Czy zakaz jazdy ciężarówek w zimowych warunkach jest dobrym pomysłem?

Obfite opady śniegu, które miały miejsce na początku grudnia oraz pojawiające się komunikaty o zablokowaniu dróg przez ciężarówki skłaniają do refleksji nad wprowadzeniem zakazu jazdy tych pojazdów w zimowych warunkach. Część czeskich ekspertów nie ma wątpliwości i domaga się wprowadzenia takiego zakazu u siebie w kraju. Jednak czy jest to dobre rozwiązanie? 

Czy zakaz jazdy ciężarówek w zimowych warunkach jest dobrym pomysłem?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 21 grudnia 2023

Zablokowane autostrady w Czechach

Po intensywnych opadach śniegu w Czechach na początku grudnia, które spowodowały zablokowanie dwóch głównych autostrad – D1 (Praga-Brno) oraz D5 (Praga-Drezno) – gazeta "Lidove Noviny" rozważa możliwość wprowadzenia zakazu jazdy ciężarówkom w trudnych warunkach zimowych. Minister Transportu, Martin Kupka, oraz policja drogowa obarczyli kierowców ciężarówek winą za zablokowanie dróg, twierdząc, że ignorowali oni istniejące zakazy wyprzedzania. Eksperci, na których powołuje się gazeta, uważają jednak, że istnieje inna interpretacja sytuacji. Twierdzą, że kierowcy ciężarówek nie łamali zakazu wyprzedzania, a jedynie omijali stojące pojazdy. Stowarzyszenia Transportowców CzESMAD BOHEMIA są zdania, że niejasne jest, co dokładnie spowodowało korki na autostradach – czy były wynikiem niewłaściwego utrzymania dróg czy nieprawidłowego ruchu ciężarówek.

Jaki mandat grozi za jazdę nieodśnieżonym samochodem?Jaki mandat grozi za jazdę nieodśnieżonym samochodem?Jakub Stasak

Niektórzy eksperci, cytowani przez "Lidove Noviny", sugerują, że w określonych warunkach, takich jak obfite opady śniegu, należy całkowicie zakazać jazdy ciężarówkami. Policja ma już takie uprawnienia i regularnie zamyka dla ciężarówek niektóre trasy w górach w trudnych warunkach drogowych. Podano również przykład Słowacji, gdzie policja zatrzymuje ciężarówki przed wzniesieniami.

Inni eksperci wskazują, że wprowadzenie zakazu jazdy dla ciężarówek po głównych drogach, szczególnie gdy jednocześnie są zasypane drogi lokalne, może być nieskutecznym rozwiązaniem z powodu braku wystarczającej liczby miejsc parkingowych. Po wprowadzeniu zakazu kierowcy ciężarówek mogą zacząć parkować na prawym pasie, którego nawet nie będzie można odśnieżać. Pojawia się także postulat wprowadzenia systemu oczyszczania dróg podczas opadów, podobnego do tego stosowanego w Niemczech. Tam zamykany jest konkretny odcinek autostrady, a pługi oczyszczają wszystkie pasy jednocześnie, podczas gdy w Czechach próbuje się oczyszczać pasy kolejno – czytamy w "Lidovych Novinach"

Zakaz jazdy ciężarówek w zimowych warunkach — czy to dobry pomysł?

Całkowity zakaz jazdy ciężarówek zimą nie jest do końca dobrym rozwiązaniem. Transport drogowy jest istotnym elementem naszej codzienności — samochody ciężarowe dostarczają nam przecież wszelkie niezbędne towary — od paliw, przez materiały budowlane, aż po żywność. Przerwanie łańcucha dostaw przez nowe zakazy skutecznie utrudniłoby życie całemu społeczeństwu.

Zakaz poruszania się ciężarówek mógłby być ewentualnie wprowadzony lokalnie, na trudnych odcinkach dróg na górzystych terenach. Być może też warto zastanowić się nad innymi rozwiązaniami — sprawniejszym i skuteczniejszym odśnieżaniu dróg, czy też objęciu większej liczby dróg nakazem stosowania łańcuchów śniegowych na koła. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!