fb

Zmienią się zasady identyfikacji i rejestracji zwierząt. Będzie nowe prawo

Rząd przyjął właśnie projekt Ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Wprowadza ona kilka istotnych zmian. Jedną z nich będzie rezygnacja z paszportów dla bydła w obrocie krajowym.

Zmienią się zasady identyfikacji i rejestracji zwierząt. Będzie nowe prawo
  • Michał Górecki
  • /
  • 29 czerwca 2022

Rejestracja zwierząt zgodna z przepisami UE 

Projekt ustawy, która została opracowana w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika z konieczności dostosowania polskich przepisów do prawa obowiązującego w Unii Europejskiej w zakresie przenośnych chorób zwierząt.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi tłumaczy, że celem nowego aktu prawnego jest zapewnienie jednolitego systemu w zakresie identyfikacji oraz rejestracji zwierząt. Ustawa ma także ułatwić trwającą walkę z poważnym problemem dla hodowców trzody chlewnej, jakim jest afrykański pomór świń, znany też pod skrótem ASF. 

Jak będzie wyglądała identyfikacja i rejestracja zwierząt? 

Zgodnie z zapowiedziami Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie zobligowana do kontynuowania zadań, jakie wiążą się z potrzebą identyfikacji oraz rejestracji zwierząt. Mówimy tutaj o bydle, owcach, kozach czy świniach. 

ARiMR przejmie także zadania związane z gromadzeniem danych na temat zupełnie innych gatunków np. koniowatych, jeleniowatych czy wielbłądowatych. 

Pogoda zniszczyła plony w 2021 r.? ARiMR: Teraz można ubiegać się o pomocPogoda zniszczyła plony w 2021 r.? ARiMR: Teraz można ubiegać się o pomocMichał Górecki

Rejestracja zakładów drobiu

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie musiała zająć się także identyfikacją oraz procesem rejestracji zakładów drobiu. Mowa o tych podmiotach, które są objęte wymogami stawianymi przez prawodawstwo Unii Europejskiej. 

Koniec paszportów dla bydła?

Projekt ustawy w kształcie zaproponowanym przez resort rolnictwa przewiduje rezygnację z paszportów dla bydła. Tu jednak ważna uwaga: modyfikacja przepisów dotyczy wyłącznie obrotu krajowego. W wymiarze międzynarodowym dokumenty te zostaną zachowane.

Rejestracja zwierząt – wyzwania związane z IT

Nowe przepisy mają umożliwić dostosowanie całego systemu IT agencji do zadań, jakie wynikają z projektowanej ustawy. Konieczna będzie kompatybilność baz Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt z infrastrukturą Inspekcji Weterynaryjnej, a także innych instytucji, które zajmują się zdrowiem zwierząt. 

Zgłaszanie zdarzeń dotyczących zwierząt przez internet

Za cztery lata, tj w 2026 r. prawo wprowadzi obowiązek dokonywania zgłoszeń zdarzeń dotyczących zwierząt za pomocą technik elektronicznych. To spore ułatwienie, zniknie bowiem konieczność prowadzenia ksiąg rejestracji, czy ewidencji w tradycyjnej papierowej formie. 

Projekt ustawy przewiduje, że to rozwiązanie wejdzie w życie od 1 stycznia 2026. Wobec części hodowców przewidziano działania adaptacyjne, w tym także pomoc ze strony pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Policja rekrutuje kontrterrorystów
Policja

Policja rekrutuje kontrterrorystów

Komenda Główna Policji zachęca do wstąpienia w szeregi kontrterrorystów – czytamy na stronie internetowej stróżów prawa. Przy tej okazji publikuje film (zamieszczamy go poniżej) oraz wywiad...
Konkurs na Polski Produkt Przyszłości
Ciekawostki

Konkurs na Polski Produkt Przyszłości

Jeszcze tylko kilka dni pozostało chętnym firmom do zgłoszenia się do konkursu „Polski Produkt Przyszłości” – przypomina Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Co zrobić by ze swoimi produktami...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!