100 mln złotych na aktywizację zawodową uchodźców

Minister Marlena Maląg zwiększyła finansowanie programów aktywizacji bezrobotnych na poziomie 100 mln złotych. Te programy będą realizowane na poziomie lokalnym przez powiatowe urzędy pracy i zostały zatwierdzone przez Marszałków Województw. Dodatkowe fundusze pochodzą z Funduszu Pracy. Mają być wydatkowane m.in. na aktywizację zawodową uchodźców.

100 mln złotych na aktywizację zawodową uchodźców
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 14 kwietnia 2023

Aktywizacja zawodowa uchodźców — 4,3 mln złotych wsparcia na ten obszar 

Minister Maląg udzieliła już dodatkowego wsparcia finansowego w wysokości 4,3 mln zł na realizację lokalnych programów aktywizacji zawodowej bezrobotnych cudzoziemców, w tym osób objętych ochroną międzynarodową, w województwach łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podlaskim, pomorskim oraz wielkopolskim do końca marca 2023 roku.

Bezrobocie a ubezpieczenie zdrowotneBezrobocie a ubezpieczenie zdrowotneAnna Malinowska

W ramach tych programów mogą skorzystać z różnych form wsparcia szczególnie kobiety z Ukrainy. Przybyły one do Polski poszukując bezpieczeństwa i możliwości rozwoju dla siebie i swoich rodzin. Dzięki dodatkowym funduszom przeznaczonym na ten cel skorzystają z różnych dostępnych form wsparcia, takich jak staże i szkolenia.

Aktywizacja osób bezrobotnych — wsparcie w wysokości 100 mln złotych

Minister zdecydowała w kwietniu bieżącego roku o przyznaniu dodatkowych środków w wysokości 100 562 500 zł z Funduszu Pracy. Środki zostaną wydatkowane na aktywizację prawie 17 tysięcy bezrobotnych. Zostały one przyznane w odpowiedzi na ponad 400 wniosków powiatowych urzędów pracy z całego kraju. 

Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych?Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych?Jakub Stasak

Dla kogo mają być przeznaczone pieniądze w Urzędach Pracy? 

Wsparcie to ma pomóc różnym grupom bezrobotnych, takim jak: 

  • rodzice powracający na rynek pracy po okresie opieki nad dzieckiem lub opiekunowie osób niepełnosprawnych,
  • osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie, 
  • osoby zamieszkujące wieś, 
  • bezrobotni w regionach o wyższej stopie bezrobocia, 
  • długotrwale bezrobotne kobiety,
  • osoby z niskimi kwalifikacjami. 

Czy student może mieć status osoby bezrobotnej?Czy student może mieć status osoby bezrobotnej?Martyna Kowalska

Minister określił kierunkowo inicjatywy samorządowe, które będą objęte tym wsparciem, co stanowi przykład współpracy rządu z samorządem terytorialnym.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!