Fundusz socjalny, czyli o twoich pieniądzach, które leżą na koncie pracodawcy
Fundusz socjalny jest potoczną nazwą Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. To specjalne środki, którymi rozporządza pracodawca, by wesprzeć swoich pracowników w określonych sytuacjach.

- Iga Gradzka
- /
- 31 maja 2019
Pieniądze z Zakładowego Funduszu Socjalnego gromadzone są przez pracodawcę na specjalnym, odrębnym rachunku bankowym. Zbiera się je, by w określonych sytuacjach pracodawca mógł wesprzeć pracowników. Obowiązek stworzenia funduszu socjalnego mają pracodawcy, którzy zatrudniają przynajmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, a także – niezależnie od liczby zatrudnionych – w jednostkach budżetowych i samorządowych.
Czytaj również: Praca o jakiej marzy wielu. PAŻP szuka pracowników
Kto decyduje o wykorzystaniu funduszu socjalnego?
Fundusz socjalny gromadzony jest przez pracodawcę i to on ma prawo zdecydować, w jaki sposób pieniądze te będą wykorzystane. Pieniądze te trzeba wykorzystać na pomoc socjalną dla pracowników. Innymi słowy, na takie pieniądze mają szansę pracownicy znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej lub życiowej.
Fundusz socjalny może być wykorzystany na:
- świadczenie urlopowe,
- dofinansowanie do wypoczynku pracownika lub dzieci,
- zapomogę dla pracownika, który jest dotknięty poważnym zdarzeniem losowym,
- dodatkowe sfinansowanie świadczeń sportowo-rekreacyjnych lub kulturalno-oświatowych,
- paczki żywnościowe dla dzieci (np. z okazji świąt).
Fundusz socjalny nie może być przeznaczony na finansowanie stołówki firmowej, środki trwałe, prywatną opiekę medyczną dla pracowników, imprezy integracyjne lub nagrody okolicznościowe.
Czytaj także: Co e-akta oznaczają dla pracownika?
Dla kogo są pieniądze z funduszu socjalnego?
O przeznaczeniu środków z funduszu socjalnego decyduje tylko pracodawca. Muszą one być podzielone między wybranych pracowników. O tym, jaką kwotę otrzyma konkretna grupa pracowników w dużej mierze ma wpływ ich sytuacja materialna. Każdy z pracowników może otrzymać inną kwotę, choć jej wielkość powinna zależeć wyłącznie od sytuacji finansowej. Nie jest pożądane, by uzależniać wysokości wypłat od wymiaru etatu czy stażu pracy.
Jak korzystać z ZFŚS?
Żeby skorzystać z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych pracownik musi złożyć wniosek do pracodawcy. Procedurę uzyskiwania i wypłaty środków z funduszu socjalnego powinien określać wewnętrzny regulamin firmy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.