Kiedy potrzebna jest zgoda obojga rodziców?
Dobro dziecka – właśnie to pojęcie ustawodawca czyni kluczowym w kontekście sprawowania władzy rodzicielskiej. Co dzieje się jednak w sytuacji, gdy opiekunowie nie potrafią dojść we wspomnianej kwestii do porozumienia? Kiedy konieczna jest zgoda obojga rodziców? Wyjaśniamy.
- Jakub Stasak
- /
- 1 listopada 2024
Czym jest władza rodzicielska?
Władza rodzicielska, określana także jako piecza rodzicielska lub odpowiedzialność rodzicielska, to ogół praw i obowiązków rodziców wobec dzieci.
Swoje szczegółowe omówienie pojęcie niniejsze znalazło w artykułach 92-112 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku (z późniejszymi zmianami) – Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Czym jest edukacja domowa i jak uzyskać zgodę?Jakub Stasak
Pierwszy z wymienionych artykułów stanowi, że:
„Dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską”.
Władza rodzicielska z mocy prawa wygasa również w przypadku małżeństwa – jeśli szesnastolatka zawrze związek małżeński, jej rodzice tracą nad nią władzę rodzicielską, zgodnie z obowiązującymi przepisami uzyskuje ona bowiem wówczas pełnoletność, której nie traci nawet pomimo ewentualnego ustania małżeństwa.
Wśród pozostałych przyczyn ustania władzy rodzicielskiej wymienić należy m.in. śmierć rodzica lub dziecka, uchylenie prawomocnego wyroku ustalającego ojcostwo, zawieszenie władzy rodzicielskiej czy całkowite jej pozbawienie.
Zasady sprawowania władzy rodzicielskiej
Władza rodzicielska co do zasady przysługuje obojgu rodzicom, jej zawieszenie, ograniczenie lub pozbawienie odbywa się natomiast na mocy stosownego wyroku sądu.
Jak zgłosić narodzenie dziecka?Katarzyna Leszczak
Zgodnie z artykułem 95. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
„Rodzice przed powzięciem decyzji w ważniejszych sprawach dotyczących osoby lub majątku dziecka powinni je wysłuchać, jeżeli rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości dziecka na to pozwala, oraz uwzględnić w miarę możliwości jego rozsądne życzenia”.
Odpowiedzialność rodzicielska polega bowiem przede wszystkim sprawowaniu pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz wychowaniu go, z poszanowaniem przysługujących mu praw i godności.
Kiedy potrzebna jest zgoda obojga rodziców?
W myśl artykułu 97. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
„Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy”.
Według powyższych zasad każde z rodziców może podjąć samodzielną decyzję dotyczącą codziennych kwestii związanych z wychowaniem, zgoda obojga jest zaś niezbędna w przypadku „istotnych spraw dziecka”.
Dokładnego ich katalogu cytowany akt prawny nie określa, stosowne przepisy znajdujemy natomiast w innych ustawach regulujących poszczególne obszary funkcjonowania społeczeństwa oraz wypracowanym orzecznictwie.
Czy jest kara za brak szczepień?Anna Pakaszewska-Cetera
Wśród istotnych spraw dziecka wymienić należy zatem m.in.:
• wybór imienia lub nazwiska dziecka,
• zmiana imienia lub nazwiska dziecka,
• wyjazd dziecka za granicę na pobyt czasowy,
• wyjazd dziecka za granicę w celu stałego pobytu,
• wybór kierunku kształcenia dziecka,
• wybór religii,
• wybór leczenia,
• wydanie paszportu dla dziecka,
• zmiana obywatelstwa dziecka,
• wszystkie czynności przekraczające zwykły zarząd majątkiem dziecka (np. odrzucenie w imieniu dziecka spadku czy sprzedaż należącej do niego nieruchomości).
Ważne: Zgoda obojga rodziców nie jest wymagana, jeśli jedno z nich nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, zostało pozbawione władzy rodzicielskiej lub jego władza rodzicielska uległa zawieszeniu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.