Co musi zapewnić pracodawca w czasie upału?

Wysoka temperatura na zewnątrz powoduje, że szybko się męczymy, zmniejsza się nasza wydajność. Pracodawca ma więc obowiązek zrobić wszystko, by upały nie były tak bardzo uciążliwe.

Co musi zapewnić pracodawca w czasie upału?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 12 czerwca 2019

Upały na zewnątrz sprzyjają raczej odpoczynkowi niż pracy. Jednak pracować trzeba. Jakie prawa ma pracownik w upalne dni? Czy pracodawca ma jakieś obowiązki, aby jakoś zmniejszyć skutki wysokiej temperatury?

Pracodawca musi chronić zdrowie i życie pracowników. Musi im zapewnić bezpieczne warunki pracy. Pracodawca może skrócić czas pracy tym pracownikom, których wymiar czasu pracy jest większy niż 8 godzin. Przepisy określają też kiedy pracodawca musi zapewnić bezpłatne napoje, odpowiednią wentylację, a także dodatkowe przerwy w pracy.

Sprawdź także: Gminy będą karać za podlewanie ogródków, bo trzeba oszczędzać wodę

Wysoka temperatura. Co robić?

Jeśli temperatura na zewnątrz przekracza 25 stopni to osoby pracujące na dworze muszą dostać od pracodawcy bezpłatne napoje.

Bezpłatne napoje przysługują też pracownikom biurowym, gdy temperatura w biurze przekracza 28 stopni. Prawo przewiduje, że pracodawca ma zapewnić wodę. Nie muszą to być soki czy napoje gazowane. Pracodawca musi takie napoje dostarczyć za darmo. Nie może też zamienić tego na dodatkowe wynagrodzenie, które pracownicy zamienią np. na napoje.

Jeśli pracownik wykonuje prace brudzące na otwartej przestrzeni, a temperatura jest bardzo wysoka i nie ma dostępu do bieżącej wody, pracodawca musi zapewnić przynajmniej 90 litrów wody dziennie do celów higienicznych.

Sprawdź także: Jak oszczędzać na zakupach spożywczych?

Czy muszę mieć klimatyzację w pracy?

Przepisy BHP nie określają temperatury w biurze. W związku z tym stosuje się przepisy budowlane, które określają temperaturę dla pracy biurowej na 20 stopni Celsjusza. Latem temperatura może być nieco wyższa, do 24 stopni.

Warto wiedzieć, że pracodawca nie ma obowiązku zainstalowania klimatyzacji. Jeśli jednak się na to zdecyduje, musi ją konserwować, czyścić i odgrzybiać. Może jednak zastosować rolety albo wentylatory.

Skrócenie czasu pracy

W sytuacji bardzo wysokich temperatur, pracodawca może zdecydować o tym, żeby skrócić czas pracy. Ma też prawo do wprowadzenia pracy zdalnej.

Jeśli temperatura pomieszczenia przekracza 30 stopni C, a wilgotność powietrza przekracza 65 proc., nie mogą pracować młodociani oraz kobiety w ciąży i w okresie karmienia.

Czytaj też:

Uwaga, nadchodzi fala letnich kradzieży ogrodowych

Tekstylne buble, czyli jak oszukują klientów producenci ubrań?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!