Jak sprawdzić polisę OC sprawcy?

Co zrobić, gdy dochodzi do wypadku, a sprawca nie chce podać numeru polisy OC? Jakie informacje są potrzebne, aby sprawdzić ubezpieczenie sprawcy? Czy istnieje możliwość weryfikacji polisy OC online? Jak szybko i skutecznie znaleźć ubezpieczyciela sprawcy, aby uzyskać odszkodowanie? Jakie są kroki, które należy podjąć na miejscu zdarzenia? 

Jak sprawdzić polisę OC sprawcy?
  • Katarzyna Leszczak
  • /
  • 20 maja 2024

Każdego dnia na drogach dochodzi do tysięcy wypadków i kolizji. W takich sytuacjach ważne jest sprawdzenie, czy sprawca zdarzenia posiada ważną polisę OC, która pokryje koszty naprawy szkód. Sprawdzanie polisy OC sprawcy może wydawać się skomplikowane, zwłaszcza w stresujących momentach po wypadku. 

Uzyskanie danych sprawcy

Pierwszym krokiem w sprawdzeniu polisy OC jest zebranie wszystkich niezbędnych danych dotyczących sprawcy. Należy do nich:

  • numer rejestracyjny pojazdu sprawcy.
  • marka i model pojazdu.
  • imię i nazwisko sprawcy.

Numer polisy OC (jeśli jest dostępny). Te informacje można uzyskać bezpośrednio od sprawcy lub z dokumentów, które powinien przedstawić na miejscu zdarzenia. Warto także sporządzić zdjęcia uszkodzeń oraz miejsca wypadku, co może być pomocne w dalszych krokach.

Jak uzyskać dane sprawcy kolizji od Policji?Jak uzyskać dane sprawcy kolizji od Policji? Katarzyna Leszczak

Korzystanie z bazy UFG

Polska baza danych ubezpieczeń OC i AC jest prowadzona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Dzięki tej bazie możemy sprawdzić ważność polisy OC sprawcy. Aby to zrobić, należy:

  1. Wejść na stronę internetową UFG.
  2. Skorzystać z funkcji "Sprawdź polisę OC" dostępnej na stronie głównej.
  3. Wprowadzić numer rejestracyjny pojazdu sprawcy oraz datę zdarzenia.
  4. Potwierdzić swoje dane jako osoby poszkodowanej. Po wprowadzeniu tych informacji system wyświetli nam szczegóły dotyczące polisy OC pojazdu sprawcy, w tym nazwę ubezpieczyciela oraz numer polisy.

Gdzie zgłosić nieprawidłowe oznakowanie drogi?Gdzie zgłosić nieprawidłowe oznakowanie drogi? Katarzyna Leszczak

Kontakt z ubezpieczycielem sprawcy

Jeśli sprawca nie chce lub nie może przedstawić numeru swojej polisy, możemy bezpośrednio skontaktować się z jego ubezpieczycielem. Dysponując numerem rejestracyjnym i danymi pojazdu, ubezpieczyciel powinien być w stanie potwierdzić, czy dana polisa OC jest aktywna oraz jakie są jej szczegóły. Warto również zapytać o procedurę zgłaszania szkody oraz ewentualne kroki, które należy podjąć, aby uzyskać odszkodowanie.

Jak usunąć naklejkę z numerem rejestracyjnym z szyby?Jak usunąć naklejkę z numerem rejestracyjnym z szyby?Katarzyna Leszczak

Sprawdzenie polisy OC sprawcy wypadku jest ważne dla uzyskania odszkodowania za poniesione szkody. Proces ten, choć może wydawać się skomplikowany, jest w rzeczywistości dość prosty, jeśli znamy odpowiednie kroki. Zebranie niezbędnych danych, skorzystanie z bazy UFG oraz kontakt z ubezpieczycielem sprawcy to trzy podstawowe działania, które pozwolą nam na sprawdzenie ważności polisy OC. Pamiętajmy, że posiadanie ważnego ubezpieczenia OC przez sprawcę jest obowiązkiem prawnym, a my jako poszkodowani mamy prawo do pełnego odszkodowania za poniesione szkody.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!