Wakacje składkowe jeszcze w tym roku? - Sejm przyjął ustawę

Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Dokument przewiduje między innymi wprowadzenie tzw. wakacji składkowych. Według szacunków resortu rozwoju i technologii, z rozwiązania tego jeszcze w bieżącym roku będzie mogło skorzystać około 1,7 miliona osób.

Wakacje składkowe jeszcze w tym roku? - Sejm przyjął ustawę
  • Jakub Stasak
  • /
  • 16 maja 2024

Kto będzie mógł skorzystać z wakacji składkowych?

Z wakacji składkowych skorzystać będą mogli mikroprzedsiębiorcy, wpisani do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej), jeśli ubezpieczają do 10 osób (tj. siebie i maksymalnie 9 innych osób), a ich roczny obrót nie przekracza 2 milionów euro.

Rekordowo niskie bezrobocie w kwietniuRekordowo niskie bezrobocie w kwietniuJakub Stasak

Co niezwykle istotne, rozwiązaniem tym objęci zostaną wszyscy spełniający wspomniane warunki przedsiębiorcy, niezależnie od formy rozliczana podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa).

Jedynym ograniczeniem jest zaś wykluczenie z programu osób, wykonujących działalność na rzecz swoich byłych pracodawców, co zapobiegać ma wymuszaniu przechodzenia pracowników na samozatrudnienie.

Wakacje składkowe – na jakich zasadach?

Korzystający z wakacji składkowych przedsiębiorca będzie zwolniony z opłacania składek w jednym wybranym przez siebie miesiącu w roku kalendarzowym.

Zwolnienie dotyczy opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy.

Urlop wypoczynkowy 2023 i 2024. Do kiedy trzeba wykorzystać?Urlop wypoczynkowy 2023 i 2024. Do kiedy trzeba wykorzystać?Małgorzata Łaziuk

Rozwiązanie to jest całkowicie dobrowolne, każdy przedsiębiorca samodzielnie zdecyduje, czy i kiedy z niego skorzysta.

Wakacje pozostaną oczywiście bez wpływu na uprawnienia do zasiłku chorobowego i wysokość świadczeń emerytalno-rentowych, gdyż w trakcie korzystania z ulgi zobowiązania składkowe płatnika przejmie budżet państwa.

Podczas korzystania z wakacji składkowych objęte nimi osoby będą mogły nadal prowadzić działalność gospodarczą, uzyskiwać przychody i wystawiać faktury.

Przysługująca przedsiębiorcy w danym roku kalendarzowym ulga to równowartość sumy miesięcznych składek na ubezpieczenia społeczne.

Projekt przygotowany został przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, tak opisywał go zaś wiceszef resortu Jacek Tomczak:

„To od przedsiębiorcy będzie zależeć, czy będzie chciał skorzystać z naszej propozycji. Dajemy mu wybór, bo najlepiej wie, co jest dla niego najkorzystniejsze”.

Wakacje składkowe – formalności

Składanie wniosków o wakacje składkowe odbywać się będzie za pośrednictwem specjalnego formularza, dostępnego na profilu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Projekt ustawy odraczającej Krajowy System e-Faktur przyjętyProjekt ustawy odraczającej Krajowy System e-Faktur przyjętyJakub Stasak

Złożenie wniosku nastąpić musi w miesiącu poprzedzającym ten, wybrany jako okres korzystania z ulgi.

Wobec powyższego, jeśli przedsiębiorca zdecyduje, aby w jego przypadku miesiącem wolnym od składek na ubezpieczenia społeczne był luty, stosowny wniosek powinien wpłynąć do ZUS-u w styczniu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!