Czy restrukturyzacja jest skuteczna?

Restrukturyzacja to jedna ze ścieżek, które obrać może przedsiębiorstwo, aby uchronić się przed widmem bankructwa. W czym tkwi sedno wspomnianej procedury i czy jest ona skuteczna? Wyjaśniamy.

Czy restrukturyzacja jest skuteczna?
  • Jakub Stasak
  • /
  • 4 listopada 2024

Restrukturyzacja – co to jest?

Prawo restrukturyzacyjne zostało szczegółowo omówione w liczącej 456 artykułów ustawie z dnia 15 maja 2015 roku (z późniejszymi zmianami).

Dobre relacje w pracy — dlaczego warto o nie dbać?Dobre relacje w pracy — dlaczego warto o nie dbać?Małgorzata Łaziuk

Według artykułu 3. niniejszego aktu prawnego:

„Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego — również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli”.

W ramach restrukturyzacji możliwe jest przeprowadzenie czterech rodzajów postępowań, czyli:

• postępowania o zatwierdzenie układu,

• przyspieszonego postępowania układowego,

• postępowania układowego,

• postępowania sankcyjnego.

Co niezmiernie istotne, trzy pierwsze z wymienionych procedur koncentrują się przede wszystkim wokół zmiany struktury zadłużenia, podczas gdy postępowanie sankcyjne obejmuje również inne aspekty działalności przedsiębiorstwa – ma to na celu gruntowną przebudowę i naprawę funkcjonowania danej firmy (łącznie np. ze zmianą profilu działalności).

Restrukturyzacja szansą dla dłużnika i wierzyciela

Postępowanie restrukturyzacyjne jest co do zasady inicjowane złożeniem przez dłużnika stosownego wniosku do właściwego sądu.

W co inwestować bez ryzyka?W co inwestować bez ryzyka?Jakub Stasak

Obowiązujące aktualnie przepisy pozwalają na wszczęcie niniejszego postępowania zarówno wobec dłużnika niewypłacalnego, jak i tego dopiero niewypłacalnością zagrożonego.

Prawo restrukturyzacyjne nie przewiduje podziału wierzycieli na kategorie zaspokojenia stosowane w ramach postępowań upadłościowych, a szanse odzyskania przynajmniej części przekazanych środków są potencjalnie znacznie wyższe.

W tym miejscu warto podkreślić również, że właśnie ryzyko pokrzywdzenia wierzycieli stanowi jedną z ewentualnych przyczyn, dla których sąd może odmówić otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego.

Odmowa otwarcia postępowania układowego lub sankcyjnego następuje ponadto w przypadku, gdy nie została uprawdopodobniona zdolność dłużnika do bieżącego zaspokajania kosztów postępowania i zobowiązań powstałych po jego otwarciu.

Czy restrukturyzacja jest skuteczna?

Właściwie przeprowadzona restrukturyzacja pozwala przedsiębiorcy wyjść z kryzysu zadłużenia i możliwie najszybciej przywrócić płynność finansową firmy, zabezpieczając przy tym także interesy wierzycieli.

Głównym celem analizowanej procedury jest zapewnienie objętemu nią podmiotowi możliwości dalszego funkcjonowania – restrukturyzacja wstrzymuje więc postępowanie egzekucyjne dotyczące danej wierzytelności.

Rząd zapowiada finalne konsultacje Krajowego Systemu e-FakturRząd zapowiada finalne konsultacje Krajowego Systemu e-FakturJakub Stasak

Zasada powyższa sformułowana została w artykule 278. ustawy o prawie restrukturyzacyjnym:

„Postępowanie egzekucyjne dotyczące wierzytelności objętej z mocy prawa układem, wszczęte przed dniem otwarcia postępowania układowego, ulega zawieszeniu z mocy prawa z dniem otwarcia postępowania. Na wniosek dłużnika lub nadzorcy sądowego sędzia-komisarz postanowieniem stwierdza zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Postanowienie to doręcza się również organowi egzekucyjnemu”.

Ważne: Niewydane jeszcze, a uzyskane w zawieszonym postępowaniu egzekucyjnym środki, przelewa się do masy układowej niezwłocznie po wydaniu postanowienia o otwarciu postępowania układowego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.