Co oznacza zawieszenie dowodu osobistego?

Gdy dowód osobisty się gdzieś zawieruszy, nie trzeba od razu zgłaszać jego utraty. Można wówczas skorzystać z opcji zawieszenia, a po jego znalezieniu cofnąć zawieszenie. Na czym dokładnie polega zawieszenie dowodu osobistego? Kto może z tego skorzystać? 

Co oznacza zawieszenie dowodu osobistego?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 24 października 2024

Czym jest zawieszenie dowodu osobistego?

Usługa zawieszenia dowodu osobistego obejmuje jedynie e-dowody, czyli dowody z warstwą elektroniczną, wydawane po 4 marca 2019 roku. Zawieszenie dowodu polega na tymczasowym unieważnieniu e-dowodu i wszystkich certyfikatów, które się na nim znajdują. W tym czasie nie ma możliwości korzystania z e-dowodu. Co więcej, wszelkie przypadki użycia e-dowodu przez osoby trzecie w trakcie zawieszenia będą nieważne, nawet po cofnięciu zawieszenia. 

Prawo i obowiązek posiadania dowodu osobistego — czym się różnią?Prawo i obowiązek posiadania dowodu osobistego — czym się różnią?Jakub Stasak

Jeżeli z e-dowodem powiązany jest podpis osobisty, jego użycie po zawieszeniu dowodu będzie nieważne. Wyjątkiem jest kwalifikowany podpis elektroniczny od prywatnego dostawcy — zawieszenie e-dowodu nie spowoduje zawieszenia tego podpisu, zatem należy skontaktować się z tym dostawcą.

E-dowód można maksymalnie zawiesić na 14 dni kalendarzowych. Jeśli dowód się odnajdzie, przed upływem tego czasu należy cofnąć zawieszenie, w przeciwnym przypadku dowód zostanie unieważniony. 

Kto może skorzystać z usługi?

E-dowód mogą zawiesić osoby, które posiadają dowód z warstwą elektroniczną, wydawane po 4 marca 2019 roku. Osoba dokonująca zawieszenia musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. W przypadku osoby, która nie ma zdolności do czynności prawnych lub ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych, zawieszenia  dokonuje rodzic, opiekun prawny albo kurator. Tę czynność może również wykonać pełnomocnik, posiadający odpowiednie pełnomocnictwo do tego konkretnego działania. Posiadacz dowodu osobistego, który zgłosił zawieszenie lub cofnięcie zawieszenia osobiście w urzędzie gminy, otrzymuje zaświadczenie o dokonanej czynności.

W jaki sposób można zawiesić e-dowód?

Usługa zawieszenia oraz cofnięcia zawieszania e-dowodu jest bezpłatna i można zrealizować ją osobiście, w dowolnym urzędzie gminy lub elektronicznie poprzez profil zaufany. W przypadku wizyty w urzędzie potrzebny będzie wypełniony formularz zgłoszenia zawieszenia lub formularz zgłoszenia cofnięcia zawieszenia dowodu oraz inny dokument tożsamości, np. paszport. 

Usługa działa automatycznie i jest bezpośrednio powiązana z Rejestrem Dowodów Osobistych — jeśli zawiesisz e-dowód – od razu zostanie on zawieszony, jeśli cofniesz zawieszenie e-dowodu – e-dowód od razu będzie ważny.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2025 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.