Jak samodzielnie napisać nowoczesne i skuteczne CV?

Dobrze napisane CV jest pierwszym i niezwykle istotnym krokiem na drodze do zdobycia pracy. Ma za zadanie jak najlepiej przedstawić ciebie, twoje osiągnięcia, doświadczenie i wykształcenie, więc musi być napisane rzetelnie, przejrzyście i oczywiście skutecznie. Jak zatem stworzyć CV, które przyciągnie uwagę przyszłego pracodawcy i wyróżni się na tle innych? 

Jak samodzielnie napisać nowoczesne i skuteczne CV?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 13 kwietnia 2023

Stwórz swój własny szablon

W Internecie znajdziesz mnóstwo stron z kreatorami CV lub gotowymi szablonami. Wystarczy, że w odpowiednie pola wpiszesz wymagane informacje i gotowe. Jeżeli chciałbyś jednak pójść o krok dalej, warto stworzyć samemu taki wzór ponieważ nierzadko u rekruterów lądują CV, które były tworzone przy użyciu tych samych szablonów. A chodzi przecież o to, żeby się wyróżnić.

Dlaczego nie możesz znaleźć pracy? 5 kluczowych powodówDlaczego nie możesz znaleźć pracy? 5 kluczowych powodówJoanna Gościńska

Na początku wystarczy utworzyć prostą tabelę np. w Wordzie, uzupełnić ją wszystkimi niezbędnymi elementami, jakie muszą znaleźć się w CV, a następnie dostosować formatowanie tabeli — ustawić kolory, rodzaje, rozmiar, styl czcionek, itd. Co więcej, własny wzornik można zapisać w formie edytowalnej — jeżeli będziesz chciał coś zmienić albo dodać w swoim CV, wystarczy otworzyć i wpisać, w przeciwieństwie do gotowych szablonów, które są zapisane w formacie PDF i w przypadku chęci modyfikacji takiego dokumentu zwykle trzeba tworzyć go od nowa. 

Dopasuj CV do oferty pracy

Przeczytaj dokładnie ogłoszenie o pracę i ustal jakie wymagania są tam postawione. Przeanalizuj każde z nich i zastanów się, czy je spełniasz, a jeżeli tak, to w jakim stopniu. Następnie umieść w życiorysie przede wszystkim te elementy, które będą odpowiedzią na wymogi rekrutera i uczynią cię właściwym kandydatem na stanowisko, na które aplikujesz.

Dodaj profil zawodowy 

Profil zawodowy to krótkie podsumowanie twoich dotychczasowych osiągnięć i celów zawodowych, które powinno być umieszczone w górnej części CV. Ze względu na swoje położenie, łatwo przyciąga uwagę rekrutera, dlatego też warto go mieć i potraktować go jako swoją wizytówkę. Przykładowo, można tu wspomnieć o swoich sukcesach, które mają przełożenie na wynik procentowy — np. że zwiększyłeś produktywność, podniosłeś sprzedaż, obniżyłeś koszty itd. 

Wyróżnij się wśród innych kandydatów

Umieść w swoim CV informacje, które sprawią, że staniesz się niepowtarzalnym kandydatem. Może to być znajomość jakiegoś egzotycznego języka, wygrane konkursy z czasów studiów albo działalność charytatywna. Jeżeli w twoim życiorysie brakuje takich osiągnięć, warto wówczas napisać o odbytych praktykach w czasie studiów, szkoleniach i kursach online. 

W sekcji poświęconej zainteresowaniom również postaw na kreatywność i unikaj prostych i zbyt ogólnych sformułowań, jak np. muzyka, film, podróże. Postaraj się rozwinąć i skonkretyzować swoje hobby — np.: muzyka klasyczna, filmy przygodowe, odkrywanie nieznanych szlaków w Beskidzie Niskim. 

Dobre i skuteczne CV powinno być krótkie, zwięzłe i przejrzyste

Życiorys powinien składać się z maksymalnie dwóch stron A4. Zbyt długi i obszerny wyda się nudny i rekruter może zrezygnować z jego czytania. Jeżeli twoje doświadczenie jest wyjątkowo bogate, postaraj się skrócić swoje CV, przykładowo, wpisując w nie tylko te dane, które mają bezpośredni związek z ogłoszeniem o pracę, albo pogrupować swoje stanowiska według ich rodzaju, a doświadczenie starsze niż 15 lat, podsumować jednym zdaniem.

Dni wolne na poszukiwanie pracy? Masz do tego prawo!Dni wolne na poszukiwanie pracy? Masz do tego prawo!Martyna Kowalska

Zadbaj o dobrą organizację i czytelność tekstu w CV — każda sekcja powinna być opatrzona odpowiednim nagłówkiem z wyróżniającą się wielkością i grubością czcionki. Informacje, które tam dodajesz powinny być zorganizowane w formie listy z podpunktami, a te, które są wyjątkowo ważne i mają potencjalne znaczenie dla rekrutera, dodatkowo wyróżnij, zwiększając grubość czcionki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.