Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej wakacje od ZUS dla przedsiębiorców

Premier Donald Tusk podczas wtorkowej konferencji prasowej poinformował o przyjęciu projektu ustawy wprowadzającej wakacje od ZUS dla przedsiębiorców. W dowolnym miesiącu w roku będą mogli skorzystać ze zwolnienia z opłaty składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Nie dotyczy to jednak składki zdrowotnej. 

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej wakacje od ZUS dla przedsiębiorców
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 22 marca 2024

Wakacje od ZUS — projekt ustawy

We wtorek 19 marca 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta ma wprowadzić tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców, polegające na zwolnieniu z obowiązku opłacania składek przez jeden miesiąc w każdym roku. Premier Donald Tusk zaznaczył, że z ulgi będą mogły skorzystać firmy zatrudniające do 9 osób (mikroprzedsiębiorcy) oraz samozatrudnieni. “Zdecydowaliśmy się przyjąć to rozwiązanie. Mikroprzedsiębiorcy mają prawo do wypoczynku, tego wypoczynku urlopowego, i nie muszą być za to karani” — powiedział premier. “Te osoby będą mogły liczyć na urlop dla przedsiębiorcy — to jest miesiąc w ciągu roku. Wtedy nie trzeba będzie płacić składki ZUS, oprócz składki zdrowotnej, to jest inna kwestia, wiadomo”.

”Bardzo wielu przedsiębiorców w rozmowie ze mną mówiło jednak, że jest coś niesprawiedliwego w tym, że gdy chcą iść na krótki urlop, w szczególności w przypadku samozatrudnionych, muszą de facto zawiesić swoją działalność, nie świadczą żadnej usługi, niczego nie zarabiają, a muszą płacić dotkliwą składkę ZUS-owską” — mówił szef rządu. 

40% kontroli PIP wynikało ze zgłoszeń pracowników40% kontroli PIP wynikało ze zgłoszeń pracownikówDamian Jemioło

Zapowiedział również, że z wakacji od ZUS-u będzie można skorzystać jeszcze w tym roku. “Myślę, że w ciągu czterech miesięcy Zakład Ubezpieczeń Społecznych upora się z kwestiami informatycznymi, tak żeby móc skorzystać z tego urlopu przez przedsiębiorców jeszcze w tym roku. Trzeba będzie zdążyć ze złożeniem wniosku do końca listopada” — powiedział premier.

Wakacje składkowe — najważniejsze założenia

  • samozatrudnieni oraz przedsiębiorcy, którzy znajdują się w CEIDG, opłacają składki ubezpieczeniowe za siebie i maksymalnie 9 innych osób i osiągają roczne przychody do 2 mln euro, będą mogli być zwolnieni z opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe, a także składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy; zwolnienie natomiast nie obejmuje składek zdrowotnych,
  • zwolnienie z opłat będzie dotyczyć jednego wybranego przez przedsiębiorcę miesiąca w każdym roku kalendarzowym,
  • podczas korzystania z ulgi, składka na ubezpieczenia będzie opłacana z budżetu państwa, a przedsiębiorcy będą mogli nadal prowadzić swoją działalność, uzyskiwać przychody i wystawiać faktury.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!