Zmienią się zasady identyfikacji i rejestracji zwierząt. Będzie nowe prawo

Rząd przyjął właśnie projekt Ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Wprowadza ona kilka istotnych zmian. Jedną z nich będzie rezygnacja z paszportów dla bydła w obrocie krajowym.

Zmienią się zasady identyfikacji i rejestracji zwierząt. Będzie nowe prawo
  • Michał Górecki
  • /
  • 29 czerwca 2022

Rejestracja zwierząt zgodna z przepisami UE 

Projekt ustawy, która została opracowana w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika z konieczności dostosowania polskich przepisów do prawa obowiązującego w Unii Europejskiej w zakresie przenośnych chorób zwierząt.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi tłumaczy, że celem nowego aktu prawnego jest zapewnienie jednolitego systemu w zakresie identyfikacji oraz rejestracji zwierząt. Ustawa ma także ułatwić trwającą walkę z poważnym problemem dla hodowców trzody chlewnej, jakim jest afrykański pomór świń, znany też pod skrótem ASF. 

Jak będzie wyglądała identyfikacja i rejestracja zwierząt? 

Zgodnie z zapowiedziami Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie zobligowana do kontynuowania zadań, jakie wiążą się z potrzebą identyfikacji oraz rejestracji zwierząt. Mówimy tutaj o bydle, owcach, kozach czy świniach. 

ARiMR przejmie także zadania związane z gromadzeniem danych na temat zupełnie innych gatunków np. koniowatych, jeleniowatych czy wielbłądowatych. 

Pogoda zniszczyła plony w 2021 r.? ARiMR: Teraz można ubiegać się o pomocPogoda zniszczyła plony w 2021 r.? ARiMR: Teraz można ubiegać się o pomocMichał Górecki

Rejestracja zakładów drobiu

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie musiała zająć się także identyfikacją oraz procesem rejestracji zakładów drobiu. Mowa o tych podmiotach, które są objęte wymogami stawianymi przez prawodawstwo Unii Europejskiej. 

Koniec paszportów dla bydła?

Projekt ustawy w kształcie zaproponowanym przez resort rolnictwa przewiduje rezygnację z paszportów dla bydła. Tu jednak ważna uwaga: modyfikacja przepisów dotyczy wyłącznie obrotu krajowego. W wymiarze międzynarodowym dokumenty te zostaną zachowane.

Rejestracja zwierząt – wyzwania związane z IT

Nowe przepisy mają umożliwić dostosowanie całego systemu IT agencji do zadań, jakie wynikają z projektowanej ustawy. Konieczna będzie kompatybilność baz Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt z infrastrukturą Inspekcji Weterynaryjnej, a także innych instytucji, które zajmują się zdrowiem zwierząt. 

Zgłaszanie zdarzeń dotyczących zwierząt przez internet

Za cztery lata, tj w 2026 r. prawo wprowadzi obowiązek dokonywania zgłoszeń zdarzeń dotyczących zwierząt za pomocą technik elektronicznych. To spore ułatwienie, zniknie bowiem konieczność prowadzenia ksiąg rejestracji, czy ewidencji w tradycyjnej papierowej formie. 

Projekt ustawy przewiduje, że to rozwiązanie wejdzie w życie od 1 stycznia 2026. Wobec części hodowców przewidziano działania adaptacyjne, w tym także pomoc ze strony pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!