Zatrudnianie niani. Na co uważać, co sprawdzać?

Konieczność powrotu do pracy lub do innych obowiązków wiąże się z zapewnieniem odpowiedniej opieki dziecku. To wbrew pozorom bardzo trudne zadanie, wymagające dobrej organizacji, zastanowienia się w jaki sposób to zrobić. Wielu rodziców podejmuje decyzję o zatrudnieniu profesjonalnej osoby, która zajmie się pociechą. Na co zwrócić uwagę, by wybrać odpowiedzialnego opiekuna, takiego, do którego odczuwane jest zaufanie?

Zatrudnianie niani. Na co uważać, co sprawdzać?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 2 października 2024

Przed zatrudnieniem: co warto sprawdzić?

Zatrudnianie niani wymaga zwrócenia uwagi na wiele ważnych kwestii. Oprócz zaufania do osoby, której powierzana jest opieka nad dzieckiem, niezwykle istotne są aspekty, które gwarantują bezpieczeństwo zarówno dla rodziny, jak i samej niani. Pierwszym, najważniejszym krokiem jest dokładna weryfikacja tożsamości oraz doświadczenia niani. Sprawdzenie dokumentów tożsamości pozwala upewnić się, kim jest osoba, której powierzamy opiekę nad dzieckiem.

Przede wszystkim — warto sprawdzić referencje danej osoby uzyskane od poprzednich pracodawców. Rodzice mogą także przeprowadzić dzień próbny, aby ocenić kompetencje, podejście do dzieci oraz wartości, którymi kieruje się niania (za pracę w ciągu niego należy zapłacić). Weryfikacja przeszłości kandydata, w tym sprawdzenie doświadczenia oraz ewentualnych kwalifikacji, może zapewnić, że wybór niani będzie odpowiedni dla potrzeb rodziny. Można również poprosić o zaświadczenie o niekaralności.

Opieka nad dziećmi — jakie są rozwiązania?Opieka nad dziećmi — jakie są rozwiązania? Małgorzata Łaziuk

Niania, będąc odpowiedzialną za zdrowie i bezpieczeństwo dziecka, powinna mieć podstawową wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy. Warto dowiedzieć się, czy przeszła kursy pierwszej pomocy, co w sytuacjach nagłych może okazać się pomocne. Istotne jest również zapoznanie opiekunki z alergiami, schorzeniami lub specjalnymi potrzebami dziecka.

Należy także jasno określić zasady dotyczące czasu pracy niani oraz wysokości jej wynagrodzenia. Elastyczne godziny pracy, nadgodziny, czy praca w weekendy powinny być dokładnie omówione i zapisane w umowie. Również kwestia wynagrodzenia za dodatkowe obowiązki powinna być ustalona.

Niania odgrywa ważną rolę w życiu dziecka, dlatego ważne jest, aby ta relacja była oparta na zaufaniu i wzajemnym szacunku. Należy zwrócić uwagę na to, jak opiekun reaguje na potrzeby dziecka, jak nawiązuje z nim kontakt oraz jak radzi sobie z sytuacjami stresowymi. Współpraca oparta na dobrej komunikacji i zrozumieniu między rodzicami, nianią i dzieckiem sprzyja harmonijnej opiece.

Opiekunka w mieszkaniu: na co zwracać uwagę?

Codzienna organizacja pracy niani to kolejny to bardzo ważny element. Warto obserwować, jak zarządza czasem, czy wprowadza rutynę i jak podchodzi do obowiązków związanych z higieną, karmieniem oraz snem dziecka. Regularność i umiejętność dostosowania się do rytmu dnia malucha mogą świadczyć o profesjonalizmie i zaangażowaniu. Dobrze jest również od czasu do czasu przyjrzeć się, jak wygląda zabawa między opiekunką a dzieckiem. Czy jest kreatywna, dostosowana do wieku i zainteresowań malucha? Czy opiekunka dba o rozwój poznawczy i emocjonalny dziecka, angażując je w różnorodne, stymulujące aktywności? Taka czynność może dać wgląd w jakość opieki.

Należy także zwrócić uwagę na komunikację z rodzicami, dokonać oceny, czy opiekunka jest otwarta, informuje o problemach, postępach dziecka lub innych ważnych sprawach. Cechą osoby pilnującej dzieci powinna być szczerość w kierunku rodziców i chęć do rozmów na temat codziennych wydarzeń. Dużo mówi też relacja dziecka z opiekunką po kilku tygodniach współpracy. Jeśli pociecha chętnie zostaje z nianią, a po zakończeniu opieki jest zrelaksowane i zadowolone, to znak, że znalazło w niej odpowiedniego opiekuna.

Poradnik dla rodziców: Jak uregulować kwestie opieki nad dzieckiem po rozwodzie?Poradnik dla rodziców: Jak uregulować kwestie opieki nad dzieckiem po rozwodzie?Małgorzata Łaziuk

Pozostawianie malucha samego w domu to równie poważny problem. Jeśli pojawia się podejrzenie, że opiekunka wychodzi pozostawiając podopiecznego bez nadzoru, warto rozważyć nieoczekiwane wizyty w trakcie pracy lub rozmowę z sąsiadami. Każdy taki incydent należy traktować poważnie, gdyż bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo: zdrowie i życie.

Oprócz zwracania uwagi na relacje warto również przyglądać się drobnym, ale istotnym szczegółom, które mogą wpływać na poczucie komfortu w domu. Jednym z takich elementów jest monitorowanie, czy nie znikają przedmioty, zwłaszcza te wartościowe, jak biżuteria czy pieniądze. Z czasem można zaobserwować, czy nie pojawiają się sytuacje, gdzie rzeczy są przestawiane, co może świadczyć o braku szacunku dla prywatnej przestrzeni domowników.

Warto również porozmawiać z sąsiadami i poprosić ich, aby zwrócili uwagę na to, co dzieje się w okolicy podczas waszej nieobecności. Obserwacja, czy opiekunka nie opuszcza nagle mieszkania lub nie zachowuje się w sposób podejrzany może dodać pewności co do jej odpowiedzialności.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!