Czy lekarz może odmówić wystawienia skierowania na badania?

Pacjent, który korzysta z publicznej służby zdrowia może poprosić lekarza o wystawienie skierowania na badania diagnostyczne czy wizytę u lekarza określonej specjalizacji. Czy lekarz ma prawo odmówić wystawienia skierowania na badania? Czy pacjent może zażądać wystawienia takiego dokumentu?  

Czy lekarz może odmówić wystawienia skierowania na badania?
  • Michał Górecki
  • /
  • 26 listopada 2019

Czy pacjent może stanowczo zażądać wystawienia skierowania od lekarza pierwszego kontaktu?

Prawo do świadczeń zdrowotnych, które finansowane są z budżetu państwa nie oznacza automatycznie, że lekarz będzie wystawiał skierowania na wszystkie badania, o które poprosi pacjent. Sam przekonałem się o tym, kiedy kilka dni temu chciałem uzyskać skierowanie na kontrolne badanie brzucha. Umówiłem się na nie w prywatnej placówce. Gdy okazało się, że potrzebuję skierowanie wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, postanowiłem udać się do swojej przychodni. Wyznaję prostą zasadę. Podstawowe świadczenia medyczne realizuję za pośrednictwem publicznej służby zdrowia. Jakież było moje zdziwienie, gdy od lekarza usłyszałem, że „nie jest sekretarką i nie wydaje skierowań na życzenie pacjenta”. I miał rację.

Czy lekarz P.O.Z. może nie wydać skierowania?

Jak bowiem się okazuje, nie istnieje coś takiego jak badanie na życzenie pacjenta. O tym, czy pacjentowi należą się konkretne badania czy dodatkowe konsultacje decyduje bowiem lekarz. Nie dość, że do niego należy decyzja, jakie badania należy zrobić, to wyłącznie od niego zależy, kiedy takie badanie powinno być wykonane. Skierowanie konieczne jest np. gdy trzeba zrobić badanie krwi, moczu lub kału, ale też np. gastroskopię, kolonoskopię, EKG, czy USG.

Prawo do wystawienia skierowania na określone badanie jest przywilejem lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jednak tylko on decyduje o tym, czy stan zdrowia pacjenta wymaga dodatkowych konsultacji. Warto przy okazji wiedzieć, że nie istnieje coś takiego jak „okresowy przydział badań”. Jeśli lekarz zdecyduje, że badanie krwi mamy mieć robione co miesiąc, to tak będzie. Zdarza się, że wśród pacjentów krąży plotka, że każdemu należy się określony limit badań, np. jedno badanie krwi w roku.

CZYTAJ TEŻ Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim? Czy można wystawić zwolnienie lekarskie wstecz?

CZYTAJ TEŻ Co można na zwolnieniu lekarskim?

Prawdą jest jednak to, że badania, na które wysyła pacjenta lekarz rodzinny finansowane są z pieniędzy placówki, która kieruje na te badania. I, co zrozumiałe, często chce ona te koszty redukować.

Przepisy dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego gwarantują pacjentowi określone badania diagnostyczne w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Część z nich może być zrealizowana wyłącznie na podstawie stosownego skierowania.

Przepisy nie wskazują jednak okoliczności, w których takie skierowanie ma być wystawione. W ustawie o świadczeniach gwarantowanych czytamy tylko, że świadczenia mają być realizowane zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej. Jedyną przesłanką wystawienia skierowania jest wiedza medyczna. Jeśli zdaniem lekarza nie ma wskazań do badań, to lekarz nie ma obowiązku przekazywać skierowania na taką diagnostykę. Lekarz ma wtedy pełne prawo odmówić wystawienia skierowania.

Lekarz odmówił wystawienia skierowania. Co robić?

Jeśli lekarz nie wystawi skierowania, na niewiele zdadzą się skargi i dodatkowe prośby. Wszystko bowiem zależy od decyzji lekarza. Jeśli pacjent nie zgadza się z takim obrotem sprawy, jedyne co może zrobić, to zmienić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej albo skorzystać z prywatnej konsultacji. W takiej sytuacji opór przed wystawieniem skierowania będzie zdecydowanie mniejszy. Możliwość zmiany lekarza rodzinnego przysługuje nam bezpłatnie dwa razy w roku.

CZYTAJ TEŻ Czy szef może wezwać mnie do pracy, jeśli przebywam na zwolnieniu lekarskim?

CZYTAJ TEŻ Wyjazd do sanatorium – dostanę zwolnienie lekarskie czy muszę brać urlop?

Lekarz nie chce wystawić zwolnienia lekarskiego. Można złożyć skargę?

Tak jak w przypadku skierowania na badania, lekarz nie wystawi zwolnienia lekarskiego pacjentowi, który jest zdrowy. Przeczytasz o tym TUTAJ.

Ma do tego prawo zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wynika z niego, że zwolnienie należy się wyłącznie w sytuacji choroby uniemożliwiającą pracę.

Zaświadczenie lekarskie można wystawić dopiero po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia ubezpieczonego lub chorego członka rodziny. Brany jest pod uwagę stan zdrowia osoby badanej i to również w odniesieniu do rodzajów i warunków jego pracy. Lekarz ma za zadanie stwierdzić, w jakim okresie pacjent jest niezdolny do pracy.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!