Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kiedy będą?
Już niedługo kolejne wybory — do Parlamentu Europejskiego. Kiedy się odbędą? Co w przypadku wyjazdu? Zapoznaj się z informacjami: w niektórych przypadkach dużą rolę odgrywa czas!
- Małgorzata Łaziuk
- /
- 17 maja 2024
Kiedy się odbędą?
Data wyborów do Parlamentu Europejskiego w Polsce to 9 czerwca. Jest to istotne wydarzenie polityczne, które odbywa się co pięć lat i umożliwia obywatelom wybór swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego, jednego z organów decyzyjnych Unii Europejskiej.
Dla Polski udział w tych wyborach ma ogromne znaczenie, ponieważ decyzje podejmowane w Parlamencie Europejskim mają wpływ na wiele obszarów życia publicznego, gospodarki, polityki społecznej oraz środowiska naturalnego. W związku z tym stanowią okazję dla obywateli do wyrażenia swoich preferencji politycznych i uczestnictwa w demokratycznym procesie decyzyjnym na szczeblu europejskim.
Zmiany w Zielonym Ładzie — Komisja Europejska zdecydowała Jakub Stasak
Warto podkreślić, że wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się na terenie całej Unii Europejskiej, w 2024 roku odbędą się w dniach 6-9 czerwca.
Ostatnie wybory w Polsce miały miejsce w maju 2019 roku,
Kto może głosować?
Wybory do Parlamentu Europejskiego są otwarte dla wszystkich obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy mają aktywne prawo wyborcze w danym kraju. Oznacza to, że mogą głosować osoby, które w dniu głosowania ukończą 18 lat, oraz nie zostały pozbawione prawa wyborczego.
Odbywa się ono w wyznaczonych miejscach — w lokalach wyborczych. Mogą być zlokalizowane w różnych miejscach, takich jak szkoły, urzędy lub inne publiczne budynki.
W dniu wyborów wyborcy są zobowiązani do udania się do właściwego lokalu wyborczego, który zazwyczaj jest określany na podstawie miejsca zamieszkania zgłoszonego w rejestrze wyborców.
Osoby, które chcą oddać głos zobowiązane są do przedstawienia dokumentów potwierdzających tożsamość: na przykład dowodu osobistego lub paszportu.
Wyjazd, a głosowanie
To fundamentalne prawo obywateli Unii Europejskiej, ale czasem może stanąć mogą pojawić się kłopoty związane z planowanymi podróżami poza miejsce zamieszkania. W takiej sytuacji oddanie głosu może być utrudnione.
Jeśli godziny wyjazdu nie kolidują z wizytą w lokalu wyborczym w miejscu zamieszkania — można to zrobić zarówno przed podróżą, jak i po niej: lokale wyborcze czynne są od 7 do 21.
Istnieje także opcja głosowania korespondencyjnego, jednak jest ona dostępna dla osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności ze stopniem znacznym lub umiarkowanym.
Które prawo jest ważniejsze, polskie czy unijne?Jakub Stasak
Trzecią opcją jest głosowanie przez pełnomocnika. Obywatel może upoważnić inną osobę do głosowania w jego imieniu — w tym przypadku także mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnością, a także te, które ukończą 60 lat (najpóźniej w dniu wyborów).
Wyżej wspomniane opcje wymagają wcześniejszego działania i przestrzegania określonych procedur. Obywatele zainteresowani głosowaniem w wyborach powinni zapoznać się z zaleceniami organów wyborczych i postępować zgodnie z przedstawionymi informacjami.
Istnieje możliwość pobrania zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu, co pozwala na oddanie głosu w innym wybranym miejscu (można je uzyskać do 6 czerwca) lub dopisanie do spisu wyborców (jednorazowe lub stałe) w miejscu, w którym 9 czerwca będzie się przebywać. Tę czynność można załatwić osobiście lub przez Internet.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.