800 plus - ministerstwo ostrzega przed nieuczciwymi praktykami
Początek roku 2024 to także start programu Rodzina 800 plus – z informacji udostępnionych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że przyznane w ramach wsparcia wychowawczego środki pieniężne przekazane zostały blisko 7 milionom dzieci. Niestety, resort odbiera również sygnały o wykorzystywaniu świadczenia do nieuczciwych praktyk.
- Jakub Stasak
- /
- 19 stycznia 2024
Ministerstwo apeluje o rozwagę
Do kierowanego przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk resortu rodziny, pracy i polityki społecznej napływają niepokojące informacje mówiące o tym, że beneficjenci programu Rodzina 800 plus spotykają się z próbami wykorzystania wypłaty świadczenia do wyłudzenia pieniędzy.
Kieszonkowe. Edukacja i nauka zarządzania pieniędzmiMałgorzata Łaziuk
Proceder niniejszy najczęściej oparty jest na telefonach bądź wiadomościach z ofertą fikcyjnej pomocy w wypełnieniu wniosku dotyczącego wypłaty środków pieniężnych przyznanych w ramach wspomnianego wsparcia.
Za pośrednictwem opublikowanego w rządowym serwisie internetowym komunikatu, ministerstwo apeluje więc do wszystkich zainteresowanych o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.
Bez dodatkowych wniosków
W latach 2016-2023 analizowany program nosił nazwę Rodzina 500 plus, z dniem 1 stycznia 2024 roku rzeczona kwota wzrosła do 800 złotych, co miało miejsce automatycznie.
Wobec powyższego nie trzeba wypełniać żadnych dodatkowych wniosków, a wypłaty świadczenia w nowej wysokości realizowane są w niezmienionych terminach.
Czy prawo nakłada jakieś obowiązki na dzieci?Jakub Stasak
Wszyscy korzystający z programu rodzice są o tym fakcie informowani drogą elektroniczną.
Resort stanowczo dementuje ponadto informacje o rzekomym wyrównaniu kwoty wsparcia do 800 złotych za rok ubiegły – wyrównanie takie nie jest przyznawane.
Jak uzyskać prawo do 800 plus na kolejny okres?
Prawo do świadczenia wychowawczego przyznawanego w ramach programu Rodzina 800 plus na kolejny okres (od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego) uzyskać można, składając (wyłącznie przez Internet) stosowny wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Policja dostanie narzędzia do reagowania na brutalną przemoc wśród nieletnichJakub Stasak
W tym właśnie celu wykorzystać należy jeden z trzech kanałów wnioskowania, którymi są:
• Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub aplikacja mobilną ZUS,
• prowadzony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej portal informacyjno-usługowy Emp@tia,
• bankowość elektroniczna.
Przyznane wsparcie każdorazowo przekazywane jest w formie bezgotówkowej bezpośrednio na wskazany we wniosku rachunek bankowy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.