Zmiany w prawie pracy w 2024 roku

Pandemia COVID-19 spopularyzowała pracę zdalną, ale na odpowiednie regulacje trzeba było poczekać. Chociaż to właśnie na wprowadzeniu przepisów regulujących tę pracę zależało zarówno pracodawcom, jak i pracownikom, to nie jest to koniec zmian – w 2024 roku w życie wejdą kolejne poprawki. Czego konkretnie należy spodziewać się w nowym roku? Poznaj 5 istotnych zmian.

Zmiany w prawie pracy w 2024 roku
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 15 grudnia 2023

Postępowania sądowe z zakresu prawa pracy – zmiany w opłatach

Zdarza się, że spór między pracownikiem a pracodawcą kończy się na sali sądowej. Dotychczas dochodzenie roszczeń mogło być utrudnione, a to za sprawą opłat sądowych. Od 1 stycznia 2024 roku opłaty od pozwów składanych do sądów pracy zostaną zniesione. To dobra wiadomość dla wszystkich pracowników, którzy są zainteresowani dochodzeniem swoich praw. Od tej ogólnej zasady zostały jednak przewidziane wyjątki – pracownik zapłaci opłatę od apelacji, gdy wartość sporu będzie przekraczać 50 000 zł.

Chcesz wiedzieć więcej o postępowaniach sądowych z zakresu prawa pracy na nowych zasadach? Szkolenia z tej tematyki znajdziesz na stronie internetowej https://cridoteka.pl/

Wzrost minimalnego wynagrodzenia

Od 1 stycznia 2024 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie – w okresie od stycznia do czerwca będzie ono wynosiło 4242 zł brutto, a w drugiej połowie roku 4300 zł brutto. Z perspektywy pracowników to dobra wiadomość, z kolei pracodawcy będą musieli zmierzyć się z dodatkowymi kosztami. Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia zmieni się wysokość różnych świadczeń, np. odpraw czy odszkodowania za mobbing.

Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia to nie wszystko – wzrośnie też minimalna stawka godzinowa w odniesieniu do umów zlecenie. Podwyżka – analogicznie jak w przypadku wynagrodzenia za pracę – będzie miała miejsce w styczniu (27,70 zł brutto) i lipcu (28,10 zł brutto).

Praca z laptopem? Konieczna jest podstawka lub stacjonarny monitor

W wielu firmach pracownicy otrzymują firmowe laptopy. Jednak pracy z komputerem przenośnym daleko jest od ergonomii. Stąd też zmiany w przepisach, zgodnie z którymi pracownik korzystający z laptopa przez co najmniej połowę dobowego czasu pracy powinien otrzymać:

  • podstawkę na sprzęt – górna krawędź laptopa powinna znajdować się na wysokości oczu pracownika lub
  • stacjonarny monitor ekranowy.

Jeżeli pracodawca zdecyduje się na pierwsze rozwiązanie, będzie musiał zapewnić pracownikowi też urządzenia wskazujące, tj. klawiaturę i mysz komputerową.

Możliwe będzie dofinansowanie szkieł kontaktowych

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na szkolenia z prawa pracy w ubiegłym roku, z pewnością wiedzą o możliwości dofinansowania szkieł kontaktowych – ta zmiana weszła w życie 17 listopada 2023 roku. Na jakich zasadach dofinansowanie będzie udzielane w 2024 roku? Zgodnie z przepisami pracownik musi:

  • wykonywać pracę na podstawie umowy o pracę;
  • pracować przed monitorem ekranowym co najmniej 4 godziny każdego dnia;
  • posiadać zaświadczenie od lekarza.

Zmiany w służbie cywilnej

W 2023 roku miała miejsce nowelizacja ustawy o służbie cywilnej. Wprowadzone zmiany wchodzą jednak w życie stopniowo. Co zmienia się od 1 stycznia 2024 roku? Zasady rekompensowania członkom korpusu służby cywilnej pracy w godzinach nadliczbowych. Obecnie praca w godzinach nadliczbowych jest rekompensowana w formie czasu wolnego. Po zmianach pracownicy będą mogli liczyć na wynagrodzenie. Mowa jednak jedynie o sytuacji, gdy pracownik służby cywilnej będzie wykonywał pracę w godzinach nadliczbowych na polecenie przełożonego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!