Dlaczego pracodawcy nie odpowiadają na CV?

W trakcie poszukiwania pracy nie ma nic bardziej frustrującego niż milczący telefon. Zdarza się, że wysyłamy kilkanaście, kilkadziesiąt CV do różnych pracodawców i na żaden z nich nie otrzymamy jakiejkolwiek odpowiedzi. Dlaczego tak się dzieje? Jak można temu zaradzić? 

Dlaczego pracodawcy nie odpowiadają na CV?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 18 września 2023

Dla wielu z nas brak odpowiedzi od pracodawcy po wysłaniu CV jest gorsze od natychmiastowego odrzucenia aplikacji. Zaczynamy się zastanawiać, dlaczego — czy CV dotarło we właściwe miejsce, czy ktoś je w ogóle je przeczytał, a może z samym CV coś jest nie tak? Przyczyn takiego stanu może być wiele — poniżej przedstawiamy 5 powodów, dla których pracodawca nie odpowiada na złożoną aplikację o pracę.

Niepoprawne dane kontaktowe

Już jeden błąd w numerze telefonu lub adresie e-mail może być powodem, dla którego rekruter nie może się z tobą skontaktować. Prawidłowe dane to podstawa, dlatego zawsze dwa razy upewnij się, czy są poprawne. Ponadto przyczyną braku kontaktu ze strony pracodawcy może być również nieprofesjonalna nazwa adresu e-mail — najlepiej jakby adres składał się tylko z imienia i nazwiska.

Niedopasowanie CV do oferty lub brak słów kluczowych

Być może CV, które wysyłasz do pracodawcy, nie spełnia określonych wymagań zawartych w ofercie. Przykładowo — CV jest napisane w języku polskim, a oferta, na którą aplikujesz, jest sporządzona w języku angielskim lub w ogłoszeniu znajduje się wymóg zawarcia w życiorysie konkretnej formuły zgody na przetwarzanie danych. 

Ponadto warto mieć na uwadze fakt, że coraz więcej rekruterów używa specjalnych programów wyszukujących określone słowa kluczowe w CV lub też po prostu sami przeglądają CV w poszukiwaniu istotnych fraz — gdy pracodawca poszukuje analityka danych z językiem niemieckim, słowami kluczowymi będą “ analityk danych” i “język niemiecki”. Należy zatem dokładnie czytać ogłoszenia o pracę i pisać CV pod konkretną ofertę.

Zwlekanie z wysłaniem CV

Wiele osób wysyła swoje CV tuż przed zakończeniem procesu rekrutacyjnego z różnych powodów. Mogą się wahać, pracować nad poprawieniem swojej aplikacji lub po prostu odkładać to zadanie na ostatnią chwilę. Takie działanie nie jest jednak korzystne. Jeśli na dane ogłoszenie odpowie duża liczba kandydatów, rekruterzy mogą przyspieszyć przeglądanie CV, aby szybko wybrać maksymalną liczbę kandydatów, którzy z dużym prawdopodobieństwem zostaną zaproszeni do kolejnych etapów rekrutacji.

Zbyt wysokie wymagania finansowe

Coraz częściej podczas aplikacji przez stronę internetową lub portal z ofertami pracy, jesteśmy proszeni o podanie naszych oczekiwań finansowych. Jeśli nie przeprowadziliśmy wcześniej badania rynku, aby dowiedzieć się, ile przeciętnie zarabiają osoby na podobnym stanowisku, i podaliśmy zbyt wysokie wynagrodzenie, to istnieje ryzyko, że nasza aplikacja zostanie odrzucona.

Jak samodzielnie napisać nowoczesne i skuteczne CV?Jak samodzielnie napisać nowoczesne i skuteczne CV?Anna Pakaszewska-Cetera

Rekruter może uznać, że nie będzie marnował twojego czasu na rekrutację, jeśli pracodawca nie może spełnić twoich oczekiwań finansowych. Przeważająca większość firm posiada ustalone widełki płacowe dla każdego stanowiska i rzadko poza nie wychodzi.

Dlatego warto zainwestować czas w badanie rynku pracy, aby poznać średnie wynagrodzenie dla danego stanowiska i zdobyć informacje na temat oferty płacowej danej firmy. W ten sposób będziemy lepiej przygotowani do składania aplikacji i unikniemy podawania zbyt wysokich oczekiwań finansowych, co mogłoby zaszkodzić naszej szansie na zdobycie pracy.

Twoja aktywność w social mediach

Należy mieć na uwadze fakt, iż zanim rekruter się z tobą skontaktuje może przejrzeć twoje konta na mediach społecznościowych. Kompromitujące zdjęcia lub kontrowersyjne wpisy, komentarze mogą negatywnie wpłynąć na twoją ocenę i może skończyć się tym, że zostaniesz bez odpowiedzi. Warto zatem przyjrzeć się naszym social mediom i zmienić ustawienia prywatności tak, aby widzieli nas tylko nasi znajomi. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!