Co Polska eksportuje do Chin?

Wymiana towarów z Chinami jest silnie niezbilansowana. Polska stanowi dla Chin drugi pod względem wielkości kierunek importu towarów. Natomiast Chiny plasują się dopiero na 29 miejscu w rankingu krajów eksportowych. Jakie towary Polska sprzedaje Chinom?

Co Polska eksportuje do Chin?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 8 czerwca 2023

Handel z Chinami

Chiny są drugim najważniejszym partnerem, jeśli chodzi o import usług i towarów. Ich pozycja stale rośnie, z roku na rok notuje się coraz wyższy udział Chin w imporcie towarów do Polski. W 2022 roku wartość importowanych z Chin towarów wyniosła ponad 53 mld euro, a w 2021 nieco ponad 40 mld euro. 

Co Polska importuje z Białorusi? Handel ma się dobrzeCo Polska importuje z Białorusi? Handel ma się dobrzeDamian Jemioło

Nieco gorzej wygląda sytuacja z eksportem. W 2022 roku wartość eksportowanych do Chin towarów wyniosła prawie 3 mld euro, o 3% mniej niż w 2021 roku.

Jakie towary eksportujemy do Chin? 

Największe znaczenie w strukturze polskiego eksportu do Chin mają maszyny i urządzenia mechaniczne, elektryczne oraz ich części, stanowiące 37% wartości całego eksportu. Na drugim miejscu znajdują się metale nieszlachetne i materiały z nich wykonane, stanowiące prawie 22% wartości eksportu. Na następnych pozycjach znajdują się:

  • produkty przemysłu chemicznego, 
  • przyrządy i aparatura,
  • drewno i artykuły z drewna, 
  • tworzywa sztuczne i artykuły z nich,
  • pojazdy, samoloty, statki i inne środki transportu,
  • zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego, 
  • artykuły spożywcze, napoje alkoholowe i bezalkoholowe, tytoń, 
  • materiały budowlane, wyroby ceramiczne, szkło.

Co Polska kupuje od Rosji?Co Polska kupuje od Rosji?Jakub Stasak

Polskie produkty, które odnotowały dynamiczny wzrost sprzedaży na chińskim rynku w ciągu ostatnich kilku lat, obejmują przede wszystkim drewno. Inne konkretne grupy towarów odgrywające istotną rolę w polskim eksporcie do Chin to: silniki turboodrzutowe, turbośmigłowe oraz inne turbiny gazowe, części i akcesoria samochodów, transformatory elektryczne, przekształtniki i wzbudniki; części i akcesoria maszyn biurowych; inne urządzenia do prania, suszenia, czyszczenia, farbowania; meble i ich części.

Kto eksportuje do Chin?

“Ankieta Roczna NBP” w 2021 roku zawierała pytania dotyczące aktywności eksportowej do Chin. Badanie wykazało, że polskie przedsiębiorstwa, eksportujące do Chin, są większe i mają silniejsze powiązania międzynarodowe w porównaniu do innych krajowych eksporterów. Co więcej, eksporterzy obecni na chińskim rynku często podkreślają swoje zaangażowanie w globalne łańcuchy wartości dodanej.

Jeśli chodzi o problemy doświadczane przez polskie przedsiębiorstwa na rynku chińskim, najczęściej wymieniane są kwestie związane z utrzymaniem konkurencyjności pod względem cen i kosztów. Aż 55% firm sprzedających swoje produkty w Chinach zgłasza wysokie koszty transportu jako problem związany z obecnością na tym rynku, podczas gdy 46 procent wskazuje na konkurencję cenową ze strony innych dostawców.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.