Wyjazd na Sylwestra i Nowy Rok. Jak nie dać się oszukać?

Zbliżający się Sylwester kusi obietnicą wyjątkowej atmosfery, pełnej radości i emocji. Aby cieszyć się tą magiczną nocą, warto poczynić kilka istotnych przygotowań przed wyjazdem. Dzięki nim nie tylko uchwycimy niezapomniane chwile, ale także zapewnimy sobie spokojny, bezproblemowy start w Nowy Rok.

Wyjazd na Sylwestra i Nowy Rok. Jak nie dać się oszukać?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 28 grudnia 2023

Bezpieczny wyjazd na sylwestra — jak zorganizować?

Planowanie wyjazdu na Sylwestra wiąże się nie tylko z ekscytacją, ale także z koniecznością zachowania czujności, która w wielu przypadkach pozwala uniknąć potencjalnych oszustw. 

Sprawdzenie, czy oferta jest prawdziwa to klucz przyjemnego spędzenia czasu. Należy przede wszystkim unikać podejrzanie niskich cen i atrakcji, które wydają się zbyt dobre, by były prawdziwe. Zanim zostanie podjęta decyzja warto sprawdzić opinie innych podróżnych dostępne na renomowanych stronach rezerwacyjnych. Mogą one stanowić cenne źródło informacji nie tylko o standardzie i obsłudze danego miejsca, ale także o tym, czy obiekt naprawdę wynajmuje pokoje. Dziś niestety zdarzają się oszustwa, w których ktoś pobiera opłaty rezerwacyjne, podając fałszywe dane oraz adres. Zwykle kontakt po przesłaniu pieniędzy zostaje zerwany.

Uczulamy! Z każdą umową należy się dokładnie zapoznać. Przeczytanie warunków rezerwacji jest równie istotne — pozwoli uniknąć niespodzianek finansowych. Szczególną  uwagę trzeba zwrócić na informacje związane z anulowaniem wyjazdu (lub zmianą jego terminu) oraz na wszelkie dodatkowe opłaty, które mogą zepsuć humor podczas noworocznego wyjazdu.

Kompas Prawny: Przepisy dotyczące podróżowania ze zwierzętamiKompas Prawny: Przepisy dotyczące podróżowania ze zwierzętami Anna Pakaszewska-Cetera

Podczas płatności online trzeba zachować ostrożność: stosować sprawdzone metody płatności, unikać udostępniania poufnych danych na nieznanych stronach. Bezpieczne środki płatności oferowane przez renomowanych dostawców mogą zminimalizować ryzyko oszustw.

Czujność i rozwaga są bardzo ważne podczas planowania podróży na Sylwestra. Dzięki zastosowaniu odpowiednich środków ostrożności można cieszyć się przyjemnym, bezpiecznym i udanym sylwestrowym wypoczynkiem.

Niebezpieczeństwa podczas nieobecności

Istotne jest także zadbanie o bezpieczeństwo domu w czasie nieobecności.

Zabezpieczenie drzwi i okien to pierwszy krok: dbając o solidne zamki i systemy antywłamaniowe można zminimalizować możliwość dostania się do domu osób niepowołanych. Oświetlenie zewnętrzne z czujnikami ruchu może odstraszyć intruzów, podobnie jak zainstalowany system alarmowy, umożliwiający zdalne monitorowanie.

Jak planować niskobudżetową podróż? PoradyJak planować niskobudżetową podróż? PoradyMałgorzata Łaziuk

Aby uniknąć ryzyka zalania należy wyłączyć główny zawór wody. Można także, by nie marnować energii elektrycznej, wyłączyć nieużywane urządzenia. Nie wszystkie jednak powinny zostać wyłączone: jeśli w lodówce oraz zamrażarce znajdują się produkty żywnościowe po odcięciu zasilania po powrocie z pewnością będzie czekać niezbyt przyjemna niespodzianka! Warto sprawdzić też sprawność detektorów dymu.

Powiadomienie sąsiadów i osób bliskich o planowanej, nawet krótkiej, nieobecności również może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa. Można poprosić ich nie tylko o zwrócenie uwagi na to, czy w pobliżu domu nie dzieje się coś dziwnego, ale także o zbieranie korespondencji. Takie zachowanie pozwoli skutecznie zminimalizować ryzyko włamania.

Czego nie robić podczas wyjazdu?

Podczas korzystania z mediów społecznościowych ostrożność jest niezbędna. Nie powinno się dostarczać osobom nieznajomym informacji o planowanej nieobecności w domu oraz o sprzętach, które się w nim znajdują. Zanim rozpocznie się wyjazd warto sprawdzić dom, zadbać o to, by wszystkie drzwi i okna były zamknięte. Dobrym pomysłem jest schowanie wartościowych przedmiotów (biżuterii, elektroniki czy gotówki), aby uniknąć ich pozostawiania na widoku. 

Można użyć programatorów świateł, by symulować obecność domowników — to sprytny sposób na zniechęcenie włamywaczy. Informacje o nieobecności powinny mieć tylko zaufane osoby. Klucze do domu powinny być powierzone jedynie tym, którym w pełni ufamy, co gwarantuje bezpieczeństwo.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!