na stronach jest suwak, który umożliwia wybór parametrów gotówkowych i podaje przykładowe warunki finansowe. Znajdują się na nich również takie hasła jak: „Wybierz sobie niebiańską Pożyczkę!”, „9 minut do satysfakcji”, „Kredyt lekki jak piórko!”. Firma zamieszcza komentarze z podziękowaniami internautów, którzy rzekomo otrzymali pieniądze.

Nazwy serwisów, ich wygląd i przekaz marketingowy wywołują wrażenie, że przedsiębiorca udziela kredytów. Tak jednak nie jest. Jego działalność polega na zbieraniu danych osobowych. Ujawnia je potem na stronie, do której mają dostęp potencjalni pożyczkodawcy. Firma GELDOR pobiera od konsumentów opłaty w formie SMS Premium, np. za aktywację wniosku o udzielenie pożyczki czy sprawdzenie jego statusu. W zależności od serwisu może to być nawet 30,75 zł.

>>>CZYTAJ TEŻ: Konsument traci na rynku kredytów i pożyczek

- Konsumenci nie wysyłaliby płatnych SMS-ów, gdyby przedsiębiorca rzetelnie ich poinformował, że nie jest pożyczkodawcą ani pośrednikiem kredytowym i nie będzie rozpatrywać ich wniosków. Naszym zdaniem firma wprowadziła ich w błąd i naraziła na straty. Dlatego zdecydowaliśmy się na wydanie ostrzeżenia – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Urząd wyda na swojej stronie internetowej ostrzeżenie konsumenckie, zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, gdy stwierdzi, że przedsiębiorca stosuje nielegalną praktykę, która może narazić szeroki krąg konsumentów na znaczne straty finansowe lub niekorzystne skutki.

>>>CZYTAJ TEŻ: Jak uniknąć kradzieży tożsamości?

Postępowanie w tej sprawie prowadzi również Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach (sygn. akt PO II Ds. 39.2017).

Przedsiębiorca wniósł zażalenie na postanowienie w sprawie wydania ostrzeżenia konsumenckiego.

UOKiK podaje serwisy internetowe przedsiębiorcy:

wykaz.jpg

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!