Ruszyły konsultacje ustawy 800+

- Chcemy, aby od 1 stycznia 2024 r. co miesiąc każde dziecko do 18. roku życia dostało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który początkiem czerwca ogłosił konsultacje społeczne dotyczące zwiększenia świadczenia 500+.

Ruszyły konsultacje ustawy 800+
 • Joanna Gościńska
 • /
 • 7 czerwca 2023

Nie 500+, a 800+

Premier MateuszMorawiecki w przedszkolu w Żabiej woli ogłosił rozpoczęcie konsultacjidotyczących ustawy, która zwiększa świadczenie „Rodzina 500+” do 800 złmiesięcznie. Konsultacje publiczne pozwalają uwzględnić opinię społeczeństwa wprocesie stanowienia prawa. To znaczy, że każdy może zapoznać się z projektemaktu prawnego i zgłosić swoje uwagi.

Będzie 800+ zamiast 500+?Będzie 800+ zamiast 500+?Monika Świetlińska


- Chcemy, aby od 1 stycznia 2024 r. co miesiąc każde dzieckodo 18. roku życia dostało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł. To środki,które możesz przeznaczyć na dodatkowe zajęcia, obóz albo rower dla swojegodziecka – powiedział szef polskiego rządu.

Naprawa finansów publicznych

Mateusz Morawieckitwierdzi, że możliwość zwiększenia 500+ o 300 zł to efekt naprawy finansówpublicznych. — W 2022 r. wpływy do budżetu były o 80% wyższe niż w 2016 r. Todzięki m.in. walce z mafiami VAT-owskimi, mamy środki na inwestycje i programyspołeczne takie jak „Rodzina 500+”. Dzięki zwiększonemu budżetowi państwa,możemy podnieść to świadczenie od 1 stycznia 2024 r – przekonywał premier.

84% rodziców boi się wzrostu kosztów wyprawki szkolnej84% rodziców boi się wzrostu kosztów wyprawki szkolnejAnna Malinowska

Przekazujemy środkiz uszczelnionego budżetu i realizujemy nasz wielki program. Wielki programwsparcia życia zawodowego i godzenia życia zawodowego z życiem rodzinnym dlawszystkich rodziców, w szczególności oczywiście dla mam, dla pań, dla kobiet.To one ponoszą największy, ogromny ciężar związany z wychowaniem dzieci i imtakże chciałbym z tego miejsca — raz jeszcze – podziękować – dodał.

800 zł dla każdegodziecka

Tak jak do tej pory500+, 800+ będzie przysługiwało na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia:

 • matce lub ojcu;
 • opiekunowi faktycznemudziecka (osobie faktycznie opiekującej się dzieckiem, która wystąpiła zwnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie) – jeżeli dziecko wspólniezamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca/opiekuna faktycznego;
 • opiekunowi prawnemudziecka;
 • dyrektorowi domupomocy społecznej.

Nie zmienią się żadnewarunki uzyskania wsparcia ani sposobu wnioskowania. Przeczytaj więcej o„Rodzina 500+”.

 • Wspieramy polskierodziny
 • „Rodzina 500+” to niejedyne rozwiązanie przygotowane z myślą o wsparciu rodzin. Polki i Polacy mogąskorzystać także m.in. z:
 • programu Dobry Start –na początku każdego roku szkolnego, wszyscy uczniowie dostają dodatkowe,jednorazowe 300 zł;
 • Rodzinnego KapitałuOpiekuńczego – świadczenia dla rodziców dzieci w wieku od ukończenia 12.do 35. miesiąca życia. Rodzice otrzymują w sumie 12 tys. zł na drugie i każdekolejne dziecko;
 • programu Mama+ –zapewniamy emeryturę rodzicom, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci i niemieli prawa do emerytury.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!