Zawody przyszłości - nowe stanowiska pracy, o których nie śniliśmy

Automatyzacja oraz coraz powszechniejsze zastosowanie sztucznej inteligencji wymusza zmiany na rynku pracy. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 10 lat powstanie dużo nowych zawodów, o których dosłownie nie śniliśmy. Niektóre branże mocno się rozwiną, a inne dopiero powstaną.

Zawody przyszłości - nowe stanowiska pracy, o których nie śniliśmy
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 7 kwietnia 2023

Smart Home Designer — projektant inteligentnego domu 

Internet Rzeczy (Internet of Things — IoT) stale rozwija się i profesjonalizuje. Pomaga w tym z pewnością sztuczna inteligencja. Dzięki AI i możliwości posiadania czujników w niemalże każdym urządzeniu ciągle wzrasta zapotrzebowanie na osoby, które potrafią zaprojektować Smart Home oraz zaprogramować wszystkie urządzenia w nim. 

Pracodawcy nie chcą rozszerzać definicji pracownikaPracodawcy nie chcą rozszerzać definicji pracownikaMikołaj Frączak

By być projektantem inteligentnego domu należy mieć wiedzę techniczną, kreatywność i znajomość zagadnień związanych z praktycznym projektowaniem wnętrz. Dzięki temu będzie można pomóc właścicielowi inteligentnego domu — zaprogramować wnętrza tak, by wycisnąć maksimum korzyści z systemu. 

Workplace Environment Degigner — projektant środowiska pracy 

Organizacje, instytucje i firmy zatrudniające muszą równie dobrze traktować pracowników biurowych i tych pracujących zdalnie. Z powodu pandemii wiele firm musi przemyśleć swoje środowiska pracy, co sprawia, że projektanci wnętrz odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu dobrego samopoczucia i satysfakcji z pracy dla pracowników w przyszłości. Miejsce pracy zaprojektowane z zasadami ergonomii i bezpieczeństwa pomoże pracownikowi skupić się na wykonywanych obowiązkach, bez rozpraszaczy. 

Będą zmiany w kodeksie pracy ws. pracy zdalnejBędą zmiany w kodeksie pracy ws. pracy zdalnejAnna Malinowska

Distraction Prevention Coach — trener ds. zapobiegania rozproszeniu uwagi 

Ta profesja służy jako wsparcie psychologiczne dla osób uzależnionych od smartfonów. Często cierpią one na niski poziom koncentracji, są niezdolne do pogłębionej pracy lub mają trudności z myśleniem strategicznym. Współpracując z takim trenerem, firmy mogą zwiększać jakość i wydajność pracy wśród pracowników. Wymagania do tego zawodu to doświadczenie w HR oraz wykształcenie psychologiczne.

Biomedical Engineer — inżynier biomedyczny 

Eksperci w tej dziedzinie prowadzą już rewolucję w przemyśle opieki zdrowotnej. Faktycznie, inżynieria biomedyczna jest jednym z najbardziej intrygujących zawodów, które można podjąć, jeśli chcesz, aby Twoja praca miała pozytywny wpływ w przyszłości. Inżynierowie biomedyczni uczestniczą we wszystkich rodzajach najnowocześniejszych badań — wielu projektuje zaawansowane urządzenia medyczne, sztuczne narządy, bioniczne części ciała oraz implanty biologiczne. Oczekuje się, że w ciągu dekady od 2018 do 2028 roku w tej dziedzinie powstanie około 15 000 miejsc pracy.

Nowa definicja pracy zdalnej. Jak było? Jak będzie?Nowa definicja pracy zdalnej. Jak było? Jak będzie?Monika Świetlińska

3D-Printing Technician — technik druku 3D

Wiele osób przewidujących przyszłość uważa, że dopiero zaczynamy poznawać pełne możliwości technologii druku 3D. Hobbystyczni projektanci, inżynierowie biomedyczni, a także inni eksperymentują już teraz z produkcją na żądanie takich przedmiotów jak: 

  • narzędzia, 
  • żywność, 
  • ubrania, 
  • przedmioty codziennego użytku, 
  • implanty medyczne,  
  • komponenty lotnicze, samochodowe i elektroniczne. 

Wraz z postępem tej technologii, drukarki 3D mogą stać się równie powszechne jak lodówki i mikrofalówki. W końcu, każdy dom i firma mogą posiadać taką maszynę. A lokalni producenci drukarek 3D mogą ostatecznie zastąpić duże, odległe fabryki. Dlatego technicy specjalizujący się w konserwacji sprzętu do druku 3D będą coraz bardziej poszukiwani.

Pozostaje nam jedynie z niecierpliwością czekać na to, w jakim kierunku pójdzie rewolucja przemysłowa, której jesteśmy świadkami. Warto zaznaczyć, że jeszcze 20 lat temu nie było takich stanowisk jak specjalista ds. e-commerce, czy mediów społecznościowych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.