Czym są subwencje dla partii politycznych?
Według regulacji prawnych zawartych w Konstytucji finansowanie partii politycznych w Polsce jest jawne, jedno ze źródeł ich majątku stanowią zaś subwencje z budżetu państwa. Czym są subwencje dla partii politycznych? Wyjaśniamy.
- Jakub Stasak
- /
- 24 września 2024
Subwencje – definicja
Zgodnie z funkcjonującą w obszarze finansów publicznych definicją, subwencje są świadczeniem publicznoprawnym państwa na rzecz innych podmiotów publicznych.
Jak wygląda proces powoływania nowego rządu?Jakub Stasak
Co niezwykle istotne, subwencje mają charakter:
• bezzwrotny,
• ogólny,
• bezwarunkowy,
• nieodpłatny.
Na mocy przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku (z późniejszymi zmianami) o finansach publicznych, wydatki budżetu państwa przeznaczane są na subwencje dla:
• jednostek samorządu terytorialnego,
• podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki,
• partii politycznych.
W odróżnieniu od dotacji subwencja nie ma charakteru uznaniowego, jest natomiast roszczeniem prawnym – jeśli została zapisana w budżecie z przeznaczeniem dla określonej jednostki, musi zostać przekazana.
Subwencje dla partii politycznych
Subwencje przyznawane partiom politycznym, wypłacane są na podstawie przepisów zawartych w ustawie z dnia 27 czerwca 1997 roku (z późniejszymi zmianami) o partiach politycznych.
Prawo do otrzymywania przez okres kadencji Sejmu subwencji z budżetu państwa na działalność statutową posiada partia, która:
• w wyborach do Sejmu, samodzielnie tworząc komitet wyborczy, otrzymała w skali kraju co najmniej 3% ważnie oddanych głosów na swoje okręgowe listy kandydatów na posłów,
• w wyborach do Sejmu weszła w skład koalicji wyborczej, której okręgowe listy kandydatów na posłów otrzymały w skali kraju co najmniej 6% ważnie oddanych głosów.
Przysługująca koalicji wyborczej partii politycznych subwencja, dzielona jest na rzecz partii wchodzących w jej skład w proporcjach określonych w umowie zawiązującej koalicję wyborczą – proporcje te nie mogą zostać zmienione.
Ważne: Jeśli w umowie zawiązującej koalicję wyborczą nie określono niniejszych proporcji, subwencja nie przysługuje.
Reguła powyższa ma bezpośredni związek z faktem, że w przypadku rozwiązania się koalicji wyborczej po uzyskaniu prawa do subwencji, subwencja przysługuje partiom politycznym wchodzącym w skład koalicji wyborczej w proporcjach określonych w umowie zawiązującej koalicję wyborczą.
Subwencja wypłacana jest od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym odbyły się wybory do końca roku, w którym odbywają się kolejne wybory.
Uwaga: W razie skrócenia kadencji Sejmu prawo do subwencji przysługujących partiom politycznym wygasa z końcem kwartału, w którym zakończyła się kadencja Sejmu.
Utrata prawa do subwencji
Poszczególne partie polityczne zobowiązane są do sporządzania corocznej informacji finansowej o otrzymanej subwencji oraz o poniesionych z subwencji wydatkach.
Informację dotyczącą danego roku kalendarzowego partie składają Państwowej Komisji Wyborczej w terminie do 31 marca następnego roku.
Prezydenckie prawo łaski — jak wygląda procedura?Jakub Stasak
Państwowa Komisja Wyborcza w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia informacji:
• przyjmuje informację bez zastrzeżeń,
• przyjmuje informację ze wskazaniem uchybień,
• odrzuca informację (w razie stwierdzenia wykorzystania środków z otrzymanej subwencji na cele niezwiązane z działalnością statutową).
Jeśli Państwowa Komisja Wyborcza podejmie decyzję o odrzuceniu informacji finansowej, partia polityczna ma prawo (w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia o odrzuceniu informacji) wnieść do Sądu Najwyższego skargę na postanowienie Państwowej Komisji Wyborczej w przedmiocie odrzucenia informacji.
Sąd Najwyższy rozpatruje skargę i wydaje w tej sprawie orzeczenie w terminie 60 dni od dnia doręczenia skargi – od orzeczenia Sądu Najwyższego nie przysługuje środek odwoławczy.
Partia traci (na okres 12 miesięcy) prawo do otrzymania subwencji, jeżeli:
• nie złoży informacji finansowej w odpowiednim terminie,
• informacja finansowa zostanie odrzucona przez Państwową Komisję Wyborczą,
• Sąd Najwyższy oddali skargę na postanowienie Państwowej Komisji Wyborczej w przedmiocie odrzucenia informacji finansowej.
Utrata prawa do subwencji następuje w kolejnym roku kalendarzowym po roku, w którym zapadła stosowna decyzja.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.