Wegeburgery czy wegańskie parówki znikną z półek? Pomysł Unii Europejskiej

Być może już niedługo nie znajdziemy na półkach wegańskich burgerów czy wegańskich kiełbas.

Wegeburgery czy wegańskie parówki znikną z półek? Pomysł Unii Europejskiej
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 4 kwietnia 2019

Jedna z komisji Parlamentu Europejskiego chce zakazać nazw „wegański burger", czy "wegańska kiełbasa". Mają też zniknąć opisy produktów typu „alternatywa dla mleka”.

Jak podaje serwis dlahandu.pl, w czasie, gdy negocjowano założenia wspólnej polityki rolnej, pojawiła się poprawka, która ma wprowadzić zakaz używania nazw, które odnoszą się do mięsa i produktów mlecznych, jeśli mamy w rzeczywistości do czynienia z produktem pochodzenia roślinnego. Zgodnie z argumentacją członków komisji, takie oznaczenia mogą być mylące dla konsumentów. Sprawa musi być jednak zatwierdzona na posiedzeniu, które odbędzie się już po wyborach do Parlamentu.

Karolina Kosno, ekspertka cytowana przez serwis dlahandu.pl, przekonuje, że takie kroki byłyby bardzo dużym ograniczeniem wolności, zarówno dla firm, jak i dla klientów.

Żywność pełna chemii? Zobacz jak ją zareklamować

- Nie ma absolutnie żadnych dowodów na to, że konsumenci są wprowadzani w błąd przez nazwy produktów roślinnych. Przeciwnie, nazwy takie jak „wege burger" czy "wegańska parówka”, jasno informują, że produkt nie zawiera mięsa, jednocześnie nie wskazując jakiego smaku, tekstury czy wyglądu produktu mogą oczekiwać. UE stara się rozwiązać problem, który nie istnieje i w rezultacie może zaszkodzić przedsiębiorstwom, które odpowiednio znakują swoje produkty. Większość sprzedaży roślinnych odpowiedników mięsa jest generowana przez osoby, które nie są na diecie wegetariańskiej, ograniczają natomiast spożycie mięsa na przykład z powodów zdrowotnych. Obecne nazewnictwo pozwala łatwo znaleźć odpowiednik, który zadowoli ich potrzeby – przekonuje ekspertka cytowana przez serwis.

Czy uda się przeforsować pomysł? Zdecyduje o tym już nowy skład Parlamentu Europejskiego.

Uwaga na podróby spożywcze. Znane produkty na widelcu urzędników

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Pierwszy telefon komórkowy dla dziecka
Dziecko

Pierwszy telefon komórkowy dla dziecka

Nie ma statystyk dotyczących średniego wieku dzieci, w którym trafiają do ich kieszeni pierwsze telefony komórkowe. Często są one rejestrowane na ich rodziców (także w ofertach pre-paidowych)....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!