Zmiany w Zielonym Ładzie - Komisja Europejska zdecydowała

Komisja Europejska podjęła decyzję o wprowadzeniu kilku istotnych zmian w Europejskim Zielonym Ładzie. Kwestię aktualizacji przepisów skomentowali przedstawiciele resortu rolnictwa i rozwoju wsi, gdyż to właśnie rolnicy zostaną głównymi jej beneficjentami.

Zmiany w Zielonym Ładzie - Komisja Europejska zdecydowała
  • Jakub Stasak
  • /
  • 25 marca 2024

Czym jest Zielony Ład?

Europejski Zielony Ład to przyjęta przez państwa członkowskie Unii strategia, zakładająca osiągnięcie całkowitej neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Przedstawiający jej główne założenia komunikat Komisji Europejskiej datowany jest na 11 grudnia 2019 roku.

Komisja Europejska zdecydowała — fundusze dla Polski odblokowaneKomisja Europejska zdecydowała — fundusze dla Polski odblokowaneJakub Stasak

Proponowane rozwiązania mają zaś na celu przede wszystkim:

„Przekształcenie UE w sprawiedliwe i prosperujące społeczeństwo żyjące w nowoczesnej, i konkurencyjnej gospodarce, która w 2050 roku osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto i w ramach której wzrost gospodarczy będzie oddzielony od wykorzystania zasobów naturalnych”.

Co się zmieni?

Opublikowany przez Komisję Europejską projekt zmiany dwóch rozporządzeń dotyczących Europejskiego Zielonego Ładu zakłada m.in. zniesienie ugorowania 4% gruntów ornych, wybór między dywersyfikacją a zmianowaniem, uproszczenia dotyczące okrywy glebowej oraz zmiany w zakresie sankcji związanych z warunkowością.

Od 2024 roku obowiązek ugorowania 4% gruntów ornych zostanie zniesiony w tych państwach członkowskich, którym do końca grudnia uda się ustanowić taki ekoschemat, za który rolnicy otrzymywać będą dodatkową płatność.

Komisja proponuje ponadto, aby rolnicy mogli samodzielnie zdecydować o tym, czy w ramach swojej działalności zastosują dywersyfikację upraw (różne uprawy) czy tzw. zmianowanie (określone następstwo upraw roślin).

Eksport żywności z Polski — padł nowy rekordEksport żywności z Polski — padł nowy rekordJakub Stasak

Zgodnie z nowymi zasadami, w przypadku wyboru dywersyfikacji upraw:

• dla gospodarstw o powierzchni od 10 do 30 hektarów gruntów ornych wystarczy posiadać dwie uprawy, z zastrzeżeniem jednak, że największa z nich nie może stanowić więcej niż 75% całości.

• dla gospodarstw o powierzchni powyżej 30 hektarów gruntów ornych wystarczy posiadać trzy uprawy, z tym że największa nie może stanowić więcej niż 75%, a dwie uprawy główne więcej niż 95% całości.

Omawiane zmiany zakładają również przyznanie poszczególnym państwom członkowskim pełnej swobody w zakresie wyboru okresu roku, w jakim ustanowią obowiązek utrzymania okrywy glebowej.

Rozwiązanie powyższe było przez rolników szczególnie oczekiwane, gdyż znacznie ułatwi im wykonywanie określonych zabiegów agrotechnicznych w dogodnym czasie.

Komentarz ministerstwa

Analizowany projekt zmian w założeniach Europejskiego Zielonego Ładu przewiduje także zwolnienie gospodarstw o powierzchni do 10 hektarów użytków rolnych z sankcji wynikających z realizacji norm środowiskowych (tzw. warunkowości).

Wcześniejsze zapowiedzi Komisji Europejskiej związane są ponadto z odstąpieniem od zakładanego ograniczania stosowania środków ochrony roślin.

Które prawo jest ważniejsze, polskie czy unijne?Które prawo jest ważniejsze, polskie czy unijne?Jakub Stasak

Komentując podjęte przez władze Wspólnoty decyzje, szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski stwierdził:

„Zaproponowane przez Komisję Europejską zmiany wychodzą naprzeciw postulowanym przez Polskę uproszczeniom oraz w dużej mierze odpowiadają na potrzeby rolników wyrażane podczas protestów, gdyż dotyczą takich wymagań, które mogą wpłynąć na ograniczenie produkcji i wzrost kosztów”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!