800 plus - ministerstwo ostrzega przed nieuczciwymi praktykami

Początek roku 2024 to także start programu Rodzina 800 plus – z informacji udostępnionych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że przyznane w ramach wsparcia wychowawczego środki pieniężne przekazane zostały blisko 7 milionom dzieci. Niestety, resort odbiera również sygnały o wykorzystywaniu świadczenia do nieuczciwych praktyk.

800 plus - ministerstwo ostrzega przed nieuczciwymi praktykami
  • Jakub Stasak
  • /
  • 19 stycznia 2024

Ministerstwo apeluje o rozwagę

Do kierowanego przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk resortu rodziny, pracy i polityki społecznej napływają niepokojące informacje mówiące o tym, że beneficjenci programu Rodzina 800 plus spotykają się z próbami wykorzystania wypłaty świadczenia do wyłudzenia pieniędzy.

Kieszonkowe. Edukacja i nauka zarządzania pieniędzmiKieszonkowe. Edukacja i nauka zarządzania pieniędzmiMałgorzata Łaziuk

Proceder niniejszy najczęściej oparty jest na telefonach bądź wiadomościach z ofertą fikcyjnej pomocy w wypełnieniu wniosku dotyczącego wypłaty środków pieniężnych przyznanych w ramach wspomnianego wsparcia.

Za pośrednictwem opublikowanego w rządowym serwisie internetowym komunikatu, ministerstwo apeluje więc do wszystkich zainteresowanych o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Bez dodatkowych wniosków

W latach 2016-2023 analizowany program nosił nazwę Rodzina 500 plus, z dniem 1 stycznia 2024 roku rzeczona kwota wzrosła do 800 złotych, co miało miejsce automatycznie.

Wobec powyższego nie trzeba wypełniać żadnych dodatkowych wniosków, a wypłaty świadczenia w nowej wysokości realizowane są w niezmienionych terminach.

Czy prawo nakłada jakieś obowiązki na dzieci?Czy prawo nakłada jakieś obowiązki na dzieci?Jakub Stasak

Wszyscy korzystający z programu rodzice są o tym fakcie informowani drogą elektroniczną.

Resort stanowczo dementuje ponadto informacje o rzekomym wyrównaniu kwoty wsparcia do 800 złotych za rok ubiegły – wyrównanie takie nie jest przyznawane.

Jak uzyskać prawo do 800 plus na kolejny okres?

Prawo do świadczenia wychowawczego przyznawanego w ramach programu Rodzina 800 plus na kolejny okres (od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego) uzyskać można, składając (wyłącznie przez Internet) stosowny wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Policja dostanie narzędzia do reagowania na brutalną przemoc wśród nieletnichPolicja dostanie narzędzia do reagowania na brutalną przemoc wśród nieletnichJakub Stasak

W tym właśnie celu wykorzystać należy jeden z trzech kanałów wnioskowania, którymi są:

• Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub aplikacja mobilną ZUS,

• prowadzony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej portal informacyjno-usługowy Emp@tia,

• bankowość elektroniczna.

Przyznane wsparcie każdorazowo przekazywane jest w formie bezgotówkowej bezpośrednio na wskazany we wniosku rachunek bankowy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!