Wybory samorządowe – co możesz załatwić online?

7 kwietnia 2024 roku w Polsce odbywają się wybory samorządowe. Co prawda, głos na swojego kandydata do na wójta, burmistrza czy prezydenta oraz przedstawiciela do rady miasta lub gminy oraz sejmiku musisz oddać osobiście, w lokalu wyborczym, to jednak przed wyborami część spraw możesz załatwić online. Czy wiesz co?

Wybory samorządowe – co możesz załatwić online?
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 2 kwietnia 2024

Zmień stały obwód głosowania lub dopisz się do CRW

Swoje dane sprawdzisz, logując się na stronie GOV.PL lub w aplikacji mObywatel. W CRW przetwarzane są dane osobowe obywateli polskich, którzy ukończyli 17 lat i obywateli państw UE (innych niż Polska) i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, jeżeli złożyli wniosek o dopisanie ich do Centralnego Rejestru Wyborców.

Dlaczego podczas wyborów potrzebni są obserwatorzy?Dlaczego podczas wyborów potrzebni są obserwatorzy? Małgorzata Łaziuk

 Od 21 lutego br. roku obowiązują nowe procedury dotyczące wniosków o rejestrację stałego obwodu głosowania w wyborach samorządowych. Uproszczono przepisy po to, by ułatwić proces oddawania głosu tym, którzy nie mają meldunku w swoim stałym miejscu zamieszkania.  

Aby móc zagłosować w stałym miejscu zamieszkania: 

  • wejdź na stronę GOV.PL
  • zaloguj się swoim profilem zaufanym,  
  • podaj swój adres stałego miejsca zamieszkania i zaznacz oświadczenie, że mieszkasz pod tym adresem na stałe (możesz też dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające fakt zamieszkania w danej gminie, np.: umowę najmu mieszkania, oświadczenie właściciela mieszkania, w którym mieszkasz, rachunek za prąd, na którym są Twoje dane), 
  • sprawdź wniosek i podpisz go elektronicznie. 

Potwierdzenie złożenia wniosku i decyzję o zmianie miejsca stałego obwodu głosowania otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP. 

Online możesz zgłosić zamiar głosowania przez pełnomocnika

Online możesz także zgłosić zamiar głosowania przez pełnomocnika. Jest to rozwiązanie przygotowane dla osób, które mają ukończone 60 lat lub posiadają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Te osoby nie muszą przychodzić osobiście do lokalu wyborczego w dniu wyborów –  mogą zagłosować przez pełnomocnika, czyli upoważnić inną osobę, aby zagłosowała w ich imieniu. Można także zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego. Pamiętaj, że zamiar zagłosowania w inny sposób niż tradycyjny powinieneś zgłosić maksymalnie do 13 dnia przed dniem wyborów!  

W lokalu wyborczym możesz okazać aktualny mDowód. To pełnoprawny dokument, którym potwierdzisz swoją tożsamość na terenie Polski. Pamiętaj, że skorzystasz z niego także w trybie offline, czyli bez dostępu do internetu.  Więcej informacji o usłudze Wybory w aplikacji mObywatel 2.0. znajdziesz TUTAJ

Wybory samorządowe w Polsce 2024

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia, a druga — jeśli będzie to konieczne — 21 kwietnia 2024 r. Mieszkańcy posiadający prawo wyborcze otrzymają 3 lub 4 karty do głosowania, w zależności od rodzaju ich miejsca zamieszkania. W pierwszej turze, mieszkańcy miasta na prawach powiatu otrzymają po 3 karty do głosowania, natomiast mieszkańcy pozostałych miast i gmin — po 4. Natomiast w drugiej turze, tj. 21 kwietnia, przekazana zostanie tylko jedna karta wyborcza dla każdego uprawnionego.

Głosowanie bez zameldowania? Co trzeba zrobić?Głosowanie bez zameldowania? Co trzeba zrobić?Joanna Gościńska

Głównym celem pierwszej tury wyborów jest wyłonienie radnych samorządowych. W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50 proc. głosów poparcia, konieczna będzie druga tura, która będzie miała miejsce 21 kwietnia. Jednakże w drugiej turze, w niektórych gminach i miastach, wyborcy będą głosować jedynie na wójtów, burmistrzów lub prezydentów, o ile żaden z kandydatów nie osiągnął wymaganego progu poparcia w pierwszej turze. W sytuacji, gdy na urząd wójta, burmistrza lub prezydenta zgłosi się tylko jeden kandydat, na odpowiedniej karcie do głosowania należy postawić znak przy "za" lub "przeciw".

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!