Ustawa o paliwie rolniczym do zmiany

Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy zmieniającą zasady zwrotów akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego, który jest wykorzystywany do produkcji rolnej. Na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy? 

Ustawa o paliwie rolniczym do zmiany
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 24 kwietnia 2023

Komu będzie przysługiwał zwrot podatku?

Na zwrot akcyzy będą mogli liczyć hodowcy świń, owiec, kóz i koni. Zwiększone wsparcie finansowe rządu związane jest z poważnym wzrostem cen oleju napędowego. Paliwo wykorzystywane jest przy produkcji rolnej na różnych etapach, od przygotowania paszy dla zwierząt, przez oświetlenie, cele grzewcze, po napęd do maszyn i urządzeń. A w związku z zastosowaniem nowoczesnych technologii zużycie oleju stale się zwiększa, powodując, iż hodowla zwierząt powoli staje się nieopłacalna. Stąd projekt ustawy przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. 

Jak zgodnie z prawem zostać rolnikiem?Jak zgodnie z prawem zostać rolnikiem?Martyna Kowalska

Rząd przewidział dodatkowy budżet na wsparcie rolników w wysokości 55 mln złotych rocznie. 

Nowa ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw. 

Jakie rozwiązania zostaną wprowadzone?

Na nowelizacji ustawy skorzystają przede wszystkim hodowcy świń, owiec, kóz i koni, ponieważ do tej pory za zwrot części podatku mogli liczyć jedynie rolnicy zajmujący się hodowlą bydła i produkcją roślinną. 

“Wprowadzony zostanie limit, który ustalany będzie jako kwota stanowiąca iloczyn stawki zwrotu podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego w roku składania wniosku o zwrot tego podatku oraz liczby 4, stanowiącej zużycie oleju napędowego do prac związanych z chowem lub hodowlą świń oraz jako kwota stanowiąca iloczyn stawki zwrotu podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego albo liczby 40, stanowiącej zużycie oleju napędowego do prac związanych z chowem lub hodowlą owiec, kóz i koni” — podaje strona gov.pl

Zwrot podatku akcyzowego w praktyce

O zwrot będzie można ubiegać się dwa razy w roku, od 1 lutego, do ostatniego dnia miesiąca oraz od 1 do 31 sierpnia. Do wniosku o przyznanie części zwrotu kosztów oleju trzeba będzie dołączyć faktury VAT poświadczające zakup oleju w ciągu ostatnich 6 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!